Гарріс «захистить хоробрих союзників»
«Трамп і путін загрожують свободі», — нагадала кандидатка у президенти США тамтешнім полякам і українцям
Передвиборча боротьба у США загострюється. Без сумніву, не без втручання закордонних «гравців». Припускаю, «давній прихильник України», що буцімто хотів убити експрезидента США Дональда Трампа у Флориді, завербований спецслужбами рф, за вказівками яких і діяв… Мета «вистави» — не лише налаштувати Трампа і його виборців проти Києва, а й привернути до кандидата республіканців додаткову увагу, знову зробити його головним героєм кампанії. Після провальних для Трампа теледебатів ця роль перейшла до віцепрезидентки Камали Гарріс, яка нарощує перевагу над суперником. І атакує: штаб кандидатки демократів створив рекламні ролики для сотень тисяч виборців польського й українського походження, що живуть у Вісконсині, Мічиґані й Пенсильванії. Саме в цих «мінливих» штатах на північному сході США може вирішитися доля президентських виборів.
Нагадаю, унаслідок першого замаху на Трампа, у липні на мітингу в Пенсильванії, експрезиденту прострелили вухо. У Флориді ж, де Трамп грав у ґольф на полі власного International Golf Club, до пострілів у кандидата в президенти США справа не дійшла. Стріляли представники Секретної служби — у чоловіка, який перебував біля поля для ґольфу з автоматом АК-47. Його невдовзі затримали. Як повідомила CNN, ФБР «розслідує те, що виглядає як спроба вбивства експрезидента Трампа».
Коли я вперше почув цю новину, відразу подумав: «Зараз там точно знайдуть візитку Яроша»… І не помилився — «український слід» потенційного нападника невдовзі «намалювався».
Американська поліція повідомила, що заарештований 58-річний Раян Веслі Рут не лише кримінальник (у 2001−2010 роках мав судові вироки за незаконне володіння автоматичною зброєю, крадіжку й втечу з місця ДТП), а й… переконаний прихильник України. Цьогоріч навіть приїздив до Києва, а у соцмережах закликав «зруйнувати кремль». А ще цей житель Гаваїв, писала New York Times, начебто агітував афганських військових, які втекли зі своєї країни від талібів, їхати в Україну — воювати проти росії…
Десятки тисяч кремлівських «ботів», що «працюють» по цілому світу різними мовами, відразу почали «розганяти» версію про причетність Києва до замаху на Трампа. Наприклад, польськомовні путінські «боти» коментують приблизно так: «У Трампа хотів стріляти прихильник України! А Варшава допомагає Києву. Якщо Трамп стане президентом, то помститься Польщі. Наш уряд має терміново змінити позицію». На жаль, такій недолугій пропаганді багато хто вірить…
Про ймовірний зв’язок цього Рута зі спецслужбами рф свідчить бодай такий факт: свого часу активно поширював теорії змови про пандемію ковіду… Гадаю, кремль не лише координував пропаганду «антиваксів», а й платив їхнім ватажкам. І далі платить. Днями по всій Італії з’явилися білборди із закликами поновити дружбу Італії з рф, яка «нам не ворог». Скандальні білборди оплатили ті самі громадські організації, що виступали проти… вакцинації від ковіду. Звісно, уся ця бурхлива «діяльність» — не за власні гроші «активістів»…
Організаторів чергового фарсу із «замахом» на Трампа можна зрозуміти: теледебати той з тріском програв, тому, аби бодай трохи стримати переможний поступ Гарріс, треба щось робити…
За даними опитування, проведеного Ipsos для Reuters, після дебатів Гарріс збільшила свою перевагу над Трампом до 5%: за кандидатку від демократів хочуть голосувати 47% американців, за кандидата від республіканців — 42%. До дебатів (наприкінці серпня), за даними Ipsos, розрив між суперниками становив 4%. Водночас, зазначає Reuters, кардинального впливу на підсумки виборів 5 листопада дебати, ймовірно, не матимуть. Плюс-мінус відсоток у загальнонаціональних опитуваннях погоди не робить… Зрештою, інші такі опитування показують трохи меншу перевагу Гарріс. Зокрема, за даними дослідження на замовлення New York Post, після виграних нею дебатів Гарріс випереджає Трампа на 3%. Тобто порівняно з таким самим опитуванням після серпневого з'їзду Демократичної партії у Чикаґо, перевага Гарріс над Трампом навіть на 1% зменшилася.
