Нащадки Ейфеля — проти олімпійських кілець на «його» вежі
Кажуть, символи Ігор «змінюють чисті форми пам’ятки»…
У Парижі добігла кінця Паралімпіада, а разом із нею і цьогорічна олімпійська епопея, адже раніше, у серпні-вересні, у столиці Франції відбулася літня Олімпіада-2024. Була загалом успішною, але запам’яталася також скандалами: перевернутим догори дриґом олімпійським прапором на церемонії відкриття, звинуваченням її режисера в атаці на християнство й пропаганді цінностей ЛГБТ-спільноти, смердючою водою у річці Сені… І ось новий скандал. Нащадки французького інженера Ейфеля не хочуть бачити олімпійські кільця на знаменитій вежі, яку той спроєктував. Нехай, мовляв, кільця їдуть до американського Лос-Анджелеса, де відбудеться Олімпіада-2028…
Як спочатку планували у мерії Парижа, олімпійські кільця, що прикрасили легендарну Ейфелеву вежу, висітимуть на цьому символі французької столиці під час Олімпіади й Паралімпіади. Але згодом міська голова Парижа Анн Ідальґо висловила нову ідею: нехай олімпійські кільця залишаються на Ейфелевій вежі якомога довше. Наприклад, аж до початку літньої Олімпіади-2028 в американському Лос-Анджелесі, «і навіть після того»…
Нагадаємо, напередодні Ігор Анн Ідальґо наважилася поплавати в Сені, аби довести, що вода в річці достатньо чиста для проведення Олімпійських змагань (з тріатлону й плавання на відкритій воді). Але під час Ігор до якості води в Сені були великі претензії, тож репутація Ідальґо опинилася під ударом… Утім, згодом про той прикрий епізод усі забули, адже Олімпіада в Парижі була загалом успішною. Зокрема, уже за кілька днів до завершення Ігор Париж-2024 побив рекорд Атланти-1996 з кількості проданих квитків на олімпійські змагання. В Атланті, повідомила французька газета Le Figaro, їх продали 8,3 мільйона, а у Парижі - аж 9,4 мільйона. (5,7 мільйона квитків купили французи, по 1,7 мільйона — американці й британці). Можливо, саме організаційний успіх Ігор надихнув міську голову Парижа на ідею не знімати з Ейфелевої вежі олімпійські кільця якомога довше?.. Але ця ідея сподобалася не всім.
Обурилися не тільки політичні противники Анн Ідальґо, а й нащадки «батька» знаменитої вежі, французького інженера Ейфеля. В оприлюдненому з цієї нагоди прес-релізі Асоціація нащадків Ґюстава Ейфеля заявила про свою «неприхильну позицію» щодо «остаточного закріплення кілець на вежі… після Олімпійського 2024 року, без чіткої дати їх зняття».
«Ми дуже щасливі, що під час проведення Ігор олімпійські кільця були пов’язані з Ейфелевою вежею», — повідомили нащадки Ейфеля. І водночас запропонували, аби Париж якомога швидше передав ці кільця Лос-Анджелесу. Найкраще ще цього року…
Що саме не сподобалося нащадкам французького інженера? На їхню думку, «підвішені олімпійські кільця… суттєво змінюють як візуальні, так і символічні аспекти Ейфелевої вежі». Поза тим, «великі кольорові кільця, розміщені на головній осі доступу до Ейфелевої вежі, змінюють дуже чисті форми пам’ятки, створюючи сильний дисбаланс». І, нарешті, наявність олімпійських кілець на вежі після завершення Ігор начебто зменшує «важливість, якої набула з роками Ейфелева вежа, що стала в цілому світі символом Парижа й навіть усієї Франції».
Як переконані нащадки Ґюстава Ейфеля, «між вежею та Олімпійськими іграми немає попереднього тематичного чи історичного зв’язку». А відтак, мовляв, олімпійським кільцям на вежі не місце… Остаточного рішення у мерії Парижа ще не прийняли, попереду гарячі дискусії. Нам би їхні проблеми…
А тим часом…
Успіхом Олімпіади у французькому Парижі надихнулися у Польщі. Варшава має намір подати до Міжнародного олімпійського комітету (МОК) офіційну заявку на проведення літніх Олімпійських ігор. «Дискутуємо про це багато місяців, — розповів нещодавно польський прем'єр-міністр Дональд Туск. — Польща офіційно претендуватиме на те, щоб прийняти Олімпіаду. Життя покаже, чи ця мета реалістична, але поставимося до цього серйозно. Реальна перспектива, про яку можемо говорити, враховуючи попередні рішення, зобов’язання й декларації МОК, — 2040-ий або 2044 рік». А міністр спорту й туризму Польщі Славомір Нітрас додав таке: «Олімпіада може бути великим цивілізаційним проєктом, тільки до неї треба добре підготуватися. З точки зору організації Польща готова прийняти такий захід».