Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Така мінлива Феміда…

Справи Майдану судді розглядають без ентузіазму

Своєї вини у розправі над Майданом генерал-лейтенант Володимир Гриняк не бачить… Фото Слідство інфо
Своєї вини у розправі над Майданом генерал-лейтенант Володимир Гриняк не бачить… Фото Слідство інфо

Цього тижня у кількох українських судах відбулися засідання у резонансних, край важливих для нашого суспільства справах. Одні стосувалися Революції Гідності, тих, хто давав вказівки стріляти у мирних протестувальників. В інших йшлося про жертв свавілля влади нинішньої. У всіх цих процесах ось уже кілька років беруть найактивнішу участь члени громадської організації «Нескорений Майдан — 18.02», які стояли за свободу і проти беззаконня у часи януковича і які своєю активною громадянською позицією, присутністю у судових залах нині роблять усе, щоб та диктатура не повторилася. Що прикметно: до справедливості на цих засіданнях дуже далеко. З найгіршого боку показують себе люди у суддівських мантіях. А також ті, хто нині наділений владою, депутатськими мандатами. Про це «Високому Замку» розповів один з лідерів «Нескореного Майдану — 18.02», член парламенту VII скликання Василь Пазиняк.

Роздавав московські гроші «беркутам»

— У четвер ми, як потерпілі, були присутні у Шевченківському райсуді Києва на процесі щодо заступника начальника департаменту громадської безпеки МВС ⁠Володимира Гриняка, — каже пан Василь. — Це такий собі (перепрошую за різкість) галицький хрунь, який був правою рукою захарченка, міністра внутрішніх справ часів януковича. Прокурори обвинувачують Гриняка у незаконному перешкоджанні мирним зібранням, організації перевищення правоохоронцями службових повноважень, що супроводжувалось насильством, застосуванням зброї, спецзасобів та іншими злочинами і спричинило тяжкі наслідки; організації вчинення умисного вбивства громадян, спричинення умисних тяжких тілесних ушкоджень. А також — у незаконному придбанні та зберіганні боєприпасів, підбурюванні службових осіб до складання завідомо неправдивих офіційних документів. Ця особа роздавала московські гроші «беркутам»…

Боляче слухати, але після Революції Гідності на захист цього полковника виступили кілька так званих «сотників Майдану», народні депутати. Після приходу до влади Зеленського на захист Гриняка стали п’ять «антимайданівців», у тому числі - колишній нардеп, нинішній Генпрокурор Костін, нардеп Корявченков («Юзік») з «Кварталу», брат спікера Верховної Ради Стефанчука. Всі вони виправдовували цього полковника. За страшною іронією долі, після Майдану полковник Гриняк стає генерал-майором, а при нинішній владі він уже генерал-лейтенант…

На вчорашньому засіданні колишні майданівці розповідали, як їх били — це було страшно слухати. Гриняк був координатором розправ над майданівцями. Показовий момент: знайшли фото Гриняка (у цивільному одязі, кепці) біля Жовтневого палацу після розстрілів Майдану. Прокурори на суді запитали, що він в той час робив у тому місці. А Гриняк відповів: я просто пішов по хліб, побачив знайомих…

Він може виправдовуватися, але я знаю, що по Гриняку у прокурорів дуже багато серйозного матеріалу.

Блокують групи підтримки

У Кропивницькому триває процес над легендарним розвідником Романом Червінським, якого, керуючись політичною помстою Банкової, звинуватили у перевищенні службових повноважень при виконанні бойової спецоперації. Завершилася підготовча стадія, у минулий четвер суд перейшов до розгляду справи по суті. Всі наступні засідання відбуватимуться у закритому режимі. А це позбавить підсудного такої важливої для нього підтримки з-поміж громадських активістів. У судову залу їх не допустять…

— У Кропивницькому чинилося велике паскудство, — розповідає Василь Пазиняк. — Людей, які хотіли приїхати на цей судовий процес, зупиняли ще на під'їздах до Кропивницького, в Олександрії, по півтори-дві години тримали жіночок-активісток на блокпостах — перевіряли документи. Були представники ТЦК (чи немає серед активістів військовозобов'язаних). Було залучено навіть військову службу правопорядку — чи немає чинних військовослужбовців. А вони ж підтримують Романа Червінського. Хтось приїздив на суд, скориставшись відпусткою, перебуванням на лікарняному. Силовики, за вказівкою зверху, робили все, щоб ці люди не встигли на суд. Все, як у часи януковича!

Під час одного із засідань у справі Червінського я нарахував 117 озброєних правоохоронців. Згодом, коли виступав у судовому засіданні, щоб взяти Романа на поруки, казав цим людям: «Вас тут 117 із шести силових структур. Вас так потрібно на фронті, на передовій, де хлопці виснажилися! А ви охороняєте суд від стареньких жіночок, які прийшли підтримати розвідника Червінського». Я підрахував: один день роботи цих силовиків на показовому судилищі обходиться бюджету щонайменше у 200−300 тисяч грн. Як на мене, цих силовиків приводять у суд для залякування…

Засідання перенесли на вівторок, 25 червня, воно відбуватиметься у закритому режимі. Але все одно наші люди збираються їхати у Кропивницький, щоб підтримати Романа Червінського. Він їх почує.

Суддівський саботаж

Найближчими днями відбудеться ще одне судове засідання у справі Майдану. Судитимуть найвищих посадових осіб, включаючи януковича. По справі проходить близько тисячі постраждалих. Розгляд справи призначено було у Шевченківському суді.

— А там зробили цілу «карусель», — пояснює Василь Пазиняк. — Судді відмовилися розглядати справу. Напевно, думають: війна ще не закінчилася, а раптом янукович повернеться в Україну — то чого ми будемо його зараз судити? Відтак троє суддів з надуманих причин взяли самовідвід. Наступного дня мав відбутися новий розподіл цієї справи. І у новому авторозподілі взяли участь… 0 суддів (хоча їх було 37). У день розподілу десяток суддів взяли одноденну відпустку, сім — захворіли, 15 — «пішли у нарадчу кімнату». Не хотіли чинити правосуддя! Як на мене, такий суд президент повинен би показово розпустити! Бо це все одно, що водій автобуса відмовився везти пасажирів, лікар — лікувати…

Врешті-решт в Апеляційний суд, де розписують справи, прийшов лист, що у Шевченківському суді неможливо сформувати судову колегію. Як підсумок — цю резонансну справу перекинули у… Броварі. У понеділок відбудеться перше засідання. Ми дізналися: у Броварах головою судової колегії буде людина з Донецька, яку призначав янукович. Ця людина перебралася у Житомир, а звідти у Броварі поїхала у відрядження. Як це так: суддя, скажімо, рік вестиме справу, а потім повернеться з відрядження у Житомир — і справа розвалюється!

Схожі новини