Передплата 2024 «Добре здоров’я»

«Люди віддають перевагу політикам, які працюють на Перемогу»

На низький рейтинг «Слуги народу» вплинули постійні «зашквари» у цій партії

Високий рейтинг партії «Європейська Солідарність» значною мірою зумовлений активною волонтерською діяльністю її лідера Петра Порошенка. Фото із соцмереж
Високий рейтинг партії «Європейська Солідарність» значною мірою зумовлений активною волонтерською діяльністю її лідера Петра Порошенка. Фото із соцмереж

У силу форсмажорних обставин великої внутрішньої політики під час великої війни в Україні майже не спостерігається. Але наші громадяни все одно тією політикою живуть. Комусь із партійців віддають перевагу, покладають на них надію у майбутньому, а у комусь розчарувалися, списали з рахунків. З’являються нові кумири, а вчорашні терплять фіаско, опиняються в аутсайдерах. Дехто ж традиційно утримує високі позиції. Такий висновок можна зробити за результатами телефонного опитування, що його у травні провели, а на початку серпня оприлюднили Національний Демократичний інститут та Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Соціологи поцікавилися у респондентів: «Яким є сьогодні ваше ставлення до політичних партій»? — і для оцінки представили дев’ять з них. Варіантів відповідей було п’ять: позитивне, дуже позитивне, нейтральне, негативне, дуже негативне, негативне. Після аналізу цієї соціології у деяких політичних функціонерів, схоже, виростуть крила, а деякі почують для себе тривожний дзвінок…

Новачки на висоті, «ветерани» — в ауті

Підсумки цього опитування навряд чи сподобаються партії влади, якою нази­вають переможця минулих парламент­ських виборів — «Слугу народу». За по­казником довіри вона опинилася лише на шостій позиції. Позитивно ставляться до «слуг» лише 13% опитаних. Водночас 48% сприймають її діяльність негатив­но. А от лідером симпатій виявилася по­літична сила шоумена-волонтера Сергія Притули (якої насправді не існує! — два роки тому колишній телеведучий обіцяв, але так і не створив партію «24 серпня»). Свою підтримку віртуальній політсилі Притули висловили аж 28 відсотків рес­пондентів…

На другому місці за рівнем позитивно­го сприйняття — «Європейська Солідар­ність» Петра Порошенка (23%), на тре­тьому — «УДАР» Віталія Кличка (18%). На одній сходинці з ним несподівано опини­лася «Розумна сила» ексспікера парла­менту Дмитра Разумкова (теж 18%), за нею — «Голос» (13% ).

На політичних радарах продовжує сві­титися «Українська стратегія Гройсма­на». Дії політичної сили експрем'єра по­добаються 12% опитаних.

А от «Батьківщина» Юлії Тимошен­ко порівняно з попередніми політични­ми сезонами здала позиції. Цій політсилі симпатизують лише 9% опитаних. Вона займає передостаннє, восьме місце у партійному рейтингу.

А на самісінькому дні - колишня «Опо­зиційна платформа «За життя». Нині «пе­ревзута» проросійська політсила здобу­ла підтримку лише 4% респондентів з числа тих, хто живе в усіх регіонах Украї­ни, окрім тимчасово окупованих.

Варто звернути увагу і на вкрай висо­кий рівень негативного ставлення гро­мадян до політичних сил. У колишньої «ОПЗЖ» він зашкалює - 71%. До «Бать­ківщини» негативно ставляться 57%. Є над чим задуматися партійним кермани­чам…

Наскільки ці оцінки відповідають дій­сності? Слухаємо думки експертів.

У нас традиційно немає довіри до партій

Олексій ГАРАНЬ, професор кафедри політології Національного універси­тету «Києво-Могилянська академія»

— Нічого не­сподіваного у цих цифрах не­має - українці загалом нега­тивно ставлять­ся до політич­них сил. На жаль, у нас не склалося з до­вірою до партій, безвідносно до їх назви. Тому більшість з них має доволі високий нега­тивний рейтинг. Винятком є «віртуальна» політична сила Притули, рівень позитиву і негативу до неї однаковий — 28%.

Успіх Притули у тому, що його волон­терський рух є доволі популярним. Це людина, яка працює на Перемогу. За Притулою немає великих скандальних іс­торій, які його компрометували б.

Але я не порівнював би це нинішнє ставлення громадян з їхніми електораль­ними симпатіями. Бо при такому дослі­дженні питання до респондентів фор­мулюватиметься інакше: якби вибори відбулися наступної неділі, як ви прого­лосували б? Тоді люди починають дума­ти, зважувати. І цифри будуть іншими. Хоча у випадку з Притулою його лідер­ство цілком можливе.

Загалом я вважаю, що під час воєн­ного стану неправильно виносити пи­тання такого штибу: за кого ви прого­лосували б? На початку війни соціологи домовилися не публікувати соціологіч­них даних — щоб не розколювати сус­пільство. Але іноді не дотримуються цих домовленостей, друкують якісь опосе­редковані дані на кшталт «довіряєте — не довіряєте»…

Щодо низьких показників «Слуги на­роду» у згаданому опитуванні. Очевид­но, рівень довіри до цієї партії менший, ніж до президента, з яким її асоціюють. Зараз важко прогнозувати долю цієї пар­тії. Адже невідомо: піде на вибори само­стійно чи під іншою назвою? А від цього багато залежить.