Нагадаю, на президентських виборах у США перемагає не той кандидат, за якого голосують більше виборців, а той, який матиме бодай 271 голос у Колегії вибірників. Їх туди делегує кожен штат: хто з кандидатів у ньому переможе, за того вибірники й віддадуть свої голоси. Кількість вибірників від штатів різна — залежно від кількості населення в них. Є штати, які традиційно голосують або за демократа, або за республіканця, і боротися там кандидатам особливого сенсу немає. Фактично, долю виборів вирішують підсумки голосування у swing states («штатах, які коливаються», або ж «мінливих»), де шанси на перемогу мають обидва кандидати.
Серед «мінливих», зокрема, три штати на північному сході США — Вісконсин, Мічиґан і Пенсильванія. За підрахунками політекспертів, якщо Гарріс там переможе, точно стане президенткою. Після дебатів у цих трьох штатах лідирує Гарріс, але її перевага ще далеко не така, що гарантує перемогу 5 листопада. Тому штаб кандидатки від демократів ініціював у Вісконсині, Мічиґані й Пенсильванії нову рекламну кампанію, адресовану насамперед виборцям польського походження.
У Пенсильванії польське походження мають 700 тисяч осіб (5% населення штату), у Мічиґані - близько 900 тисяч, у Вісконсині - майже пів мільйона. Про те, наскільки вирішальними можуть бути голоси цих виборців, свідчать результати 2020 року. Тоді Джо Байден переміг Дональда Трампа в Пенсильванії з різницею 80 тисяч голосів, у Мічиґані - трохи більше ніж 150 тисяч, а у Вісконсині - з різницею лише 20 тисяч голосів.
Під час телебатів Гарріс закинула Трампові таке: «Якби він був президентом, путін уже сидів би в Києві й дивився на Польщу». Цю тему експрезидентка США розвинула у рекламному відеоролику, який демонструють виборцям Вісконсину, Мічиґану й Пенсильванії. Ролик нагадує про вартового з вежі Мар’яцького костелу у Кракові, який, за легендою, попередив сигналом своєї труби про наближення монгольських військ Батия. «Нині волелюбні поляки й українці попереджають нас про нову загрозу», — каже голос за кадром. І нагадує слова Трампа про те, що той не захищатиме союзників, які, на його думку, замало витрачають на оборону, і навіть спонукатиме путіна до нападу на них. На екрані з’являється напис: «Трамп і путін загрожують свободі», а голос за кадром запевняє, що сигнал краківського вартового Гарріс почула. А відтак «захистить наших хоробрих союзників. За їхню і нашу свободу».
Як інформує Politico, у кампанії Камали Гарріс у цих трьох swing states візьме участь колишній конгресмен-демократ від штату Нью-Джерсі, уродженець Польщі Том Малиновський. «Покажемо поступки Трампа путіну й готовність Трампа відмовитися від союзників зі східного флангу НАТО. І протиставимо це прагненню Гарріс протистояти путіну, — розповів Малиновський. — Може, долю президентських виборів вирішать кілька тисяч голосів в одному чи двох із цих трьох штатів. Не маю сумнівів, що поляки, українці, литовці та інші американці з корінням у Центральній і Східній Європі можуть вплинути на результат».
Виборців українського походження у Вісконсині, Мічиґані й Пенсильванії також чимало. Тож можна очікувати, що штаб Гарріс невдовзі створить рекламні відео, адресовані насамперед американським українцям. Більшість з них традиційно голосує за республіканців, тож спеціальна рекламна кампанія демократів буде не зайвою.