«Не могла допустити, щоб глиняна хата, в якій минуло моє дитинство, розсипалася»
У Жабокричі Олена Присяжнюк відновила автобусну зупинку і вдихнула життя у шість занедбаних глиняних хатинок
Якось їхала у село, де поховані мої батьки, і побачила занедбану, зарослу травою автобусну зупинку. Вона нагадувала стареньку жінку, яка спиралася об ціпок, щоб втримати рівновагу і не впасти. Навколо — гори сміття, а від лавки, на яку могли би присісти подорожуючі, залишилися металеві штирі…
Тому фото у соцмережах автобусної зупинки у селі Жабокрич, що на Вінниччині, не просто привернуло мою увагу, а зачарувало. Зупинка виглядала, як Великодня писанка — кольорова, наче сценка з казкової вистави для дітей. А на даху зупинки гордо тріпотів на вітрі синьо-жовтий стяг! Хто ж з такою любов’ю заопікувався цією зупинкою?
Почала шукати ідейного натхненника і творця цієї оази краси та затишку. Виявилось, зупинку привела до ладу і розмалювала 29-річна Олена Присяжнюк з Крижополя, більш відома у соцмережах як «Мотанка».
Олена народилася у Жабокричі, що за 10 кілометрів від Крижополя. У Жабокричі Олена придбала кілька напіврозвалених хатинок, які також відреставрувала за власний кошт. А оскільки жінка любить красу і тепло, то має кілька теплиць, у яких вирощує овочі та розсаду.
Тож я розпитала цю творчу жінку про її хобі відновлювати закинуті сільські хати.
— Олено, чому всюди позиціонуєте себе, як «Мотанка»?
— Щоб відрізнятися від усієї армії блогерів. Багато людей не знають, як мене звати, зате багато хто знає, хто така «Мотанка». Окрім того, я проводжу майстер-класи з виготовлення мотанки, дітки вчаться робити українську ляльку — берегиню нашої культури.
Попри те, що Олена Присяжнюк має два дипломи про закінчення вищої освіти, її тягне у рідний Жабокрич. Жінка давно мріяла створити місце сили у селі, де виросла. Насамперед, вирішила відреставрувати хатину своєї прабабусі, з якою у дитинстві проводила багато часу. Тоді Олена не вела свого блогу, не мала великої читацької аудиторії. Взялася за роботу і виставила у соцмережах фото, де вона на тлі цієї хатинки. Люди почали писати і просити, щоб виставила більше фотографій, бо ці глиняні хати повертали їх спогадами у дитинство.
— Насамперед прабабусину хатину підмурувала, — розповідає Олена. — Вона почала просідати, похилилася. Треба було її «підняти». Це була найскладніша і найдовша робота. Це був приблизно 2020 рік, ще до великої війни. Хату ми не розмальовували — вона залишилася такою, якою я її запам’ятала з дитинства, — з усіма меблями. Всередині у цій хатині все автентичне. У хаті - велика колекція вишитих сорочок, яку ми довго збирали, а також віночки, вишиті рушники, наволочки, обруси… Натомість ми розмалювали інші хатини, яким дали друге життя. До мене приїжджала художниця, яка допомагала. Хоча багато хатинок я розмалювала сама. Але основними моїми помічниками, звісно, є мій чоловік і двоє наших синочків.
Жінка вирішила придбати стару хату, що поруч з відреставрованою хатиною прабабусі. Потім — ще одну. Якщо колись за глиняну хатину платили 2000 доларів, тепер вартість такої старовини значно зросла.
Відреставрували, підняли, розмалювали… А потім у такій старовинній хатині Олена почала проводити майстер-класи, зустрічі, дає уроки дітям з випічки хліба і печива.
— Ще одним нашим досягненням, — продовжує Олена, — є хатинка Святого Миколая, яку ми створили на базі одного зі старих занедбаних будиночків. Торік у гості до Святого Миколая за три дні приїхали понад півтори тисячі осіб. Попередньо діти надсилали листи до Святого Миколая, а коли приїжджали з батьками, отримували подарунки. Окрім того, дітки йшли на майстер-класи з виготовлення ляльок-мотанок, розмальовували гіпсові фігурки, випікали хліб і печиво, а в інших хатинках на них чекало частування.
— З якою метою ви це робите?
— Не могла допустити, щоб глиняна хата, в якій минуло моє дитинство, розсипалася. А потім зрозуміла, що маю популяризувати українське село серед молоді. Оскільки тепер маю велику аудиторію в Інстаграмі, постійно показую село, розповідаю, що там можна знайти, як там можна працювати, переконую, що і у селі молодь може розвиватися.
— Скільком хатинам на сьогодні ви дали друге життя?
— У мене вже є шість хат, на базі яких ми створюємо квести. Люди можуть до нас приїжджати компаніями, щоб поринути у сільську атмосферу, вчитися грати на старовинних українських інструментах… Це має бути злагоджена команда, яка повинна виконати усі поставлені перед ними завдання. А після цього команда зможе у нас повечеряти і навіть залишитися на ночівлю.
— Мабуть, на вечерю подаєте щось з давньої української кухні?
— О, у нас є така смакота, називається кабачанка. Це каша з гарбуза з величезними шкварками. Це — фірмова страва нашого і сусідніх сіл. Серед інших автентичних страв пропонуємо засипану кашу.
— Шість хатинок — як музей просто неба?
— Не позиціоную ці хати як музей. Пропагую фізичну взаємодію людей з хатами, щоб вони могли не лише приїхати і подивитися, а й взяти участь у сільському житті. Не просто культурно, а й фізично. Скажімо, людина може запалити піч, зварити на ній їжу. А ще гості можуть зазирнути у погреб і знайти там щось смачненьке.
— Але все почалося з автобусної зупинки. Вона єдина така?
— Так, єдина, у самісінькому центрі села. Зупинка була в аварійному стані, з побитою плиткою, на якій було викладено серп і молот, протікав дах… Коли я прийшла до голови місцевої територіальної громади і запитала, чи можемо ми відремонтувати цю зупинку, він радо пристав на мою пропозицію. Попередньо я сказала, що усі витрати беру на себе…