«Пацієнт звертається з болями живота, а насправді це може бути інфаркт міокарда»
Гіпертонія, пришвидшене серцебиття, біль в ділянці серця — знайомі симптоми? Це невралгія чи це свідчить про загрозу інфаркту? На ці та інші запитання відповів Артем Бедзай, кандидат медичних наук, лікар-кардіолог відділення кардіології та реперфузійної терапії Лікарні Св. Луки Першого територіального медичного об’єднання м. Львова
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/511519/likar.jpg)
— Артеме Олександровичу, як відрізнити ознаки інфаркту міокарда від стенокардії чи невралгії?
— Гострий інфаркт міокарда виставляють за трьома основними критеріями. Це — інструментальний метод обстеження, зокрема як електрокардіографія, лабораторне обстеження для визначення маркерів некрозу міокарда, а також клініка.
Саме на клініці хотів би зупинитися детальніше. На відміну від болів невралгічних чи стенокардії, інфаркт міокарда викликає гострий, сильний, затяжний біль тиснучого характеру, який може іррадіювати в ліву руку, деколи в нижню щелепу, живіт. Він часто супроводжується пітливістю, нудотою, відчуттям страху смерті, падінням артеріального тиску. Біль, як правило, не минає самостійно і може тривати 10−15 хв, не минає після прийому звичайних знеболювальних препаратів.
Хочу наголосити на термінах. У нас неодноразово траплялися випадки, коли пацієнти списували больові синдроми на шлунок або на невралгію. Мовляв, це міжреберна невралгія, яка, можливо, пройде. Таке зволікання призводило до того, що відбувались незворотні зміни у міокарді. Тому що міокард — жива тканина, тривалість життя якої без кровопостачання — до 4−5 год. Відповідно, якщо є повне перекриття артерії, то якась частина серця, на жаль, відмирає. Тоді ми вже маємо справу з людьми, які мають серцеву недостатність. Вона проявляється загальною слабкістю, задишкою, накопиченням вільної рідини або в легеневій тканині, або у животі, набряками в нижніх кінцівках, загальною інвалідизацією.
Тому акцентую — з інфарктом міокарда краще завжди перестрахуватися і виключити цей діагноз. Якщо у когось існує хоч якась підозра або з’являються схожі скарги, обов’язково потрібно терміново викликати бригаду «швидкої», повідомити про свої скарги і в подальшому бути госпіталізованим. Якщо цей діагноз не підтвердили, будуть проводити якесь інше лікування.
— А що стосується стенокардії чи невралгії. Як їх розрізнити?
— Стенокардія може проявлятися у вигляді незначних болів під час ходьби, під час психоемоційного навантаження. Вони минають самостійно впродовж 2−3 хвилин.
Невралгічні болі, як правило, виникають під час зміни положення тіла, тобто під час глибокого вдиху, різких рухів, нахилів. Вони мають чіткий локалізований характер і часто минають після прийому знеболювальних ліків, як-от ібупрофен, диклофенак чи інших нестероїдних протизапальних препаратів.
Проте хочу наголосити: якщо навіть хтось думає, що у нього невралгія, невралгічний біль, неодмінно потрібно проконсультуватися у лікаря.
У нас недавно був такий медичний випадок. Cорокарічний чоловік відчув загрудинні болі. Йому здалося, що це невралгія, тому що невропатолог колись виставляв йому діагноз невралгії. Але його дружина, на щастя, повідомила «швидку». Зі «швидкої» зателефонували в наше відділення. Ми викликали інтервенційних кардіологів. Цьому пацієнту було надано вчасно допомогу, проведено коронарну ангіографію. І зараз він перебуває у нас у відділенні, він стабільний, із позитивною динамікою.
— Часто молоді люди після тривалого навантаження, зокрема занять спортом, відчувають запаморочення, сильний шум у вухах, головні болі, стискання в ділянці серця. З чим це може бути пов’язано?
— Хочу наголосити на тому, що будь-які спортивні тренування вимагають вимірювання скорочень серцевого ритму. Формула для цього досить проста: від 220 відняти вік людини та вирахувати 60−80% від числа, яке виходить. Тоді отримаємо межі серцевих скорочень, які можуть бути максимальними під час фізичних навантажень, наприклад, під час заняття спортом на кардіо- чи велодоріжці.
Наприклад, пацієнтові 40 років. Тоді від 220 віднімаємо 40 і виходить 180. Відповідно, 60% - це приблизно 110, і 80% - це близько 145. Саме у таких межах в цьому віці має бути максимально припустима частота серцевих скорочень, бо за цієї частоти іде найкраща утилізація, т. зв. аеробний гліколіз, і найкраще спалювання жирів.
Якщо серцебиття перевищує цю кількість, це свідчить про те, що серце працює на виснаження. Маємо непоодинокі випадки, та й усі, напевно, чули, коли під час деяких марафонських, напівмарафонських забігів траплялися летальні випадки. Це буває тоді, коли людина недостатньо тренована.
Раджу звернутися на тредмілтестування. Це та ж сама велодоріжка, під час якої паралельно з фізичним навантаженням, яке на ній виконують, вимірюють артеріальний тиск, знімають показники електрокардіографії, також вимірюють частоту дихання та інтенсивність спожитого кисню, реєструють будь-які зміни, порушення серцевого ритму чи ішемічні зміни міокарда, які виникають після фізичного навантаження.
