Передплатити Підтримати

«Дехто каже: «У дитинство впала»


Полтавка Ольга Страхова виготовляє унікальні «панчішні» ляльки.

Ольга Страхова у вільний від роботи час (працює відеотекарем на телеканалі «Лтава»)   виготовляє ляльок у незвичній - «панчішній» техніці. Створила багато ляльок в образах героїв популярних мультфільмів і казок.

«Ці ляльки не для того, щоб ними бавилися діти, а для інтер’єру, - пояснює пані Ольга. -  Всередині кожної - каркас із дроту, який згинається, тому ляльок можна як завгодно саджати, розставляти в різних позах. Для дитячих забав роблю інші іграшки — м’які».

Після виставки у Полтавському літературно-меморіа­льному музеї

В. Короленка  ляльки Ольги Страхової переїхали у міську бібліотеку-філію №5, де зайняли куток читальної зали: домовичок Кузя  бешкетує, свинка з мультика «Ну, постривай!» засмагає на пляжі, рибалка з вудкою прийшов ловити рибу, а з ним собачка…

- У дитинстві я любила шити лялькам одяг, - згадує пані Ольга.  — Робила для них із взуттєвих коробок ліжка і шафи. Час минув, і коли у мене підростала донечка, допомагала їй робити будиночок для Барбі з коробок та залишків старих шпалер. Час був такий, що купити такі іграшки не могла. Тепер діти виросли і живуть окремо. Клопотів по дому стало менше, і я зайнялася ляльками. Років з шість уже їх виготовляю - це заняття для душі.

- У вашому роду й представники старших поколінь  займалися рукоділлям?

- І бабуся, і прабабуся мали до цього хист. Вміння шити, в’язати допомагало їм виживати. Прабабуся Наталка гарно вишивала, люди їй вишивки замовляли. А бабуся, Євдокія Кіндратівна, чого тільки не вигадувала, щоб у повоєнну розруху та  бідність діти виглядали гарно і дім був затишним. Нашивала аплікації зі шматочків тканини на основу — виходив килим на стіну, килимки на підлогу. Зі старих шин вирізала підошву, верх із тканини робила — і виходило дітям взуття. Піде в аптеку, купить марлі, пофарбує зеленкою або цибулинням — і пошиє сукню (тоді марля була цупка).  Моя мама теж гарно шиє і в’яже. Іноді допомагає мені. Коли я робила ляльку-рибалку, зв’язала йому светр.     

- Техніку виготовлення «панчішних» ляльок самостійно  освоїли?

- Допоміг Інтернет. Я переглянула сюжет про виставку «панчішних» ляльок майстрині Олени Лаврентьєвої. Зацікавилася.  Панчохи будь-де можна купити. На фотографіях бачила ляльки Олени Лаврентьєвої, але про те, як їх робити, вона не розповідала. Довелося  експериментувати. Спробувала використати вату як наповнювач - але вата голкою не проколювалася. Знайшла вдома шматок синтепону — з ним тулуб ляльки добре вийшов. Перші ляльки у мене були без каркасів, їх я виготовляла швидко. Потім почала ускладнювати процес, робити каркаси.

В Ольги Страхової ляльки — модниці. «Люблю, щоб у ляльок були аксесуари, -  каже  майстриня. —   У кожної моєї ляльки є своя історія. З дитинства люблю мультфільми. І зараз із задоволенням їх переглядаю. «Котигорошка» колись зроблю —  хочу втілити цей колоритний  образ у «панчішній» техніці.  

- На вашій виставці є ляльки - гоголівські герої, зокрема Панночка.

- Твори Миколи Гоголя — невичерпне джерело художніх образів. Також дуже люблю скандинавську міфологію. У  моєму доробку є гноми, леприкони різного плану.

- Саморобна лялька — оригінальний подарунок…

- Моїй подрузі потрібне було щось цікаве, на подарунок родичці, і вона попросила мене зробити щось незвичайне. Виготовила для неї ляльку, в якої замість сукні - рушник. Рушник можна знімати і використовувати. «Сукню» на такій ляльці легко міняти. А ще придумала кота в мішечку: виглядає голова і хвіст, можна класти туди цукерки чи інші гостинці. Робила й «мішечок щастя», цей витвір  був на виставці в музеї.

- Для виготовлення ляльок використовуєте різні панчішні вироби?

- Різні, і тільки нові. Купую панчохи, колготки, гольфи, шкарпетки, виварюю, відбілюю, щоб колір був тілесний. Тільки для виготовлення ляльки-рибалки панчох не відбілювала - хотіла, щоб цей персонаж був засмаглим. Обличчя, руки лялькам роблю з панчішних виробів, а одяг шию зі звичайної тканини.

- Яка лялька найновіша?

- Україночка Явдошка. Вчора зранку її доробила. Дехто каже: «У дитинство впала», але ж я ляльками не бавлюся - мені подобається їх робити.

Фото автора та з особистого альбому Ольги Страхової