Як правильно давати дитині ліки?
Кожна мама знає, як непросто вмовити малюка прийняти ліки, особливо якщо препарат неприємний на смак. Часто діти категорично відмовляються пити призначені засоби, і процедура прийняття медикаментів перетворюється на муку і для мам, і для дітей. Тож як правильно давати дитині ліки?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/511534/dytyna.jpg)
— Будь-яке лікування дитині прописує тільки лікар, він вказує необхідні дозування, тривалість курсу терапії. Якщо у вас виникли сумніви, можете ознайомиться з інструкцією препарату і проконсультуватися з лікарем ще раз. Всі препарати діляться на ті, які потрібно давати до їди, під час і після їди. Цих правил слід дотримуватися, оскільки лікарські препарати можуть змінювати свою дію, перемішуючись з їжею і травними соками. Проміжки між прийомом медикаментів мають бути, по можливості, рівними, адже терапевтична концентрація препарату у крові повинна зберігатися протягом всього періоду лікування. Особливо це стосується антибактеріальних та протимікробних препаратів, гормонів. Щоб не пропустити прийом чергової дози ліків, користуйтеся таймером, будильником. Намагайтеся розподілити прийом медикаментів таким чином, щоб не переривати нічний сон малюка. Запивати медикаменти краще звичайною водою, оскільки соки та чаї можуть змінювати хімічний склад ліків, впливати на їх всмоктування. Молоком і молочними продуктами можна запивати солодкі і нейтральні на смак препарати. Не варто змішувати медикаменти з їжею, — якщо дитині не сподобається смак, то маля може відмовлятися від ліків взагалі. Деякі препарати для немовлят можна додавати у молоко (наприклад, пробіотики).
Переважна більшість лікарських препаратів для дітей випускається у вигляді рідких розчинів (сиропів, крапель, суспензій). Такі медикаменти оснащені спеціальними мірними ложечками, мензурками або шприцами. Дітям першого року життя сироп чи суспензію найпростіше дати з ложечки. Не слід давати відразу всю дозу препарату (якщо вона перевищує 3−4 мл), щоб не викликати блювоту.
Іноді необхідний препарат випускається лише у вигляді таблеток та капсул. Малюки не можуть проковтнути тверді лікарські засоби, тому необхідно привести їх у звичну для дитини форму. З капсулами простіше — висипте вміст і розчиніть невеликою кількістю води. Таблетовані препарати потрібно розтерти в порошок, розвести водою або іншою рідиною і дати дитині з ложечки. Намагайтеся домовитися з малюком, не сваріть і не лякайте його, спробуйте перетворити прийом медикаментів на гру.
Найлегший для дітей першого року життя ректальний (у пряму кишку) метод введення лікарських засобів. Введення препаратів через пряму кишку дозволяє уникнути негативних реакцій з боку слизової шлунка і не викликає у дитини неприємних відчуттів. Ректально можна вводити свічки (супозиторії) і клізми з лікарськими речовинами. Введення супозиторію має бути м’яким, без різких рухів. Малюкам свічки можна вводити як у положенні на лівому боці, так і на спині (з підведеними до животика ніжками). Звільніть супозиторій від упаковки, розведіть дитині сідниці і введіть свічку в пряму кишку. Після введення затисніть сідниці, щоб дитина не виштовхнула її назад, і утримуйте їх протягом кількох хвилин. Якщо ви дістали супозиторій з холодильника, дайте йому полежати кілька хвилин за кімнатної температури перед введенням. Для дітей зазвичай використовуються свічки дитячого розміру. Для дітей, старших за 3−4 роки, краще використовувати для введення свічки ректально положення на боці.
Світлана Біляєва, педіатр, сімейний лікар.