Круті крутянки
Вперше в історії Ліцею імені Героїв Крут тут розпочали навчання дівчат
Цю ідею начальник ліцею, полковник Юрій Гусар, виношував давно, а запозичив її, коли відвідував схожі військові заклади в європейських країнах. Там це вже стала практика: жінки в армії не лише нарівні з чоловіками, а й часто є командирами… В Україні ж донедавна панували стереотипи, що місце жінки — виховувати дітей. Про те, що жінка може нарівні з чоловіком опановувати армійську професію, — і мови не було. Але часи змінювались, і країна поступово дозрівала до гендерної рівності у всіх сферах, тож армія не стала винятком. Велика війна ці процеси, зокрема у Збройних силах, пришвидшила. Відтак, якщо жінка може воювати на передовій, то логічно, що дівчата можуть і мусять вступати і вчитися у військових навчальних закладах. Але, окрім стереотипів, які врешті вдалося подолати (бо, за словами пана Гусара, навіть у ліцеї не всі схвально поставилися до нововведення, оскільки переживали, що присутність дівчат розхолоджуватиме хлопців, і «навчання не буде»), треба було створити для дівчат ще й відповідні умови перебування. Зокрема, мають бути окремі спальні кімнати, санвузли, душові тощо. А це додаткові витрати. Врешті-решт завдяки додатковому фінансуванню усі умови були забезпечені, і ліцей оголосив конкурс на прийом дівчат.
Понад п’ять претенденток на одне місце
Юрій Гусар зізнається, був приємно вражений величезною кількістю заявок. Для дівчат передбачено лише 15 місць, а заявок було подано майже сто, тож відбір був жорсткий і вступили кращі з кращих.
У всіх абітурієнток був досить високий рейтинг з навчання, багато з них були учасницями, призерками і переможницями різних олімпіад — як освітніх, так і спортивних. До речі, під час вступу вони нарівні з хлопцями здавали спортивні нормативи, серед яких віджим від підлоги мінімум 11 разів. Одна дівчинка встановила своєрідний рекорд — віджалася 40 разів. Юрій Гусар каже, що на тлі хлопців дівчата за рівнем навчання, і навіть фізичної підготовки, помітно вигравали.
Юрій Гусар показує мені кубрик, де живуть ліцеїстки. В кімнаті вісім ліжок, які акуратно застелені. Біля кожного ліжка — тумбочки, де лише підручники і книжки. В кімнаті нічого зайвого. Біля кубрика кімната з душовими, тут же є кілька пральних машин, де дівчата перуть свої речі.
Юрій Гусар знайомить мене з кількома крутянками-новобранками.
Анастасія Пожога родом з Харківщини. Батько дівчини був агрономом, коли почалась широкомасштабна війна, пішов на фронт добровольцем. Торік у березні він загинув у бою на Луганщині. Анастасія каже, коли тато пішов воювати, вона вже тоді почала замислюватися щодо військової професії, хоча до початку великої війни вибирала між професією лікаря, юриста чи журналіста. Востаннє дівчина бачила батька на її 15-річчя. Він приїхав на один день спеціально на її день народження, а через кілька місяців прийшла трагічна звістка. «Я остаточно вирішила, що буду вступати у військовий ліцей. Крім того, мені завжди подобався Львів», — каже Анастасія. Мама спочатку не надто схвально поставилась до вибору доньки, але згодом підтримала і навіть вирішила переїхати до Львова, щоб бути поруч. Анастасія згадує, що вони зібрали валізу, купили квитки, приїхали до Львова, винайняли квартиру, і через кілька днів вона пішла у ліцей складати вступні іспити. «Коли я дізналася, що вступила, була щаслива і горда». Хоч я у школі була круглою відмінницею, та коли побачила, який конкурс для вступу, подумала, що немає шансів. Але для мене вступ у військовий ліцей був як данина пам’яті тата. Я мусила стати крутянкою, щоб тато мною пишався. Це він мене виховав у патріотичному дусі, пишався нашою країною, і я, як би це голосно не звучало, готова на все заради України".
Юля Дідух з Волині. З дитинства мріяла бути кінологом, працювати з собаками, яких дуже любить. Каже, коли вчилася у школі, не мала жодної вільної хвилинки, бо ходила на різні секції і гуртки. Займалася танцями, плаванням, ходила в художню школу, додатково вчила англійську. Та коли почалася війна, усі захоплення відійшли на другий план. «Загорілась бажанням піти на військову службу, щоб потім стати на захист своєї країни». Запитую Юлю, чи є в родині військові. Виявилось, немає. Мама — керівник банку, а тато — директор митної служби.