— Як часто потрібно вимірювати тиск, аби розпізнати гіпертонію?
— У нас є два такі поняття: артеріальна гіпертензія (одномоментне підвищення тиску на тлі стресу, фізичного навантаження) і гіпертонічна хвороба. Для того, щоб виставити діагноз «гіпертонічна хвороба», артеріальний тиск потрібно вимірювати принаймні тричі на день упродовж 5 днів.
Є загальноприйняті норми, які зараз, до речі, навіть зменшені. Якщо колись вважали, що норма артеріального тиску — до 140/90, то зараз ці межі зменшені до 130/80. Такі цільові рівні артеріального тиску.
Тому рекомендую вимірювати тиск тричі на день упродовж 5 днів у стані спокою. Наголошую, що не можна міряти артеріальний тиск зразу після фізичного навантаження. Треба посидіти 15 хвилин у спокої, і тільки після цього зробити замір.
Рекомендую, якщо є можливість, все-таки використовувати механічні тонометри. Якщо ж це електронний тонометр, то користуватись манжетою, яку надягати не на кисть, а на передпліччя. Такі тонометри точніші.
— Ще одне запитання на тему гіпертонії. Якщо тиск 215 і збивається максимум до 204, що потрібно зробити, щоб довести його до меж норми?
— Цей вид тиску притаманний гіпертонічній хворобі 3-го ступеня, тобто це дуже високе підвищення артеріального тиску. Безумовно, у цьому випадку потрібно вживати на постійній основі антигіпертензивні препарати.
Маємо 5 основних груп таких препаратів, препарати 2 лінії. В описаній ситуації необхідне вживання, як мінімум, 2, 3, а можливо, навіть 4 різних груп антигіпертензивних препаратів. Відповідно, обов’язковою є консультація кардіолога.
Я б також порадив зробити МРТ. Тому що КТ, як правило, встановлює вже гостру, велику, не дай Боже, патологію головного мозку, наприклад, геморагічний чи великий ішемічний інсульт, чи якісь переломи. МРТ головного мозку з контрастуванням дає змогу точніше, детальніше виявити невеликі вогнища в мозку.
— Часто запитують і про підвищений рівень холестерину. Чи потрібно його контролювати?
— Ще 1914 року академік Микола Аничков започаткував холестеринову теорію. Вивчаючи холестерин на людях, на тваринах, він сказав, що холестерин — це та першопричина, яка призводить до розвитку атеросклерозу судин. Тут не все так просто. Оскільки є хороший холестерин (високої густини), який у жінок та чоловіків має становити більш ніж 1,2 мілімоль на літр. Є холестерин низької густини, який шкідливий, поганий. Його рівень у здорових осіб не має перевищувати 3,1 мілімоль на літр. У пацієнтів, які перенесли інфаркт міокарда, за сучасними рекомендаціями, має становити менш ніж 1,4 мілімоль на літр.
Відповідно, рівень холестерину потрібно обов’язково контролювати. Для цього слід робити розгорнуту ліпідограму. Тобто загальний холестерин, ліпопротеїди низької густини, високої густини, тригліцериди. Також там визначають т. зв. коефіцієнт атерогенності, тобто співвідношення високого холестерину до загального.
— Людина скаржиться, що у неї періодично з’являються такі симптоми: спазм у грудній клітці, може бути в сонячному сплетінні або біля підшлункової залози та шлунка. Потім на частки секунди пропадає пульс. Згодом усе внормовується. Це кардіологічне чи неврологічне?
— Це може бути як кардіологічне, так і хірургічне, і неврологічне. Тут обов’язково треба консультацію лікаря. Якщо є болі в підшлунковій залозі — це може бути і загострення панкреатиту. Потрібна неодмінно консультація хірурга. Це може бути кардіальна патологія також, тому що є атипові форми інфаркту міокарда або стенокардії, коли, наприклад, може боліти живіт. Пацієнт часто звертається з болями живота, а насправді це може бути інфаркт міокарда.
— Що б ви порадили практично здоровій людині? Які обстеження потрібно проходити для того, щоб не було проблем зі серцем у майбутньому?
— Дуже слушне запитання. Хочу наголосити, що є т. зв. чек-апи, тобто планові перевірки здоров’я організму. Їх, як правило, проводять люди після 35. Щодо серцево-судинної патології — це здача загального аналізу крові, біохімічних показників крові, аналізу функцій печінки та нирок, ліпідного спектру крові, т. зв. ліпідограми та коагулограми, тобто на згущення крові.
Тоді люди, які мають ті чи інші відхилення, можуть корегувати стан. Наприклад, якщо це збільшення холестерину, що ми часто констатуємо, не завжди одразу потрібно вживати медикаменти від холестерину, достатньо інколи оптимізувати спосіб життя зменшенням споживання певних видів продуктів.
Нагадаю, холестерину найбільше міститься в жирному тваринному м’ясі, сирах твердих і молочних продуктах. Тому тут просто можна зменшити споживання цих продуктів і дійти до цільових рівнів холестерину.
Записала Ірина-Марія Лис.