«Найважчою є дорога вниз…»
Ексклюзивне інтерв’ю з Іриною Галай — першою українкою, яка піднялася на Еверест. А тепер підкорила гору Аннапурну в Гімалаях — один із найнебезпечніших 8-тисячників планети
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/511359/alpinist-everest.jpg)
Це був перший похід у гори для уродженки Закарпаття під час повномасштабної війни. Своє сходження Ірина присвятила Збройним силам України. Ірина Галай першою серед українок піднялася 2016 року на найвищу вершину світу — Еверест. І ось тепер іще один 8-тисячник — гора Аннапурна. Про альпінізм, ризики і свою любов до гір — бо що може бути кращим за гори! — Ірина Галай розповіла журналістці «ВЗ».
— Пані Ірино, ви — людина гір, адже народилися і тривалий час жили на Закарпатті. Коли з’явилося бажання підкорювати найвищі вершини світу?
— Гори люблю з дитинства. Ми ходили у гори, але такі «низькорослі», адже у нашій шкільній програмі були Говерла, Піп Іван та інші. Багато часу провела у лісі, з шестирічного віку була у таборах — відпочивали поблизу Мукачевого. А ще багато каталася на лижах. Ніколи не думала підкорювати надзвичайної висоти вершини. Коли закінчувала університет, почала працювати в Києві у нафтовій компанії, у мене був товариш, з яким ми посперечалися «на футбол». Я тоді програла ту суперечку. Його бажання для мене було — піднятися на Казбек. Це була перша моя вершина, її висота 5033 метри. Тоді мені ця висота здавалася смішною. Я собі думала: і що тут такого — піднятися на гору. Але я не знала, що це — ціла історія!
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/04/%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BF%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82.jpg)
Коли почала готуватися, знайшла групу, а це був 2013 рік, тоді ще у гори не було так популярно ходити, як тепер. Знайшла гіда, який мене запитав, чи маю досвід. Коли почув, що це лише Карпати, порадив спробувати. І тоді довідалася — має бути відповідне спорядження, відповідна фізична підготовка, а також моральна. Ти йдеш вгору — тобі важко, холодно, незручно, ти спиш у наметі… Одне слово, це цілий комплекс, як потім мені сказали на Евересті — це суміш неприємного з корисним. Але це затягує неймовірно!
— Коли піднялися на Казбек, які були відчуття?
— Ой, побачила з вершини гори увесь Кавказ під ногами, там було видно, зокрема, Чечню, — і все таке маленьке з тієї висоти. Коли ти досягаєш певної мети, задоволення собою має потужний вплив на мозок і на людину загалом. Із Казбека усе й почалося, а далі була Кіліманджаро в Африці, потім трохи походила Альпами. А потім довідалася, що на Евересті не було жодної українки, і у мене з’явилася нова мета.
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/04/%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BF%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%822.jpg)
— І ви почали цього разу довго і серйозно готуватися?
— Я цього дуже хотіла — готуватися довго і серйозно. Але потім побачила пресконференцію дівчини з Донецька, яка розповідала, що має намір підкорити Еверест. І я зрозуміла: у мене зовсім нема часу. Адже це я маю бути тією першою українкою, яка підкорить Еверест! Тим паче, що ця дівчина йшла у команді російських альпіністів. А це вже був 2016-ий. Розумієте, після Криму, коли у нас уже два роки йшла війна, ця дівчина йшла з російською командою. Мені було неприємно.
— І ви почали шукати українську команду?
— Тоді з України ніхто не водив на Еверест. Тож спочатку треба було знайти гіда. І я його знайшла. Це був Віктор Бобко із Кам’янського. Він мені дуже допоміг, консультував з усіх покупок — великих і маленьких дрібничок, починаючи від правильних шкарпеток, закінчуючи матрацом для спальника. Знати такі нюанси дуже важливо. Віктор навіть прилетів з Мексики на Закарпаття, щоб поговорити з моїми батьками, пояснити їм, що це — потрібно, і це реально. Для підготовки перед Еверестом, а це було за місяць до сходження, ми здійснили сходження на найвищий вулкан у світі — Охос-дель-Саладо. Він у Чилі, його висота майже 7 тисяч метрів. Ще тоді Віктор казав: «Щоб ходити у гори, треба ходити у гори. І це — найкраща підготовка».