Закрита соціологія показує «слугам» лише 5% підтримки

Ігор РЕЙТЕРОВИЧ, керівник політико-правових програм «Українського центру суспільного розвитку»

До соціоло­гії під час воєн­ного стану тре­ба ставитися з певною обе­режністю. Не тому, що у нас погано працю­ють соціоло­ги, — якраз дуже добре викону­ють свою робо­ту, у нас достат­ньо сильна соціологічна школа, яка має великий досвід. Проблема у тому, що у ці соціологічні опитування не потрапляють щонайменше дві категорії населення: військові - а це фактично мільйон людей, які не можуть взяти участі у цьому дослі­дженні, а також наші співвітчизники, які перебувають за кордоном, — за деякими даними, таких до семи мільйонів. Отож існує проблема так званої вибірки.

Але все одно наведені цифри є до­статньо показовими. Підтверджують тенденцію, яка зберігається — щодо за­питу на нові обличчя. На нові, професій­ні обличчя, які чогось досягли, багато зробили для країни — військових, волон­терів. Це опитування також підтверджує тенденцію, що довіра до партії «старих» не дуже висока. Люди хочуть альтерна­тиви. Після війни запит на цю альтерна­тиву буде достатньо високим.

Водночас не можна показники цьо­го опитування екстраполювати на по­тенційні президентські й парламентські вибори — там результати були б інши­ми. Думаю, при проведенні цих вибо­рів у число фаворитів потрапили б люди, які зараз не брали участі в опитуванні. Плюс, швидше за все, суттєво розшири­лося би політичне поле…

Не знаю, де соціологи взяли 13% від­сотків для «Слуги народу». Це надто ви­сокий показник для них. Бо соціологія, яку бачив я, у тому числі - закрита, пока­зувала максимум 5% відсотків підтрим­ки для «слуг». Не виключаю, що через специфіку соціологічної вибірки ця пар­тія отримала такий високий результат. Справи із підтримкою цієї партії погані. І це очікувано. Низькі рейтинги «слуг» — це наслідки скандалів за їхньої участі, «за­шкварів», наслідки неефективності, ціл­ковитої некомпетентності переважної більшості представників цієї політичної сили.

Раніше цю партію рятувало поєднання з іменем президента. Володимир Зелен­ський часто наголошував: це — моя пар­тія, у нас більшість, ми всі разом. А коли на недавній зустрічі Зеленський сказав, що є дві окремі команди, моя — в Офі­сі президента, і ваша, у парламенті, то тим самим президент показав, що себе зі «слугами» не асоціює. І це їх, образно кажучи, доб'є. Переважна більшість лю­дей у фракції «Слуга народу» самі по собі нічого не представляють. Не стали полі­тично суб'єктними, асоціюються винят­ково із главою держави. Заберіть від них Зеленського — і цієї партії не буде. Якщо на парламентські вибори піде умовний «Блок Зеленського» — то набере багато голосів. А от «Слуга народу» — ні. Ця пар­тія буде запасним аеродромом для тих, хто захоче залишитися у політиці.

Якщо говорити про потенційні вибо­ри президента, то там інші справи. Коли у виборах президента братиме участь Зеленський, то це буде одна історія. А коли Зеленський не балотуватиметься, тоді зовсім інша. У такому разі відкри­ється таке поле для маневру, що про­гнози можна робити хіба що методом комп’ютерного моделювання…

Кажучи про політичні перспективи Притули, дехто зазначає: два шоуме­ни поспіль — для України занадто. Я не є великим прихильником Сергія, хоча знаю його добре. Ця людина кілька ро­ків поспіль серйозно займається волон­терською діяльністю. Ця його діяльність успішна, потрібна Україні. Якщо При­тула піде на вибори, то позиціонувати­ме себе не як шоумен, а як волонтер, як представник громадського сектору. Хто Притула за професією, не важли­во. У крісло народного депутата може пересісти з крісла директора благодій­ного фонду, який збирав мільярди для потреб Збройних сил України, реально допомагав їм.

Нема поки що у Притули партії? Із цим у нього не буде проблеми. Не встиг її за­реєструвати, бо почалася велика війна. Але Притула планував піти у велику полі­тику. І цим шансом обов’язково скорис­тається.

Щодо достатньо високого у соціоло­гічному опитуванні показника Дмитра Разумкова — 18% підтримки. Це поки що великий аванс для нього — останнім ча­сом його багато стало у медіапросто­рі. До того ж Разумков непогано зайняв альтернативну нішу, що умовно притягує до себе колишній електорат «ОПЗЖ». Ці люди знають політичний бекґраунд Ра­зумкова, зокрема, його колишню ро­сійськомовність, тому не бачать іншого кандидата для себе. Разумков їм підхо­дить…

Низький рейтинг «Батьківщини»? Про причини говорити складно. Я ба­чив закриту соціологію, де у партії Тим­ошенко взагалі було 4%… Гадаю, ниніш­ній показник «Батьківщини» — наслідок останніх, відверто популістичних заяв, які робили у цій партії. Згадайте, як там говорили про світло за одну гривню… Йдеться про спекуляцію на проблемах у країні. Такі спекуляції для їхніх авторів дають лише короткотермінову політичну вигоду. Війна закінчиться — і до цієї політ­сили буде інше ставлення…

Схожі новини