Бо нам з вами тут жити…
79% українців не збираються шукати щастя у чужині
У потоці цифр, здебільшого тривожних, натрапив на позитивну статистику: 79% опитаних Київським міжнародним інститутом соціології заявили, що у такий тривожний для нашої країни час нізащо не переїхали б жити до Сполучених Штатів чи до будь-якої країни Європи — навіть якби їм без проблем надали паспорт тієї чи іншої держави. А залишилися б жити в Україні. І ще дуже відрадно: так думають 74% молодих громадян. Не знаю, як для кого, а для мене це показник того, що все у нас буде гаразд, — якщо більшість співвітчизників прикипіли до рідної землі і не збираються шукати щастя у чужині.
Я це знаю і без соціологів, підтвердження цього факту спостерігаю ледь не щодня. Коли, наприклад, бачу, як мої знайомі причепурюють свою домівку, коли вони, сповнені натхнення, беруться до праці на своїй фірмі, на своєму городі, у квітнику. Коли посилають на науку в українські (не зарубіжні) університети своїх дітей. Коли без чужих підказок згуртовуються у своєму селі-місті і самотужки, без державних чи меценатських коштів втілюють місцеві проєкти: досліджують минувшину свого краю, очищають річку, облагороджують цвинтар, передають пакунки живим героям і будують меморіал полеглим, підставляють плече літнім краянам. Коли вони у себе, в тилу, придумують і конструюють всякі цікаві штукенції, які допомагають нашим воїнам бити ворога. Врешті, коли стають на рушничок щастя. І, звичайно ж, оте відчуття їхнього єднання з Україною охоплює тебе, коли бачиш, як перед неділею твої земляки прасують для всієї сім'ї свої вишиванки…
Пригадую, як у перший день великої війни родичі молодої сім'ї з трьома дітьми радили їм пакувати речі і їхати світ за очі - подалі від російських бомб. Так і казали: ми своє прожили, а ви ще нічого, по суті, не бачили — рятуйтеся за кордоном. Відповідь глави цієї родини здивувала стареньких: нікуди ми звідси не поїдемо. Наш дім — тут!
Ми, українці, живемо не тільки нинішнім днем, а й завтрашнім. Думаємо про нього. Наближаємо його хто як може. І це внутрішнє устремління своїх громадян наша держава повинна би всіляко стимулювати. Не підрізати їм крила, не гасити ініціативу. А наснажувати, стимулювати. Дотриманням чесних правил. Ідеться не тільки про боротьбу з корупцією, а й про заохочення. Хай там яка фінансова криза, а все-таки треба знайти гривні, щоб підтримати кредитами, ґрантами креативного підприємця, завзятого фермера, юного конструктора, митця. Бо всі вони так чи інакше працюють на Україну. Щоб вона була.
І ще одне. Не треба податкових репресій, адміністративних погроз, санкцій проти тих, хто волею обставин опинився за межами рідної країни. Такі розмови в урядових кабінетах заводять все частіше у надії повернути цих людей додому як «мобілізаційний ресурс». Ідея спірна. Багато із наших діаспорян тяжко працюють у чужині і не забувають матеріально підтримувати Україну заробленими доларами, євро. Допомагають як своїм родинам, полегшуючи завдання соціальних служб, так і воїнам ЗСУ. Тобто живуть своєю країною навіть на відстані. І було би неправильно карати їх за те, що вони зараз не біля нас.
Ідея «батогом» повернути наших співвітчизників на батьківщину може мати зворотний ефект. Про це розповів знаний блогер Борислав Береза. За його даними, протягом останнього часу до ста тисяч українців відмовилися від свого громадянства, а взяли чуже. Тривожна тенденція. Думаю, спричинила її не війна, а метушня запопадливих чиновників у високих кабінетах. Як тут не пригадати, що чинний президент під час своєї інавгурації обіцяв зробити все, щоб нашого полку приростало… Тож робімо це! Шануймо одне одного!