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/04/%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BF%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%823.jpg)
— А потім ви полетіли у Непал…
— Так, тоді і почалося моє сходження на Еверест. Це тривало місяць, і, Богу дякувати, все успішно. На вершині Евересту мене осінила думка про те, що я можу подолати і вершину К2 (гірська вершина в Азії, відома як «дика гора»). У всіх альпіністів ця гора викликає страх, бо вона небезпечна, на її шляху загинуло багато людей. До прикладу, якщо на Еверест зійшло понад 10 тисяч осіб з усього світу, то на К2 навіть 400 не піднялося. Для мене це був свого роду виклик.
— Коли йдете на вершину, тримаєтеся одне за одного, чи є якийсь канат?
— Це обов’язково. Попереду йде команда професійних атлетів — це або шерпи, або китайські альпіністи, які за це отримують немалі гроші. До прикладу, у вартість мого сходження входить і вартість мотузки, і послуги шерпів. Таку мотузку вішають шерпи, і без неї сходження на восьмитисячник заборонено. Це дуже серйозно. Хто порушить правила, може позбутися сертифіката на сходження, і невідомо, чи дозволять сходження на іншу гору в інший час.
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/04/%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BF%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%824.jpg)
— Люди не бояться ризикувати…
— Дехто не розуміє цього, на жаль. Знизу дивишся на вершечок гори, і здається, що це недалеко. А коли починаєш підійматися, вітер подує, єдине, що тебе тримає, це ця мотузка.
— Але не лише мотузка має бути. Ще й відповідне спорядження.
— Треба закритися максимально. Я закриваю повністю обличчя — бо можна обгоріти, адже сонце палить немилосердно, а можна й обморозити обличчя. Окрім того, має бути спеціальний костюм і спеціальне взуття.
— Сходження на гору, плюс екіпірування — задоволення недешеве?
— Еверест з кожним роком стає все дорожчим. Зараз коливається у середньому 100 тисяч доларів, а ще кілька років тому, коли я підіймалася на цю гору, було 50 тисяч, і це було дуже дорого. Шукала спонсорів, мені допомогли з оплатою експедиції.
— Коли підіймаєтеся на вершечок, вішаєте прапор України?
— Аякже! Беру зі собою не лише прапор України, а й герб мого рідного міста, Тризуб. Ці речі додають сил, коли вже опускаються руки, ноги відмовляються йти.
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/04/%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BF%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%826.jpg)
— Як довго триває сходження?
— По-різному. Альпіністи приїжджають і живуть на базовому таборі. Потім йдуть на табір-1. Альпініст йде на ротацію туди, щоб організм звикав до висоти. Ночуєш там. Потім йдеш на табір-2. І там ночуєш. А потім знову повертаєшся на базовий табір. Згодом той шлях ти проходиш знову і йдеш до табору-3. Якщо організм витримує, залишаєшся на ніч. Табір-3 приблизно на 7-тисячній висоті. Потім знову йдеш на базовий табір. І лише тоді йдеш на фінальний штурм вершини, ночуючи у кожному з трьох таборів, і вже з останнього табору підіймаєшся на заплановану верхівку. До прикладу, якщо це Еверест, то відправною точкою є табір-4, а до вершини якихось 500 метрів. Але ці 500 метрів забирають усю ніч. Вранці ми на вершині. Треба розрахувати час і сили, щоб спуститися вниз. Бо дорога вниз — найважча.
— Що відчуєте на вершині?
— Неймовірне щастя! Щастя від того, що закінчилося місячне страждання — акліматизація, підйом-спуск-підйом… Я була щаслива, що саме я та українка, яка встановила той рекорд, що дає потужний заряд енергії, мотивації, адреналіну. Але треба пам’ятати: на вершині не можна на 100 відсотків радіти сходженню, бо весь той шлях, який ти пройшла вгору, треба пройти вниз. А сил набагато менше, «палива» в організмі теж залишилося мало. Тому найбільше щастя відчуваєш тоді, коли повертаєшся на базовий табір.
— Але ж вниз іти легше…
— Навпаки. Дорога вниз набагато важча. Коли ти йдеш вгору — бачиш мету. Коли йдеш вниз, сил уже нема. Ти бачиш, що хмари — нижче, ти стоїш над ними. Починають тремтіти ноги і руки. Більшість смертельних випадків трапляється саме на спуску. Люди не розраховують свої сили.
— Скільки часу буваєте на підкореній висоті?
