«Товариство Лева – це сіль, яка давала смак історії»
- 06.11.2012, 19:42
- 1 021
Товариству Лева – 25 років! На свій ювілей у конференц-зал філософсько-богословського факультету Українського католицького університету зійшлися ті, які у далекому 87-му були студентами, молодими науковцями, художниками, літераторами, архітекторами, інженерами, журналістами, вчителями тощо.
У ті часи члени Товариства Лева прагнули відродити українську культуру, звичаї. Організовували перші вертепи (колядували), гаївки, впорядковували могили на Личаківському кладовищі; під час виставки гаварецької кераміки збирали підписи на підтримку надання українській мові статусу державної. Читали поезію Симоненка, Антонича, заборонену історію.
Ювілейна зустріч, або «Заборонена конференція» (названа на честь тієї, яку 24 роки тому заборонив проводити секретар ЦК КПРС з ідеологічних питань Єгор Лігачов. — Авт.), розпочалася хвилиною мовчання — вшанували членів товариства, яких вже немає серед нас. Під час виступів на екрані з’являлися чорно-білі фотографії, що ілюструють діяльність Товариства Лева.
«Товариство Лева — це те найважливіше і найкрасивіше, що було у нашому житті. Це сіль, яка давала смак всій історії у Львові і в Україні. Жодне інше покоління не було дотичним до революції глобального масштабу, яка змінила світ, — сказав керівник історичної секції Товариства Лева Ярослав Грицак (на фото). — Наше завдання — зробити так, щоб наша молодь стала сіллю землі. Для цього ми повинні продовжувати робити те саме — не складати руки».
Тарас Стецьків (був секретарем товариства) пригадав, як Товариство Лева делегувало Ростислава Братуня у народні депутати: «У філармонії був концерт, на якому виступив Ростислав Братунь. Після виступу ми з Ігорем Гринівим підійшли до нього, запитали, чи піде на вибори. Сказав, йде». За словами Стецьківа, саме передвиборна кампанія Братуня, яку проводило Товариство Лева, вплинула на підготовку і організацію знаменитої демонстрації 1 травня 1989 року. «Тоді ми йшли центральним проспектом Львова всупереч кордону міліції. Це була наша перша перемога», — зазначив Стецьків. Донька Ростислава Братуня Наталія Колесниченко-Братунь зачитала спогади батька про Товариство Лева. Запропонувала зняти документальний фільм про товариство, написати книгу про нього і назвати вулицю іменем Товариства Лева.