Урятувати раритетні вивіски!
Ентузіастка Ярина Короткевич досліджує україномовні вивіски радянського періоду на фасадах львівських будинків
Дослідити, зберегти та відреставрувати україномовні вивіски радянського періоду на фасадах львівських будинків — таке амбітне завдання поставила перед собою львівська художниця та культурна менеджерка Ярина Короткевич. Дівчина створила Інстаграм-сторінку «Рудименти Львова», де викладає інформацію про вивіски 80-річної давнини. А почала близько пів року тому від проєкту відновлення вивіски магазину «Електротовари», що на вул. Костя Левицького, 26.
Ця велика вивіска розташована на історичному сецесійному житловому будинку на розі вулиць Конопницької та Левицького. Дім збудований 1914 року за проєктом архітектора Фердинанда Касслера і є пам’яткою архітектури місцевого значення. У радянський час, 1972 року, на першому поверсі тут відкрили магазин «Електротовари».
Нещодавно Ярина із партнерами, зокрема фондом «Має значення», відкрили «електрозбір» на реставрацію вивіски «Електротовари». Загалом потрібно зібрати 230 тисяч гривень. Але на перший «ривок» важливо зібрати 150 тисяч.
Стартуючи пів року тому, Ярина виявила надзвичайну наполегливість, адже довелося пройти через бюрократичне коло оформлення різних дозволів. Будинок на Левицького, 26 має статус пам’ятки архітектури, тож перед тим, як щось робити, треба було отримати відповідні дозволи в Управлінні охорони історичного середовища. Крім того, у Львові діє постанова міської ради, яка регулює порядок встановлення вивісок.
Також Ярина донесла свою ідею та отримала погодження від власниці магазину «Електротовари». Загалом, каже дівчина, 95% людей, до яких вона зверталася по консультацію чи з певними запитами, реагували на цю ідею позитивно і тепло.
Певні роботи щодо вивіски вже зробили партнери-реставратори з фонду «Має значення» — там провели обміри, оглянули кріплення та матеріали. Як виявилося, вивіска вистояла 50 років, бо була вдало розміщена під наріжним балконом, який захищав її від опадів та сонячних променів. Але пів сотні років — великий термін для «життя» пластику, з якого зроблена вивіска. За цей час пластик зносився і почав розсипатися від найменшого контакту, неони не працюють. Як розповів консультант проєкту, архітектор Іван Маркович, найбільше пошкоджень було на правій частині вивіски, місцями літери тут були наскрізь діряві.
Зараз Ярина Короткевич шукає партнерів для реставрації вивіски «Електротовари», а також очікує на відгуки і поради від соціально-відповідального бізнесу, якому було б цікаво профінансувати частину реставрації. Також шукає майстрів та студії, яким було б цікаво взятися за цю роботу, фондів і конкурсів на подібні проєкти.
«Моє спостереження за вивісками почалося давно, але ідея зайнятися ними більш прицільно визріла під час перебування у Вроцлаві, — розповідає Ярина. — Там ми відвідали креативний хаб, подвір'я якого було завішане неоновими вивісками 60−70-их років. Окрім любові до дизайну та історії, „Рудименти“ для мене — ще й фіксація української мови у радянському місті. Мені видається важливим, що у публічному просторі Львова збереглося щось із власне українського щодення і побуту, а не лише австрійського чи польського минулого. Утім, за останні рік-два вже зникло чимало вивісок, яким по 30−40−50 і більше років. А скільки таких зникло за останні один-два десятки років — уявити взагалі страшно…» .