Передплата 2024 «Добре здоров’я»

У Львові реставрують 100-річні вітражі

  • 22.09.2022, 11:11
  • 719

4 вітражі демонтували зі сходової клітки будинку-пам'ятки місцевого значення, що на вул. Кн. Романа, 34, ще в перші дні війни, та перенесли до сховища

Процес реставрації. Фото Роман Балук
Процес реставрації. Фото Роман Балук

У Львові розпочали реставрувати понад 100-річні вітражі, виготовлені у майстерні Станіслава-Габріеля Желенського. Ці 4 вітражі демонтували зі сходової клітки будинку-пам'ятки місцевого значення, що на вул. Кн. Романа, 34, ще в перші дні війни, та перенесли до сховища. Скляні конструкції є у поганому стані, кожна з них має втрачені фрагменти. Тож повертати їх у первісному вигляді на сходову клітку неможливо.

В управлінні охорони історичного середовища міськради знайшли міжнародних донорів, які профінансували реставрацію. Після відновлення та доповнення втрачених елементів вітражі повернуть на місце.

«З початку війни ми почали захищати вітражі на різних об'єктах. Індивідуально підходили до кожного: десь закривали захисними конструкціями, аби вберегти від можливих обстрілів чи ударної хвилі. А деякі нам довелося демонтувати і перенести в безпечне місце. І ось ці вітражі з вулиці Князя Романа ще донедавна були у сховищах. Вони потребують найбільшого втручання, бо є у поганому стані. Зараз реставраційні роботи виконуємо тільки за кошти спонсорів, або міжнародних донорів. І ми дуже вдячні фонду ALIPH, який звернув увагу на Львів та допомагає нам», — зазначила начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.

У кожному з вітражів частина нижніх фрагментів втрачена, їх треба доробляти. І було два варіанти: замінити втрачене білим склом, чи все-таки доповнити абстрактний малюнок. Наразі схиляються до другого варіанту.

«Що там було зображено — не відомо. Ми радилися, і ще будемо питати у фахівців - що робити: чи дофантазувати, чи просто дати біле скло, бо є такий метод, коли не відомо, що там було зображено. На жаль, ми не маємо доступу до архівів фабрики Желенського. Але ми все-таки думаємо, що для естетичного вигляду вітраж слід доповнити. Думаю, майстриня впорається з завданням, і вітраж знову стане окрасою будинку. До речі, там дуже активні мешканці. Допомагали нам з демонтажем вітражів і дуже турбуються про них», — розповіла Лілія Онищенко.

Роботи з відновлення вітражів виконує реставраторка Марія Шумська-Барвінок. Вона зазначила, що тривалість робіт залежить не від розмірів, а від стану чи особливостей вітража. «Якщо не дуже пошкоджений, то можна зробити і за кілька днів. А є складні тріщини, однією я можу займатися 2−3 дні. Це не кажучи вже про укріплення, чищення та все решта. Це дуже індивідуально і дуже по-різному», — розповіла майстриня.

Фото Роман Балук
Фото Роман Балук

Закінчити реставраційні роботи мають до кінця цього року. Але, як запевнила реставраторка, вітражі повернуть у будинок ще до початку грудня.

Схожі новини