«Відкликаємо усі підручники зі шкіл…»
У шкільному підручнику з української мови для 7 класу надрукували карту України без Криму
«Вгадайте, звідки ця карта України без Криму? У шкільних підручниках з української мови для 7 класу авторства Анастасії Онатій та Тараса Ткачука. Це надруковано поруч з текстом гімну України», — написала у соцмережі книжкова оглядачка Тетяна Гонченко.
Надруковані ці підручники у 2024 році. Рекомендовані Міністерством освіти і науки України.
Розмістили карту України без Криму і в електронній версії підручника на сайті Інституту модернізації змісту освіти.
Інтернет-користувачі вибухнули гнівними коментарями. Як таке могло статися?
Першою відреагувала одна з авторок підручника Анастасія Онатій. Щоправда, її реакція була дивною. Замість того, щоб вибачитись і визнати стратегічну помилку, вона вирішила, що це «гарний привід поговорити про Крим».
«Ми пропонуємо запустити флешмоб «Домалюй Крим», — написала на своїй сторінці у Фейсбуці Анастасія Онатій. — Колеги-освітяни, виділіть 10−15 хвилин на уроці, щоб обговорити цю помилку з учнівством і домалювати піктограму в підручнику на сторінці 3. Підтримайте нас — буде гарний привід поговорити про Крим, його українськість. А також, авжеж, про інформаційні пастки і важливість визнавати власні помилки.
До слова, якщо натрапите ще на якісь неточності, обов’язково пишіть нам — ми завжди відкриті до зворотного зв’язку й прагнемо робити наші матеріали кращими…
До слова, у цьому підручнику є щонайменше три згадки про український Крим — це для тих, хто захоче побачити зраду. Хто знає нас і наші історії особисто, той точно не буде шукати зраду".
Після цього допису громадськість вибухнула з новою хвилею обурення…
«Наш недогляд. Крим наш, — знову відреагувала на обурення громадськості авторка підручника Анастасія Онатій. — Почну з головного: щиро визнаємо свій недогляд, піктограма у формі України без Криму потрапила в книгу через прикру неуважність. Недоперевірили, недогледіли — ми можемо назвати це по-різному, але факт лишається фактом: ми несвідомо зробили боляче людям і перепрошуємо за це.
Крим наш, український — це беззаперечне твердження, і ми його проговорюємо чітко ще раз і готові робити це знов і знов. Нам важлива ваша думка, нам важлива єдність суспільства…
Спойлер: виявляється, що на стоках тепер викладають «зручні» карти України з двома шарами зображень — з Кримом і без…".
Анастасія Онатій кинула посилання з детальними поясненнями верстальників, як сталася ця прикра помилка…
«Для оформлення сторінки було придбано на стоку два сети зображень, — йдеться, зокрема, у поясненнях верстальників. — При виборі ілюстрацій звертали увагу на правильність карти та інших графічних об'єктів (герба, прапора)… Карта не суцільна: вона складається з двох контурів. Контур півострова Крим розмістився при копіюванні та перенесенні на шар нижче білого кола. А інший контур — розташований на шарі, який вище білого кола. Дизайнер зосередив свою увагу на контурах, щоб не було зайвих. І, на жаль, не помітив, що об'єкта немає на верхньому шарі».
«Не розумію, які ще „два елементи“ і звідки початково взявся контур України без Криму?» — запитували користувачі соцмереж. Інформація про те, що «це технічна помилка» ще більше розлютила українців.
«Вважаю, що цей малюнок взято з російських інформресурсів, — написала користувачка соцмереж. — Поправте мене, але, здається, там і схід нашої країни вкоротили… Я з Криму. Що я дітям своїм буду казати, дивлячись у такий підручник рідної мови? Ганьба і злочин».
Відреагувала на скандал з підручником і народна депутатка Софія Федина. Вона також зауважила, що «немає шматка Донецької області».
«Де міністр освіти? Вони дно уже пробили своїми потужними покращеннями. Стільки навіть не ляпів, а серйозних масштабних системних помилок… За таку книжку не вибачатися треба, а звільняти і карати відповідальних».
Через деякий час, коли скандал був у розпалі, відреагував на скандал і міністр освіти Оксен Лісовий.
«Про карту України без Криму… По-перше: Крим — це Україна! По-друге: технічну помилку за власний рахунок виправить видавець, який допустив некоректність дизайну, — написав на своїй сторінці у Фейсбуці міністр. — І наостанок: Міністерство освіти і науки має питання до якості шкільних підручників. Ці питання пов’язані з діяльністю Інституту модернізації змісту освіти. Їх ми порушуємо не вперше.
З 2 вересня 2024 року рішенням міністерства експертизу забезпечуватиме Український інститут розвитку освіти (УІРО). У 2025−2026 році МОН завершує реорганізацію Інституту модернізації змісту освіти. Щоб питання з якістю підручників зняти раз і назавжди".
«І як зміна вивіски на Інституті виправить ситуацію? Чи ви всіх звільнили і абсолютно нових людей найняли? Якщо так, то хто ці „нові люди“?» — такі коментарі з’явилися під постом міністра.
Відреагувало на скандал і видавництво «Літера ЛТД».
«Видавництво визнає свою помилку в ситуації з мапою України, відкликає підручники і видає виправлений наклад за свій рахунок, — йдеться у поясненнях видавців. — Ситуація з піктограмою України без Криму, яка не є начальним, а декоративним елементом у підручнику „Українська мова“. 7 клас», сталася через технічну помилку дизайнера і недогляд редакції під час остаточної підготовки видання до друку.
Ми визнаємо свою помилку і відкликаємо всі підручники зі шкіл, віддруковуємо за рахунок видавництва виправлений наклад і забезпечимо новими підручниками заклади освіти.
Видавництво ухвалило кадрові рішення. Головного дизайнера видавництва звільнено, усім причетним до випуску книги винесено догани зі штрафними санкціями.
Просимо вибачення у всієї громадськості, учнівської та педагогічної спільнот".