Не може бути нормальним тиск 160 чи 180
За одну добу — аж 49 випадків інсультів. Саме такі антирекорди за день фіксували торік медики Львівщини. Невтішна статистика, на жаль, триває і цього року. Кількість пацієнтів, у яких діагностують цю небезпечну недугу, в області стрімко зростає
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/511005/zoiarna-opalynska.jpg)
Інсульт називають судинною катастрофою, адже гостре порушення мозкового кровообігу спричиняє відмирання мозкової тканини. Зараз серед хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу є люди різного віку. Чимало хворих працездатного віку — від 45 до 60 років, тобто інсульт «помолодшав». Про це говорить лікарка з медицини невідкладних станів підстанції № 3 м. Львова Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастоф Зоряна Опалинська.
— Зоряно Михайлівно, ви неодноразово зазначали, що в наш час інсульти «помолодшали». То скільки ж років зараз цій недузі?
— Так, щозміни ми виїжджаємо до пацієнтів, у яких за симптомами є ознаки мозкового інсульту.
Якщо колись вважалося, що серед таких хворих — виключно старші люди (віком 60 плюс і більше) та пацієнти з багатьма супутніми захворюваннями, то така картина не відповідає теперішньому часу.
Зараз дуже «помолодшав» вік інсультних хворих. Частіше стали потрапляти до лікарень із цією недугою люди працездатного віку — від 45 до 60 років.
— Що є причиною того, що така велика кількість людей, зокрема працездатного віку, страждає від цього захворювання? Чи не те, що в нашій країні відбувається війна?
— Безумовно, що так, адже серед першопричин — тривога, надмірний стрес, надмірна емоційна напруженість, загалом нестабільна ситуація в країні, навіть банальне порушення режиму сну, неспання. А високий рівень стресу — це відповідно високий рівень стресових гормонів у крові. Як наслідок, підвищення артеріального тиску, що несе за собою гіпертензію, якої навіть не відчувають, що призводить у результаті до інсульту.
Ще одна з причин цієї недуги полягає у тому, що люди рідко звертаються до сімейного лікаря, займаються самолікуванням і нехтують такими проблемами, як гіпертонія, контроль цукру, контроль холестерину, які можна назвати мовчазними вбивцями. Вони призводять до того, що рано чи пізно людина страждає від того гострого порушення.
Дуже сумно констатувати ще один факт — низька освіченість населення, незнання того, що робити, коли стався інсульт. Немає у людей знань, яким чином цьому запобігти, часто думаємо, що мине. Тобто немає мінімального розуміння того, що би мав зробити кожен, виявивши такого пацієнта, аби максимально йому допомогти. Адже у цьому випадку надзвичайно важливу роль відіграє час. Мало хто знає, що в перші години, коли це сталося з пацієнтом, у тих, хто опинився поруч, є великі шанси йому допомогти. І не просто врятувати життя, а максимально допомогти хворому у майбутньому повернутися до працездатного стану.
— Як можна запобігти виникненню інсульту?
— Інсульту краще запобігти, ніж лікувати. Зрештою, це стосується будь-якого захворювання. Щодо запобігання інсульту, то тій людині, у якої є близькі родичі — батьки, брати, сестри, що мають гіпертонію, цукровий діабет, підвищений рівень холестерину, — слід постійно тримати руку на пульсі, тобто контролювати тиск і стежити, що відбувається з її здоров’ям.
— З якого віку треба тримати руку на пульсі, якщо є генетична схильність і в родині є особи з такими захворюваннями?
— Уже у віці 30 плюс не буде зайвою щорічна перевірка тиску. Якщо людина буде відвідувати свого сімейного лікаря, то він їй допоможе, тобто раджу всім не самостійно думати, які б пройти обстеження і що з ними робити, а звернутися до сімейного лікаря. Якщо ж його відвідувати систематично, то можна запобігти більшості захворювань.
Тепер повернімося до вашого запитання. Якщо у 30 плюс — за бажання чи залежно від хвороби, то у 40 плюс обов’язково треба робити кардіограму, вимірювати тиск. У віці 50 плюс — ще частіше.
— Як запідозрити прояви інсульту?
