На аренах міряються силою… орли, борсуки, кажани, кроти
Тварини-талісмани віщують удачу спортсменам
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/511375/tvaryny-talismany.jpg)
Перш ніж згадати про фауну, поговоримо про футбол. У недавньому, історичному для національної збірної України поєдинку з ісландцями, який привів нас на Євро-2024, уболівальники визначали «Лева матчу». За виявлені бійцівські якості ним став Михайло Мудрик. Справжній лев! — казали про найдорожчого українського футболіста, який нині утверджує себе у Лондоні. Так оцінили його невтомність, завзятість, відчайдушний характер, жагу боротьби, волю до заповітної мети.
Спортсменів часто наділяють рисами, які притаманні тваринам. Пригадую, колись незабутній коментатор Коте Махарадзе називав пластичного голкіпера тбіліського «Динамо» Отара Габелія «сніговим барсом». Майстринь плавання порівнювали із «золотими рибками», граціозних гімнасток — із ланями.
Чи не кожна команда, попри офіційну, має ще й народну, побутову назву, тварину-талісман, гравців порівнюють із братами нашими меншими. Це пов’язано із родом занять спонсора клубу або ж із успадкованим характером того чи іншого колективу чи особливостями місцевості, звідки походять. Скажімо, представників донецького «Шахтаря» називають ще й кротами (бо колись основна частина уболівальників цього клубу працювала під землею). Львівські «карпатівці» — вони ж леви (через безкомпромісність у грі із суперниками). Гравців «Сандерленда», де грає наш Назарій Русин, знають ще як чорних котів, «Валенсії», де атакує Роман Яремчук, — як кажанів, «Бенфіки», чиї ворота захищає Анатолій Трубін, — як орлів.
Талісманом «Ньюкасла» є сорока Монті, «Фулгема» — борсук Біллі, «Брайтона» — чайка Галлі, «Челсі» — лев Бриджит, «Арсенала» — динозавр Ганерзаурус.
На емблемі закарпатського клубу «Минай» видніється лисичка. Талісманом олімпійської збірної України було лелеченя.
Ледь не кожна Олімпіада мала свого покровителя серед тварин. На літніх Іграх 1968 року у Мехіко ним був червоний ягуар, у Мюнхені 1972 року — такса Вальді. У Монреалі 1976-го — бобер Амік. На Олімпіаді 1984 року в Лос-Анджелесі глядачі купували символіку із зображенням орлятка Сема. Олімпіаду 1988 року у Сеулі уособлювали із тигреням Ходорі. Наступні Ігри у Барселоні вітало щеня Кобі.
На зимових Олімпійських іграх талісманами були єнот Роні (Лейк-Плесід), вовченя Вучко (Сараєво), зайчиха, койот і ведмідь (Солт-Лейк-Сіті), тигрик Сухоран і ведмежа Бандабі (Пхьончхан).
Ба навіть перед підготовкою до Всеукраїнських шкільних змагань їх організатори обирали символи серед рисі, вовка та їжака…
Апеляція спортивних функціонерів до представників паралельного світу, пліч-о-пліч із яким ми живемо, це не тільки вдалий маркетинговий крок, а й данина поваги тваринам, захоплення їхньою красою, силою, особливостями поведінки. Тож, напевно, було б логічно, якби бодай невеликий відсоток капіталу, який отримують від своєї діяльності клуби-мільйонери із «тваринною» символікою, переказували на захист природи. На охорону тих же ягуарів, левів, кажанів, орлів, вовків, лелек…