«Йшов густий чорний дим і сморід, аж озеро загорілося»

«Гастролери» з Луганська та Авдіївки незаконно видобувають і вивозять із Львівщини кислі гудрони.

Саморобна установка, яка досі працює на грибовицьких гудронних озерах, отруює повітря і землі сірчаною кислотою та важкими металами.

Поки львівська влада і місцеві екологи ламають голови, як нейтралізувати смертельно небезпечні гудронні озера, які накопичилися довкола вже закритого Грибовицького сміттєзвалища, “бізнесмени” із тимчасово окупованих східних територій України підметушилися і користають із цих озер. Неймовірно, але факт: на озерах біля сміттєзвалища уже декілька місяців без жодних дозволів і ліцензій працюють дві фірми — одна зареєстрована в Луганську, друга — в Авдіївці. Вони завезли на озера саморобне обладнання і видобувають гудрони особливо небезпечним способом із рідини озер.

Про це журналісту “ВЗ” розповів депутат Жовківської райради, активіст Ігор Муравський, який не перший рік бореться за екологію і намагається донести до громадськості та влади масштаби небезпеки, які створюють озера з кислими гудронами. З гудронної маси випалюють сірчану кислоту та важкі метали. Усе це забруднює повітря, землю і воду, повільно отруює мешканців навколишніх населених пунктів (забруднення доходить і до Львова). Кислоту випалюють, аби не роз’їла стінок цистерн, у яких гудрони вивозять із Львівщини.  Везуть їх... у Кривий Ріг. Потім кислі гудрони або додають до вугілля (щоб воно краще горіло), або підмішують в асфальт, який кладуть на дороги. І те, і друге дуже небезпечно для людей! Бо саме цей вид гудронів поєднується із важкими металами.

“Ми забили на сполох торік у листопаді, - розповідає Ігор Муравський. - До мене почали телефонувати мешканці Грибовичів, Малехова. Люди задихалися від їдкого диму, який ішов від гудронного озера №1. Я викликав слідчу оперативну групу. Ми побачили біля озера викопані котловани, саморобну установку для випалювання, робітників. Йшов густий чорний дим і сморід, аж озеро загорілося. Правоохоронці виявили, що у горе-працівників немає ліцензій і дозволів. З’ясували, що вони працюють на фірму “Екоінвестгруп”, яка юридично і фактично зареєстрована на окупованій території, в Луганську. Фірма свого часу перекупила це озеро через ще одну фірму, а та — від банку”.

Ігор Муравський розповів, що в Україні досі жодне підприємство не має ліцензії на видобуток кислих гудронів. Керівники фірми скинули правоохоронцям по “Вайберу” якісь угоди із сумнівними печатками. “Ми одразу про це повідомили голові ЛОДА Олегу Синютці, - веде далі депутат. - Знаємо, він озвучував це питання на апаратній нараді. На сесії облради, коли я озвучував цю проблему, депутати прийняли звернення до генпрокурора  Юрія Луценка. Пізніше наші звернення підтримали народні депутати Верховної Ради від Львівщини. А от Жовківська РДА самоусунулася від проблеми. Ще одна небезпека — ті “працівники” скидали кислу воду, яка утворювалася після виварювання гудронів, у спеціально прокопаний рівчак, з якого вода текла на людські городи. Там місцеві вирощують сільгосппродукцію, яка йде на ринки Львова. Врешті-решт було порушено кримінальну справу, вилучено обладнання. Після цього фірма “Екоінвестгруп” зникла. Натомість на озерах № 2 і 3 працює інша фірма з окупованих територій - ТзОВ “Дослідне виробництво”. Зареєстроване в Авдіївці, від авдіївського “Коксохіму”. Так само не має спеціалізованої ліцензії. Там трохи цивілізованіший видобуток, за допомогою плавучої баржі. Але кислота все одно отруює повітря.  Щодня вони забирають гудрони 30-тонною бочкою.  Причому їхні працівники працюють у протигазах. Коли ми здійснюємо туди рейди, поводяться хамовито: “Чого ви прийшли на наші землі?”.

На запит організації “Екологія-Право-Людина” активісти отримали “дивну” відповідь від Львівської ОДА. ЛОДА повідомляє, що не проводила робочих нарад із вирішення проблем забруднення ТОВ “Еконівестгруп” атмосферного повітря, земельних і водних ресурсів. Голова ЛОДА не видавав розпоряджень щодо вирішення проблеми забруднення кислими гудронами території поблизу сімттєзвалища. Причина: мовляв, сам суб’єкт господарювання має запобігати забрудненню. Державна екологічна інспекція у Львівській області  відбирала зразки ґрунту на території Грибовицької сільської ради. Але провести позапланову перевірку Держекоінспекція наразі не може, бо... назви суб’єктів господарювання, які здійснюють забір кислих гудронів (ймовірно, ТзОВ “Дослідне виробництво” і ТОВ “Екоінвестгруп”), правоохоронними органами на даний час не підтверджено, а відповідальні посадові особи на місці здійснення діяльності відсутні. У  ЛОДА не знайшли нічого кращого, ніж надіслати лист до... СБУ у Львівській області. Саме Службі рекомендують “вжити всіх невідкладних заходів щодо недопущення проведення робіт з небезпечними відходами”.

Фото з відкритих джерел