Таких ляльок, як Вікторія Балясна, в Україні не робить ніхто


Знавці й любителі авторської ляльки творіння Вікторії Балясної з смт Чутового на Полтавщині впізнають за її особливим "творчим почерком". Педагог за фахом, мистецтву виготовлення ляльок Вікторія вчилася у майстрів зі світовими іменами.

Наталія ЖОВНІР

Фото автора

 Але образи творить власні, здебільшого веселі й смішні. А ще - часто схожі обличчям на неї саму. Ляльки Вікторії Балясної мають різні "професії", "вік" і "стать". Вони живіть своїм життям, здійснюють якісь дії... Авторка дивовижних творінь переконана, що таких ляльок, як вона, в Україні не робить ніхто, хоча й не вважає себе професіоналом, ляльки для неї - захоплення, а процес їх виготовлення - релаксація для напружених нервів.

Минулого року Вікторія Балясна побувала на Міжнародній виставці в "ПінчукАртЦентрі" в Києві, побачила там багато цікавих творів, часом дуже  високого рівня, але нічого подібного до того, що робить вона сама, не знайшла.

На Полтавщині, крім Вікторії Балясної, є ще дві майстрині авторської ляльки, чиї вироби заворожують, але в кожної - свій, абсолютно ексклюзивний стиль. І в цьому - особлива цінність таких творів.

На дебютній для неї, як лялькарки, виставці в Києві, що відбулася 2010 року, Вікторія Балясна зайняла перше місце. А перша персональна виставка виробів Вікторії Балясної відбулася у відділі етнографії Полтавського обласного краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. Там майстриня представлено біля 50 авторських робіт. Після цього її знайшли працівники Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка і запропонували взяти участь у виставці майстринь цього жанру в музеї. Далі знову й знову були виставки... Коли Вікторії  пропонують показати свої творіння широкому загалу, вона не відмовляється, але сама ініціативи не проявляє - людина вона дуже зайнята (мистецтву ляльки відводить, як правило, ночі), а ще надто скромна, хоча її вироби говорять самі за себе...

Досвід педагогічної роботи у Вікторії Балясної солідний – близько 25 років. У 1991 році вона закінчила Горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов, спочатку працювала в сільських школах Чутівського району – Чапаївській та Новокочубеївській, та в Чутівській загальноосвітній школі учителем англійської й німецької мов, педагогом-організатором. Зараз Вікторія Балясна – директор професійно-технічного училища №55.

Виготовленням ляльок Вікторія займається років із вісім: цей, мистецький, стаж у неї значно менший. Але педагог із Чутового вже здивувала і захопила своїм талантом, фантазією, вмінням помічати і втілювати з цікаві образи Полтаву, Україну і далекі зарубіжні країни. Вироби Вікторії Балясної є в колекціях полтавських і київських колекціонерів, а деякі її ляльки  поїхали в Мексику, Туреччину, Швецію…

А з чого ж це все почалося? – Вікторія розповіла, що одного разу після важкого робочого дня довго не могла заснути. Учителям властиво хвилюватися в очікуванні комісій, перевірок... от і їй було знайоме безсоння. Тієї ночі під рукою в жінки виявився матеріал, з якого можна було спробувати зробити щось, щоб заспокоїти нерви. Наприклад, ляльку… В подальшому нерідко вчителька засинала саме за таким заняттям.

- Спочатку це була арт-терапія – щоб розслабитися, відволіктися вдома від думок про роботу, - пояснила майстриня. – Та поступово я захопилася цією справою серйозно.

Тоді Вікторія поїхала в Київ, знайшла там лялькову галерею «Парсуна», про яку знала, і через цю галерею познайомилася з відомими художницями-лялькарками Іриною Єлісеєвою та Настею Кравою. Домовилася, щоб вони провели для неї індивідуальні майстер класи. Потім Вікторія вчилася і в інших лялькарок, але каже, що київська школа найдужче припала їй до душі, бо в ній найбільше пластики.

Для виготовлення ляльок Вікторія Балясна використовує паперклею (подрібнена целюлоза на основі розчину спеціального клею), самозастигаючі пластики й т. п. Фігурки, коли висихають, стає міцними й легкими. Мокрим пензликом, при потребі, майстриня коректує лялькам риси обличчя.

Улюбленими витворами Вікторії є її «Мандрівні артисти», «Юлька», сюжетні роботи «Сто кілограмів щастя», «Галя балувана», «Беліссімо», «Нічого собі сюжет». Тонка філігранна техніка допомогла вичерпно передати задум авторки.

Вікторія активна учасниця обласного етнографічного свята «Маріїна долина», присвяченого художниці Марії Башкирцевій, яке щоліта проходить на Чутівщині, та «Решетилівської весни». Вікторіїних ляльок високо оцінюють викладач Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, відомий майстер з килимарства Олександр Бабенко, котрий виріс у родині славетних решетилівських килимарів, голова Полтавського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва Алла Маркар’ян та інші авторитетні представники мистецького світу.

Вікторія Балясна не тільки сама виготовляє ляльки, а й колекціонує рідкісні зразки художніх ляльок, здебільшого старовинних, насамперед українських і  західноєвропейських. Збирати колекцію вона почала трохи раніше, ніж сама захопилася лялькарством. У колекції Вікторії є ляльки куплені нею і подаровані їй.

-    Чотири ляльки, серед яких - із Франції й Німеччини, я знайшла серед секенд-хенду на ринку в Полтаві, - розповідає жінка. – Вони були в жахливому стані, але я роздивилася, що на них є клеймо... Цих ляльок продали мені за копійки, я їх реставрувала, тепер вони як новенькі.

Захоплення лялькарством не заважає роботі педагога, а навпаки допомагає. Це для Вікторії – відпочинок (навіть якщо часу для сну через ляльок залишається менше). Улюблене спокійне заняття, дуже цікаве, найкраще розслабляє нерви та відволікає від думок про роботу вдома. Це те, що потрібне - адже труд педагога дуже нелегкий.

Звідтоді, як ми з Вікторією познайомилися на відкритті її першої персональної виставки в краєзнавчому музеї, по-можливості стежу за її успіхами і радію їм, як і можливості побувати на виставці авторської ляльки. Адже це дає можливість хоч на якийсь час відволіктися від жорстоких реалій сьогодення, перенестися в казковий світ милих, добрих і смішних героїв. Цей психологічний релакс нам із радістю дарують такі майстрині, як Вікторія Балясна з Чутівщини.