Актор Шон Пенн інвестував 110 тисяч доларів у «Житло для ВПО» у Копичинцях на Тернопільщині
Вперше в Україні започаткували ремонт закинутих будинків та квартир, заселили туди вимушених переселенців
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/516939/7055e182-81c6-49a1-9a62-13e148553e13.jpeg)
На Тернопільщині знайшли оригінальний спосіб пошуку житла для вимушених переселенців, які рятувалися від війни на теренах заходу України. У Копичинецькій територіальній громаді Тернопільської області знайшли 400 будинків, в яких тривалий час ніхто не живе: власники або за кордоном, або померли, або мешкають в інших регіонах України. За погодженням власників чи родичів відремонтували у громаді 30 будинків та квартир, заселили туди 130 ВПО. Умова поселення ВПО — на правах річної безкоштовної оренди. Якщо ВПО захочуть там жити довше, доведеться сплачувати орендну плату — від 8 тисяч гривень на місяць. Власник житла має право відмовити ВПО (після року безкоштовної оренди) і самі заселитися в оновлені квадратні метри.
Про це розповів міський голова Копичинецької територіальної громади Богдан Келічавий під час традиційного престуру Харківського пресклубу.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/07/15832bf1-1c48-46bf-8d9d-c44b95e2618b.jpeg)
Станом на липень 2024 року, у Копичинецькій територіальній громаді - 850 ВПО. Левова частка ВПО інтегрована в життя громади, мають роботу в органах місцевого самоврядування, бізнесі.
Як правило, помешкання в сільських громадах, де давно ніхто не живе, важко продати. Така тенденція є в усіх регіонах України. Ціна таких будинків — 20−30 тисяч доларів. Та покупців немає, бо до обласного центру добиратися годину-півтори, а в селищах не густо з роботою.
У Копичинецькій територіальній громаді вирішили це житло відремонтувати за донорські кошти і віддати ВПО, аби вони не тіснилися у місцях компактного проживання, чи не орендували його за завищеною ціною.
Будинки та квартири, які пустують у Копичинцях ремонтували за двох кошти міжнародних донорів. Один з них — благодійний фонд американського актора Шона Пенна інвестував 110 тисяч доларів.
«Ми започаткували унікальний проєкт „Житло для ВПО“, про нього нещодавно розповідав на Urban форумі у Львові, — каже Богдан Келічавий у коментарі для „ВЗ“. — Податок на нерухомість в Україні низький (порівняно з країнами ЄС). Якщо хтось помер чи виїхав за кордон, то родичі чи співвласники нічого не роблять з будинком, він зазвичай пустує. Навіть в оренду не здають… Тому наша територіальна громада започаткувала проєкт, аби допомогти ВПО з квадратними метрами. Знайшли двох іноземних донорів, які погодилися зробити ремонт у будинках та квартирах, де ніхто не живе. Ідея — власники віддають свої будинки „під проєкт“, а донори роблять капітальний ремонт, насамперед це прокладення водопостачання, водовідведення та тепломережі. Після ремонту власники підписували договори про те, що погоджуються заселити у свої будинки переселенців. ВПО можуть мешкати у відремонтованому житлі рік і платити лише за комунальні».
Богдан Келічавий каже, мінус проєкту «Житло для ВПО» — ремонт просувався повільно, бо майстри наші, а не закордонні. Через мобілізацію зараз важко знайти майстрів, які знаються на прокладенні мереж каналізації та водовідведення. З майстрами, які проводять косметичний ремонт, трохи легше.
Попри мінуси, каже голова Богдан Келічавий, цей проєкт хороший, бо в громаді можна генерувати нових людей. ВПО замість того, аби витрачати ресурси на пошук житла, швидко працевлаштовуються у громаді, допомагають розвиватися бізнесу, соціальній сфері, сплачують на місці податки.