Викупила руїну і відроджує старовинний замок
Любов Кузик самотужки облаштувала музей старожитностей у селі предків на рідній Бойківщині
Усім, хто полюбляє мандрівки вихідного дня, раджу вирушити у подорож чарівною Бойківщиною, зокрема у село Підгородці Стрийського району на Львівщині. Село, що розташоване у мальовничій місцевості Карпат, неподалік наскельної середньовічної фортеці-міста Тустані, має давню історію. Її дослідженням та збереженням займається Любов Кузик, батьки якої походять із цього села.
Пані Люба — справжня ентузіастка, яка пропагує бойківські традиції і культуру. Допомагає родина — батько, чоловік, трійко діточок. Любов Кузик облаштувала етнокомплекс «У Дворі», створила етномузей, де зібрала рушники, вишиванки, речі побуту бойківського краю. Проводить майстер-класи: навчає, як спекти справжній бойківський хліб у печі на дровах, збити масло так, як колись це робили бойки, а також відроджує пам’ять про славного земляка, відомого польського зоолога ХІХ ст. Станіслава-Костянтина Петруського.
Нещодавно у Підгородцях відсвяткували десяту річницю етнокомплексу «У Дворі». Привітати господиню-бойківчанку завітали друзі, партнери, родина, односельці, однодумці з Підгородців, Сколе, Славського, Дрогобича, Трускавця, Стебника, Східниці, Львова… Приїхали керівники громади, села, вручили грамоти, подарунки.
Ювілейний захід став і міжнародним, бо приїхали члени кримськотатарської громади «Іхсан-Щирість» з Дрогобича — жінки та чоловіки у національному вбранні, з дітьми. Жінки спекли різноманітні кримськотатарські смаколики, а чоловіки приготували традиційний плов на вогнищі.
Не лише кримські татари стали міжнародними гостями ювілею, а й гість із Польщі Збігнєв Дурчок, математик за фахом, пенсіонер. Він допомагає Любові Кузик із відновленням пам’яті про Станіслава-Костянтина Петруського. Ця сторінка діяльності пані Люби заслуговує окремої розповіді. У Підгородцях був замок Петруського. Там же на 12-ти гектарах зоолог мав зоопарк, відомий на всю Європу, де було 500 видів тварин.
Руїни саме цього замку ХVIII- XIX ст. придбала Любов Кузик. За часів радянської влади тут містився колгоспний свинарник. Тепер бойківчанка відроджує цей замок — крок за кроком, кімнату за кімнатою. Допомагають Збігнєв Дурчок, науковці, краєзнавці зі Львова та області. Зокрема, ділиться знаннями місцевий краєзнавець Ігор Чудійович, який теж досліджував постать знаного зоолога. Допомагає митець зі Славського Ярослав Ціхо разом із дружиною — мисткинею Вікторією Фелів-Горбатюк.
У Підгородці поляк потрапив випадково, хотів там відпочити. Розговорилися, з’ясувалося, що пан Збігнєв у Польщі мешкає у місцевості, теж пов’язаній з іменем Петруського. Запалений ентузіазмом бойківчанки, пан Збігнєв став допомагати їй, приєдналися і його друзі.
Під час свята Любов Кузик презентувала одну з кімнат у замку. Тут за допомогою науковців пані Люба відтворила антураж того часу, придбала у Польщі автентичні меблі, люстри, підсвічники. Меблі допоміг віднайти у Польщі Збігнєв Дурчок, та ще й подарував три книги Петруського. Господиня планує, що в цих кімнатах «пануватиме наука», тобто сюди приїжджатимуть студенти — майбутні зоологи, біологи.
Невгамовна господиня має чимало нових ідей та помислів. Зокрема, хоче створити «Лабораторію хліба». Тут буде інноваційний підхід — злакові ростимуть у пробірках, і відвідувачі, зокрема школярі, матимуть можливість спостерігати, як «створюється» хліб. Зараз Любов Кузик разом із батьком вирощують злаки у полі. Тож можна подивитися, як ростуть пшениця, жито, льон та інші традиційні для бойків культури.
Незабаром у Підгородцях стартує сезон осінніх шкільних екскурсій. Школи вже бронюють майстер-клас з випікання хліба у печі, на дровах. Пані Люба каже, що локацію у Підгородцях відвідала не одна тисяча туристів із різних куточків України та з-за кордону, адже це чудове місце для сімейного відпочинку.