До речі, на Волині є свій військовий ліцей. Запитую Юлю, чому туди не подала документи. Каже, закохана у Львів, тож коли в Інтернеті натрапила на сторінку Ліцею ім. Героїв Крут, вирішила, що буде сюди вступати. Цікавлюсь, як батьки сприйняли бажання доньки пов’язати свою долю з армією? «Здивувались. Але вони знають, що зі мною немає сенсу сперечатися… Запитували, чи розумію, що можу потім потрапити на війну, чи не боюся цього. Я відповіла, що не боюсь, навпаки, готова до цього, бо хочу, щоб наша країна мала майбутнє, а не була поневолена агресором».
Юля Вішнева родом із Миколаївської області. П’ять років тому батьки переїхали до Вінниці. Юля з династії військових: і батьки, і дядько з тіткою, і брат — усі служать у ЗСУ. Тож Юля вирішила не зраджувати сімейній традиції. Ліцей ім. Героів Крут вибрала, коли побачила про нього ролик у Тік-Ток. Також Юля дізналась, що у ліцеї на високому рівні викладається англійська мова, і це її додатково змотивувало, бо мріє стати військовим перекладачем.
Ні манікюру, ні косметики, ні прикрас, ні мобільного телефона
Запитую ліцеїсток, як їм перший місяць навчання, чи не важко, чи не переоцінили свої сили. Адже до них вимоги такі самі, як і до хлопців. Крім того, тут суворо заборонені усі жіночі радості. Не можна робити манікюр, носити прикраси, окрім скромних, ледь помітних кульчиків, косметикою також не дозволено користуватися, максимум, можна трохи підмалювати вії. У всіх ліцеїсток, хто має довге волосся, однакові зачіски (волосся зібрано у «ґульку»). Тому на початку розмови вони всі мені були на один штиб. Ліцеїстки, як і хлопці, носять військові однострої. На вулиці обов’язковий головний убір — кепка, в приміщенні її можна зняти.
Також не дозволено користуватися мобільним телефоном. Телефон дають лише на годину, щоб зателефонувати рідним чи щось подивитись. Дівчата кажуть, спочатку без телефона були як без рук, але швидко звикли і тепер, коли дають телефон на годину, виявляється, що він не дуже і потрібний…
Мої співрозмовниці в один голос запевняють, що морально були готові до спартанських умов, розуміли, що в ліцеї - військова дисципліна. Водночас були приємно здивовані умовами проживання. Кажуть, очікували, що будуть жити у казармах і спати на залізних ліжках з пружинами, а тут затишні кімнати як у гарному готелі. А харчування навіть краще, ніж було вдома…
Поява дівчат позитивно вплинула на хлопців. Вони стали більш культурними, не вживають ненормативної лексики. Намагаються краще вчитися, щоб звернути на себе увагу ліцеїсток. Предствниці прекрасної половини людства додали ліцею нового імпульсу. Хоча є і такі ліцеїсти-сексисти, які не сприймають дівчат, кажуть, що їм тут не місце. Але таких меншість. Більшість до дівчат ставиться прихильно, з помітною повагою. Тим паче, багато ліцеїсток пішли на секції боксу, кікбоксингу, армрестлінгу та рукопашного бою.
У перші дні навчання хлопці дарували дівчатам шоколадки та квіти. Навіть своєрідний рекорд встановили: одній дівчині подарували одразу 20 шоколадок… Є вже і романтичні історії, закоханості. Навіть перші драми, коли двом друзям подобається одна дівчина.
Запитую, чи немає серед дівчаток нездорової конкуренції, заздрощів, адже такі речі часто трапляються у суто жіночих середовищах. А тут вони разом 24 на 7. Кажуть, вже «притерлися» одна до одної, деякі більше здружилися, деякі не сприймають одна одну. Зрештою, як у будь-якому колективі. Але загалом атмосфера доброзичлива, намагаються одна одну підтримувати.
Дівчата тут швидко дорослішають. Поспілкувавшись з ними, я була вражена, наскільки вони усвідомлені і вмотивовані. «Я пишаюся кожною дівчиною, яка вчиться зі мною, бо вона, як і я, обрала військову справу, такий важкий для себе шлях заради своєї країни», — каже Анастасія Пожога. До речі, саме вона 1 жовтня буде читати урочисту клятву ліцеїста. Вперше в історії ліцею клятву читатиме дівчина…