«Прикраса», яку не хочеться носити
Які папіломи слід видаляти, а на які можна не зважати?
У багатьох людей упродовж життя на шкірі чи слизових з’являються неестетичні нарости, відомі як папіломи. Однак не всі знають, що рости вони можуть як зовні, так і всередині тіла. Чим вони небезпечні? Чи треба їх позбуватися та як це зробити правильно? Чи можна запобігти появі нових новоутворень? Пояснюють експерти Medical News Today.
Що таке папіломи
Папіломи — це неракові утворення, які ростуть зовні на різних ділянках тіла.
Папіломи не є агресивними, не розростаються й не поширюються по організму, як це роблять злоякісні пухлини. Лікування потребують лише в окремих випадках. Однак у будь-якому разі новоутворення варто показати лікарю.
Крім того, папіломи можуть викликати дискомфорт, особливо, якщо вони достатньо великі та ростуть у місцях, що постійно піддаються травматизації.
Самі собою папіломи не є злоякісними, але вони пов’язані з підвищеним ризиком розвитку раку. Наприклад, жінки, які пройшли лікування внутрішньопротокової папіломи, мають більшу ймовірність захворіти на рак грудної залози.
Нарости утворюються лише в певних типах тканин. Втім, ці тканини розміщені по всьому тілу. Папіломи можуть з’являтися як на шкірі, так і слизових, зокрема тих, які вистилають внутрішні органи (приміром, кишківника чи дихальних шляхів).
Папіломи виростають з епітелію — верхнього шару шкіри або слизових, тобто скупчення пласких клітин.
Чому виникають ці новоутворення
Головний винуватець — вірус папіломи людини (ВПЛ). Однак для деяких видів папілом (наприклад, папіломи сечового міхура) причини є іншими. Зокрема це може бути куріння.
Якщо папілома з’явилася на шкірі внаслідок інфікування ВПЛ, слід розуміти, що такі утворення будуть і надалі поширюватися тілом, якщо ви будете роздряпувати їх чи колупати. Якщо не чіпатимете їх, то й ризику поширення не буде.
Хоча вчені й простежили зв’язок між ВПЛ та раком, особливо раком шийки матки, дослідники вважають, що потрібно від 10 до 30 років, щоб ВПЛ спровокував ракове захворювання — перехід від дисплазії (передракових змін) до раку.
Чи варто хвилюватися
Звісно, будь-які зміни на шкірі викликають занепокоєння. Якщо такі зміни є, то слід упевнитися, що вони доброякісні. Якщо з’ясується, що це папілома, тривожитись не потрібно. Однак слід розглянути можливість позбутися цих новоутворень, особливо якщо ви часто їх зачіпаєте або вони псують ваш зовнішній вигляд.
Які симптоми
Крім візуальних, інших проявів зазвичай немає. Іноді папіломи можуть супроводжуватися подразненням шкіри чи слизових. Вони можуть викликати занепокоєння і впливати на самооцінку деяких людей.
Лише специфічно розташовані папіломи можуть провокувати конкретні симптоми. Зокрема папіломи у протоках молочних залоз можуть викликати водянисті або кров’янисті виділення зі соска. Новоутворення всередині носа — тиснути на сусідні структури, приміром, око.
Якщо папілома виросла в гортані, це може утруднити процес дихання. Цей стан відомий як рецидивуючий респіраторний папіломатоз, який розвивається переважно у дитячому віці. Дитина хрипить і не може кричати або кричить дуже тихо. У важких випадках все це може вилитися в обструкцію дихальних шляхів.
Як лікувати
Чи потрібно взагалі щось робити з папіломою, залежить від того, де вона розташовується та чи викликає якісь проблеми. Як правило, папіломи не потребують лікування. За потреби їх можна механічно видалити. Якщо новоутворення локалізується на шкірі, це можна зробити з допомогою таких методів:
- припікання, яке передбачає спалювання тканини, а потім вишкрібання її з допомогою кюретажу;
- висічення, за якого лікар видаляє папілому хірургічним шляхом;
- хірургії лазером, коли новоутворення руйнують з допомогою високоенергетичного пучка світла від лазера;
- кріотерапії, або заморожування тканин;
- нанесення рідкого азоту на папілому або введення його в середину пухлинки.
Також для знищення папілом використовують препарати, які наносять безпосередньо на новоутворення:
- 5-фторурацил;
- кантаридин;
- іміквімод.
Лікарі можуть призначати інші, залежно від типу папіломи.
Папіломи, розташовані на слизових внутрішніх органів, після видалення відправляють на біопсію. Ці тести дозволяють підтвердити, що утворення доброякісні.
Видалення папілом відбувається із застосуванням анестетика.
За папілом, розташованих на статевих органах (т. зв. кондилом), лікарі рекомендують хірургічне або хімічне видалення. Втім, позбуватися кондилом не обов’язково.
Не намагайтеся позбуватися наростів вдома з допомогою безрецептурних препаратів, не проконсультувавшись перед тим із лікарем.
Як запобігти злоякісному переродженню папілом
Рак шийки матки (як і рак вульви, піхви, пеніса, заднього проходу або ротоглотки), спровокований ВПЛ, зазвичай має безсимптомний перебіг, допоки хвороба не перейде у пізню стадію. Допомогти можуть регулярні огляди лікарів, що дозволить розпочати лікування на ранній стадії, якщо діагноз рак таки встановлять, та вакцинація проти ВПЛ. Зазначимо, в Україні проводиться лише скринінг раку шийки матки. За раку інших локалізацій, спровокованих ВПЛ, покладатися можна тільки на власну удачу.
Якщо ви інфіковані ВПЛ, то ніколи не зможете спрогнозувати, захворієте ви на рак чи ні. Але люди з ослабленою імунною системою, зокрема ВІЛ-інфіковані, більш вразливі. «Здоровий спосіб життя — найкращий спосіб боротьби з будь-якими інфекціями», — резюмують автори статті.