Деклараційний «менінгіт» — для громадськості

Тепер е-декларації подаватимуть і громадські діячі-антикорупціонери.

Від 1 січня в Україні стартував щорічний процес подання електронних декларацій. Цьогорічна новація — відтепер “менінгіт” із заповненням декларацій поширюється не тільки на чиновників та представників місцевого самоврядування, а й на членів громадських рад при державних органах та громадських діячів — антикорупціонерів.

Як роз’яснили у Державному агентстві з питань запобігання корупції, е-декларації мають подавати члени наглядових рад держбанків, держпідприємств або держ­організацій, що мають на меті отримання прибутку; члени конкурсних комісій, утворених відповідно до законів про держслужбу і службу в органах місцевого самоврядування; члени Громадської ради доброчесності, громадських рад, рад громадського контролю при держорганах, які беруть участь у підготовці рішень з кадрових питань, оцінки виконання антикорупційних програм.

Обов’язок подавати декларації тепер поширюється і на фіз­осіб, які отримують фінансування за програмами (проектами) допомоги у сфері запобігання та протидії корупції.

Пристрасті щодо новацій у е-декларуванні розпалилися ще у березні 2017 року, коли Верховна Рада прийняла зміни до Закону “Про запобігання корупції”, що додавали громадських діячів до переліку зобов’язаних подавати електронні декларації. Міжнародна неурядова правозахисна організація Freedom House назвала зміни до е-декларування в Україні порушенням стандартів Ради Європи. На їхню думку, це підриває роботу антикорупційних громадських організацій. Громадські активісти заявили, що це своєрідна помста влади, адже новації стануть важелем впливу на антикорупціонерів. У варіанті для першого читання законопроекту до переліку декларантів хотіли включити й журналістів та волонтерів, що викликало скандал. Депутати дали задню.

“Декларацію буду подавати, закон вимагає цього. Я й без цього подаю декларацію щороку, тільки у паперовому вигляді, — прокоментувала нововведення для “ВЗ” адвокат, голова Громадської ради при УСБУ у Львівській області Галина Янко. — Одна з вимог Євросоюзу — це скасування е-декларацій для громадських організацій та активістів. Нещодавно і члени БПП підтвердили, що було помилкою вносити представників громадськості у суб’єкти декларування. Якщо не хочемо втратити безвіз, Євросоюз потрібно чути і свої обіцянки виконувати”.