— Мабуть, вам теж доводилося чути таку фразу: «Мій робочий тиск 160». Але хочу наголосити: не може бути нормальний тиск 160 чи 180! Гіпертонію називають тихим убивцею. Гіпертонія «не болить», від гіпертонії не завжди приймають піґулку. А потім стаються інсульти…
Тому раджу контролювати тиск — це по-перше; контролювати цукор — по-друге; якщо є діабет — контролювати холестерин, а також систематично відвідувати сімейного лікаря. Окрім того, вести активний спосіб життя. Тут йдеться не про силові навантаження чи біг, а про фізичну активність як таку. Слід відмовитися від куріння, бо це пошкоджує судинну стінку. На перший погляд видасться, що це дуже прості поради, але насправді вони дієві.
Ще раз хочу наголосити на важливості часу початку симптомів. Навіть якщо вони ледь помітні і «пройшли самі», то це є таким першим дзвіночком інсульту і причиною того, щоб іти до лікаря на обстеження невідкладно.
— Як розпізнати, що це саме інсульт?
— Це дуже важливе запитання! Хочу ще раз наголосити, що знаннями, як розпізнати інсульт, має володіти кожна людина. Не лише медик, а й кожен середньостатистичний громадянин. Це необхідно для того, щоб вчасно зреагувати, спрацювати, не втратити це терапевтичне вікно — тоді велика ймовірність уникнути всього того, чого так бояться від інсульту: тривалих паралічів та інвалідності.
Для визначення ознак інсульту використовують акронім МОЗОК, де:
М — МОВЛЕННЯ людини порушується, стає нерозбірливим;
О — ОБЛИЧЧЯ асиметричне, людина не може усміхнутися;
З — ЗАПАМОРОЧЕННЯ, що виникає раптово;
О — ОЧІ, різко погіршується зір одним або обома очима;
К — КІНЦІВКИ не відчуваються, німіють, людина не може підняти руки чи ногу або одна рука або нога занадто слабка і не ворушиться.
— Побачивши такі ознаки, що слід робити?
— За найменшої підозри на інсульт треба:
- просити людину усміхнутися, щоб перевірити, чи симетрична усмішка;
- промовити якісь стандартні фрази: назвати прізвище, ім’я, по батькові, адресу проживання, спитати, який сьогодні день;
- одночасно підняти дві руки або стиснути одночасно в кулаки — чи не має один бік меншої чутливості;
- подивитися, чи не порушена симетрія обличчя. Дуже важливо це знати, особливо родичам, бо буває так, що люди мають природну асиметрію, і про це треба сказати медикам, які приїхали на виклик.
Найголовніше — не забути відразу телефонувати на «103» і викликати «швидку».
— Коли визначили симптоми інсульту, звернулися по допомогу, то поки їде «швидка», як слід реагувати тим, хто опинився поруч?
— Насамперед — нічого не давати з медикаментів, не збивати тиск тощо. А тим, хто опинився поруч із людиною, симптоми в якої вказують на ознаки мозкового інсульту, треба зберігати, наскільки це можливо, холоднокровність. Чим страшніший інсульт, тим людина ментально (тобто головою) розуміє, що з нею відбувається, проте не може володіти своїм тілом. Це дуже стресово, адже вона не може функціонувати так, як функціонувала годину тому.
Тому оточенню бажано своєю поведінкою не посилювати стрес, а коректно і спокійно допомагати. Треба заспокоїти хворого і пояснити, що допомога близько. Надати йому максимально зручне для нього положення (рекомендовано підвищене положення голови до 30 градусів), а також забезпечити вільне дихання, розстібнувши тугий комірець. Постійно наглядати за пацієнтом до приїзду медиків. За можливості зафіксувати час появи ознак інсульту. А ще йому не можна давати їсти та пити.
— Дякуємо за важливі практичні поради!
— Бажаю всім бути здоровими!
Довідково. У Львівській області є 10 лікарень, які приймають пацієнтів з інсультом та надають повний пакет допомоги при ГМІ. Це Обласна клінічна лікарня, два лікувальні заклади Першого медичного об’єднання Львова, Дрогобицька міська лікарня, Самбірська центральна лікарня, Стрийська центральна районна лікарня, Новояворівська районна лікарня, Червоноградська центральна міська лікарня, Буська центральна районна лікарня та Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих.
Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, відповідно до затверджених Департаментом охорони здоров’я Львівської ОВА маршрутів пацієнта, госпіталізовують хворого у медичні заклади, де йому нададуть невідкладну повну високоспеціалізовану допомогу.