«Мені сподобався „Зоряний бичок“ із „Вечірньої казки“. І я його зробила»
Майстриня з Хмельницького Олена Панчук створює антистресові іграшки
Олена Панчук з Хмельницького виготовляє іграшки ручної роботи. Деякі її забавки зроблені за картинами відомої художниці Марії Примаченко. У колекції майстрині є також мультяшні герої.
Пані Олена за фахом закрійник, кравець верхнього одягу. Працювала у різних швейних майстернях. Шила все: від постільної білизни, курток, пальт до вечірніх та весільних суконь. Але любов до іграшок у майстрині була завжди. У декретній відпустці почала проводити дитячі майстер-класи з пошиву фетрових іграшок.
— Коли почалась повномасштабна війна, я вирішила шити іграшки, поєднуючи різні техніки, — каже Олена Панчук. — У такий спосіб хотіла відволіктися від сирен та почуття горя і страху… Побачила у соцмережах, як дівчина пошила іграшку з картини Марії Примаченко, і подумала: як би я її зробила? Думала-думала і зробила… Коли виставила фото своїх іграшок у соцмережах, привернули до себе багато уваги. Правда, були і хейтери, які вказували на авторське право…
Я тоді зрозуміла, що треба зв’язуватися з Примаченками, бо люди почали замовляти іграшки за мотивами картин відомої художниці. З цього все й почалося. Це була довга історія. Щоб підписати договір з родиною Марії Примаченко, треба було оформити підприємця. Обставини змусили мене розвиватися (усміхається. — Авт.). Але мені все вдалося.
— У соцмережах ви написали, що створюєте іграшки, які розповідають про Україну…
— З Марії Примаченко у мене все почалося, видно, так майстриня мене повела… Потім я побачила роботи інших художниць — Ніти Кравець та Оксани Явір. Почала створювати іграшки на основі їхніх картин. З художницями я теж співпрацюю. Виходить так, що я розповідаю про мистецтво через іграшки.
— Ви також зробили симпатичні іграшки з мультика «Жив-був пес…» та з інших…
— Мені сподобався зоряний бичок із «Вечірньої казки». І я його зробила. Отримала чимало замовлень на цю іграшку, у багатьох людей ностальгія за дитинством та безпекою… Потім я подумала: чому б не зробити інші образи з «Вечірньої казки»? Зробила щуку, ще планую зробити котиків.
А потім одна з дівчат попросила зробити вовка з мультика «Жив-був пес…». Зробила я вовка, потім пса і кота. Замовники хочуть також, щоб я зробила господаря і господиню. Одне слово, планів у мене багато…
Ці іграшки як антистрес, приємні на дотик. Використовую плюш, штучну замшу, мікровелюр, мікрофліс, штучне хутро. Стараюся, щоб матеріали були гіпоалергенними та легкими у догляді.
— В одному відео у соцмережах ви розповідали, коли у вас поганий настрій, ви не робите іграшок. Це, мовляв, впливає на їхню енергетику.
— Коли починаю працювати повільно, розумію, що треба відволіктися, відпочити, підняти свій рівень енергії (усміхається. — Авт.). Коли займаєшся улюбленою справою, дуже легко вигоріти. Не відчуваєш, коли втомився… Чоловік на мене дивиться, я сиджу з тією голкою, а у мене вже скляні очі… Працюю вдома, тож зрозуміла, що відпочинок треба планувати. Тому встановила графік роботи і відпочинку.
— Ви також розписуєте іграшки…
— Я закінчила художню школу. Іграшка «Пан Місяченько», наприклад, це ще й аплікація, і ручна вишивка, яка світиться у темряві. Синю пташку розписувала акрилом. Пробувала розписувати голуба миру фломастерами по тканині. Планую експериментувати з різними техніками. Хочу додати також валяння.
— Яка ваша улюблена іграшка?
— Найбільше подобається щука. Наші пращури вірили у те, що щука може передати вісточку з того світу. А у важкий період виконує бажання тих, хто перебуває між життям і смертю. Нехай і наше бажання щука виконає - Перемоги нам і миру!
Невеличкі іграшки Олени Панчук коштують 500 грн, зоряний бичок — 2,5 тисячі грн. Грибоїд найдорожчий — 5 тисяч грн.