Передплатити Підтримати

Сто тонн книжок!

У 60 різних місцях протягом п’яти днів на Форумі видавців відбудеться тисяча культурних заходів.

Найбільший книжковий і літературний захід в Україні,  Форум видавців, 13 вересня стартував у Львові. І якщо у день відкриття видавці лише розпаковували свою продукцію і розкладали на полицях, то наступного з нетерпінням очікували за прилавками  покупців. А хвалитися видавництвам є чим: за рік попрацювали добре і привезли на Форум аж 100 тонн книжок!  За п’ять днів Форуму у 60 різних місцях влаштують понад тисячу культурних та освітніх заходів. Серед них, зокрема, презентації новинок, автограф-сесії, дискусії і навіть театральні постановки.

Якщо порівнювати з попередніми форумами, то цьогорічне свято книжки наразі не має стільки відвідувачів у перші дні, як колись. У другий день Форуму вранці львів’яни і гості міста, що ходили Палацом мистецтв і його подвір’ям, приглядалися до книжок, як до музейних експонатів... Хоча не можна сказати, що ціни на книжки злетіли вгору космічно. Новинки пропонують від 100 гривень, дитяча література також не зашкалює. Можливо, більше буде відвідувачів після обіду, ближче до закінчення робочого дня. Та й студенти “підтягнуться” після пар. Щоправда, за мурованою брамою палацу Потоцьких, де продавали квитки по 40 гривень на день, вишикувалася довжелезна черга поляків і української молоді. Хто планував ходити на Форум щодня, купував єдиний квиток на чотири дні - за 120 гривень. На сайті можна було придбати студентський вхідний квиток за 20 гривень на два дні (14-15 вересня), одноразовий вхідний квиток за 25 гривень.

Очікують прибуття туристів на Форум з інших міст, на суботу-неділю. Можливо, у ці вихідні буде ажіотаж. Бо зараз, за словами самих видавців, спостерігається певний спад інтересу до цього колись дуже популярного культурного заходу...  

У другий день Форуму вранці львів’яни і гості міста, що ходили Палацом мистецтв і його подвір’ям, приглядалися до книжок, як до музейних експонатів...

Утім, ті, хто цілий рік відкладає гроші на форумні новинки, із задоволенням потирають руки, бо цього року нарешті вийшов роман Любка Дереша “Спустошення”, на який чекали три роки. Серед новинок і книга Сергія Жадана “Інтернат”. Попри те, що продаж книги стартував наприкінці серпня, офіційна презентація відбувається в рамках Форуму. У книзі йдеться про війну. Про історію тих людей, які опинилися на лінії розмежування, між життям та смертю, між миром та війною...

Із зарубіжних авторів до Львова на Форум приїхав із Великої Британії Генрі Марш, який представлятиме свою книгу «Ні сонце, ані смерть. Зі щоденників нейрохірурга».  «Це продовження першої книги.  Ця буде про те, як я почав відходити від медичної практики у Великій Британії, а також про мою постійну роботу в Україні та Непалі, — розповів доктор Генрі Марш. — Ця книга також про смерть та питання евтаназії».

Якщо у четвер  ніхто не хотів розповідати, скільки коштує на Форумі квадратний метр землі для торгівлі книжками для видавництв, то  у п’ятницю “таємницю” журналісту “ВЗ” розкрили. За те, щоб торгувати у наметі на подвір’ї перед Палацом мистецтв, треба заплатити 4 тисячі гривень за чотири дні. Всередині, залежно від поверху і “козирності” місця, — від 1300 гривень за квадратний метр.

Як уже писав “Високий Замок”, 24-й Форум видавців розпочався зі скандалу через книжку київської письменниці Лариси Денисенко. “Майя і її мами” - історія про дитину, у якої дві мами. Це спричинило істерику радикальних організацій, які  написали листа з вимогою скасувати презентацію книжки, бо вона, мовляв, суперечить традиційним цінностям українців.  Організатори Форуму піддалися на шантаж радикалів і презентацію книжки “Майя та її мами”  скасували.

Щойно всі вгомонилися і зітхнули з полегшенням, мовляв, неприємності закінчилися, як журналістам на брифінгу розповіли ще одну шокуючу новину.  За словами президента Форуму видавців Олександри Коваль, сайт Форуму перестав працювати. На запитання, а що ж таке сталося, відповіла програмний директор Форуму видавція Софія  Челяк: “Сайт впав через хакерську атаку. Так пояснили наші програмісти”. Хоча, за уточненням Олександри Коваль, офіційної інформації про атаку нема, оскільки організатори не могли зв’язатися з хостингом HostPro.UA, відповідальним за роботу сайту…

Письменниця Любов Гонтарук на Форум приїхала з Києва. Сама привезла свої книжки, сама їх і продає. “Лицар звитяги” про Майдан. Остання її робота “Я — війна” - про події в АТО. Герой роману - реальний хлопець з Луганська Самсон Самсонов, який втратив на війні руки і ноги. “Я хотіла показати у романі не лише те, як йому тяжко живеться тепер, а поставити його у приклад тим чоловікам, які скиглять через дрібниці”, - сказала журналісту “ВЗ” Любов Гонтарук.

 А тим часом...

Міський голова Львова Андрій Садовий на відкритті Форуму видавців оголосив про запровадження з наступного року 20 премій для молодих письменників по 25 тис. грн. кожна.  Мер міста сказав, що визначати кращих з кращих буде спільно з Форумом.

Андрій Садовий також нагадав, що Львівська мерія уже кілька років  оплачує побут письменників, які пишуть про Львів, — проживання, харчування, проїзд. Окрім того, Львівська мерія уже отримала кілька пропозицій про фінансування письменників, що писатимуть про історію України.

Письменниця Любов Гонтарук на Форум приїхала з Києва. Сама привезла свої книжки, сама їх і продає.  “Лицар звитяги” про Майдан. Остання її робота “Я — війна” - про події в АТО. Герой роману  - реальний хлопець з Луганська Самсон Самсонов, який втратив на війні руки і ноги. “Я хотіла показати у романі не лише те, як йому тяжко живеться тепер, а поставити його у приклад тим чоловікам, які скиглять через дрібниці”, - сказала журналісту “ВЗ” Любов Гонтарук.

Фото автора