— На Евересті була 25 хвилин. На К2 — 40 хвилин. На Аннапурні — найдовше. У мене був тризуб з «Азовсталі», який я залишила на вершині. Єдине, на Аннапурні нема вершини, там — хребет з маленьким п’ятачком, на якому навіть нема де стати, бо він дуже гострий. Мене пристебнули карабіном до мотузки, і я так там пробула більше години. До речі, коли я спустилася з цієї вершини донизу, зрозуміла, що самого спуску не пам’ятаю. Мій мозок не міг відродити той спогад — далася взнаки висота.
— Рюкзак несете самі?
— У кожного альпініста є місцевий супровід. Я завжди беру шерпа, жінка не може нести таку вагу, яку може нести чоловік. Я несу до 20 кг. Усе решта — шерп.
— Кажете, на дорогу на вершечок гори йде майже доба. Як собі даєте раду з туалетом?
— Це найбільша проблема у таких подорожах. Наразі ця проблема, на жаль, не вирішена. Коли підіймалися на Аннапурну — був великий стрес у такій ситуації. І не тому, що холодно. А тому, що нема де. До прикладу, ми вже були у таборі-3. Це маленька дільниця — не більше 10 метрів квадратних. На цій площі — три намети. Виходиш з намету і не знаєш, куди йти…
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/04/%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BF%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%825.jpg)
— Хочу повернутися до підкорення Аннапурни. Довго готувалися?
— Взагалі не готувалася. У 2021 році київське видавництво мені запропонувало озвучити книжку, яка так і називається «Аннапурна». У цій книжці йдеться про перше сходження французів на 8 тисяч метрів. Ходила щодня у студію, озвучувала цю книжку, і у мене таке бажання з’явилося — я маю піднятися на цю гору. Я ж пройшла з цими героями увесь цей шлях під час озвучування.
Запланувала собі цю експедицію на весну 2022-го. Але війна змінила мої плани. Два роки я навіть думати не могла про жодне сходження. А коли мені подзвонили і сказали, що йде мій шерп, з яким ми вже сходили на інші вершини, я не вагалася ні хвилини. Тим більше, що зараз в інформаційному просторі про війну в Україні стали менше говорити. Не знаю, як правильно закликати інші країни розуміти і знати, що у нас війна, але я мушу це робити. Щоб люди у світі не думали, що в Україні війна закінчилася.
— На Аннапурні також є табори?
— Звісно. Єдине, що на табір-3 на акліматизацію, на жаль, ніхто не ходить, бо це дуже небезпечно. Аннапурна — найнебезпечніша гора у світі, бо є кулуар між другим і третім табором, де сходять лавини. І сходять вони «без попередження». Тому цей кулуар треба дуже швидко проскочити. А на висоті, де ти дуже повільно йдеш, проскочити не так просто. Тому альпіністи стараються мінімізувати можливість потрапити під лавину. Бо смертельні випадки ставалися саме у тому кулуарі. Коли ми вже були на вершечку, по нашому маршруту пройшла лавина. Ми це бачили і зняли цей жах на відео. Це гора-крейзі! Погодні умови на ній змінюються, як настрій. Якщо вранці все чудово, то вже за п’ять хвилин починається сніжна буря, ніхто не розуміє, звідки вона взялася. Але я вдячна цій горі, бо вона прийняла мене комфортно. Вона на мене чекала, створила мені всі умови для приємного її підкорення.
— На кожному сходженні ризикуєте життям. Як до цього ставиться ваш чоловік?
— Це важке питання. Мені було складно пояснити йому, чому я хочу підкорити цю гору. Мій чоловік готував мою експедицію на К2 у 2021 році. Не погоджувався, але, звісно, підтримав. Двічі на гелікоптері прилітав на базовий табір. Насправді, це була одна з найважчих експедицій у моєму житті.
— Ваш чоловік також альпініст?
— Ні. Він громадянин Німеччини, але на Говерлі був щонайменше чотири рази, і на Піп Івані, і на багатьох інших.
— Скільки часу щодня тренуєтеся?
— До повномасштабної війни багато тренувалася і займалася боксом. Але форму підтримую стійкою у планці щовечора. На Аннапурну йшла без серйозної фізичної підготовки. Добре, що є м’язова пам’ять — організм мене не підвів.
— Чи дотримуєтеся відповідної дієти?
— У мене нема жодних заборон, але намагаюся не їсти смаженого і солодкого. Якщо є привід, можу випити бокал шампанського, але у моєму меню — правильне харчування і здоровий спосіб життя, щоб гарно виглядати. Те, що мені вдалося підкорити Аннапурну без спеціальної підготовки, це завдяки здоровому способу життя.