Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Маленьке, але підленьке. Кліщі чатують на людей і тварин

Всі ми з вами з нетерпінням чекаємо роботи на грядках, «вилазок на природу» — після зимових вибриків погоди так хочеться розім‘яти м‘язи, насолодитися свіжим весняним повітрям, лісовими квітами, співом пташок. Попри приємність, такі прогулянки (у тому числі - у міських парках) можуть мати небезпечні наслідки. До них призводять кліщі-кровопивці, ці павукоподібні тварини, які масово розмножуються із настанням тепла і відразу беруться за свою паскудну роботу. Вражають як людей, так і тварин

Ось таке мініатюрне створіння може наробити великої біди і людям, і тваринам. Фото ілюстративне.
Ось таке мініатюрне створіння може наробити великої біди і людям, і тваринам. Фото ілюстративне.

Півроку ходив по лікарях…

Укус кліща (його відразу не відчуєш) здатен спровокувати хворобу Лайма, так звану марсельську гарячку, вірусний енцефаліт. З початку цього року на Волині зафіксували 5 випадків ураження хворобою Лайма. Торішнього літа мій знайомий, який на кілька годин поїхав у село до бабусі, підчепив такого кліща, коли йшов лісовою дорогою. Спочатку не звернув уваги, але через кілька днів його почало нудити, ламати тіло, була висока температура, хлопець блював, боліла голова, ледь ходив — почувався розбитим, був ніби з хреста знятий. Потім пів року бігав по лікарях, брав системи, уколи. Тривале лікування обійшлося дуже дорого…

Досліджено, що найчастіше кліщі вражають людей з другою групою крові. Якщо вчасно не піти до лікарів, це може призвести до інвалідності, а часом — і до летальних випадків. За даними Міністерства охорони здоров‘я, щороку зі скаргами на укуси кліщів до медиків звертаються понад 20 тисяч постраждалих.

Нападають із засідки

Ці небезпечні істоти люблять вистежувати свою жертву у високій траві, на гілках, листі. Коли проходите мимо ви чи ваш собака, кіт, вони зі своєї засідки перелазять на тіло, одяг, на шерсть домашніх улюбленців і повзуть, шукаючи відкритих ділянок, присмоктуються. Через кілька днів із дрібних, як мак, майже непомітних цяточок, стають великими. До значних розмірів вони виростають на тваринах — насичені кров’ю, нагадують ягоду…

Кліщ може причаїтися навіть у букеті квітів, які ви назбирали у лісі і принесли у свою домівку.

Ще одна засторога. Розмножуються кліщі з мініатюрних ікринок, які мають вигляд грона. У жодному разі не торкайтеся цієї «екзотики» — бо наробите собі клопотів.

Щоб не мати проблем через кліщі, подбайте про елементарні заходи безпеки. Для прикладу, вирушаючи у мандри, обов‘язково одягніть головний убір, щільну сорочку, куртку з довгими рукавами — це зменшить кліщу шанси добратися до вас.

Бажано, щоб ваша одяганка була світлою — на цьому фоні легше помітити паразита. Прийшовши додому, скиньте похідний одяг, огляньте його, чи нема там кліщів, виперіть, попрасуйте. У жодному разі не лягайте спати у цьому одязі. Зробіть ревізію у похідних сумках, куди теж могли заповзти кліщі. Ретельно огляньте своє тіло, чи не причепився до нього цей підступний екземпляр — особливо прискіпливо обстежте ділянки із волосяним покривом. Не забудьте провести цю процедуру і з дітьми, вашими гавкунами і мурчиками…

Допоможуть спреї, полин-м‘ята, пінцет

Захиститися від кліщів, відлякати їх допоможуть різні ароматичні мазі, аерозолі - їх достатньо в аптеках. Вигнати кліщів з вашого городу, саду допоможуть насадження рослин, запаху яких ці створіння не переносять. Йдеться про часник, чорнобривці, гвоздику, герань, полин, м‘яту, лаванду.

Якщо все-таки вберегтися від кліща не вдалося, треба його позбутися. Найкраще зроблять це у травмпункті, куди слід звернутися невідкладно. У домашніх умовах можете допомогти собі самі: витягніть кліща пінцетом з гострими кінчиками, перед тим обробивши інструмент спиртом або антисептичною рідиною. Витягати слід плавно, не дуже стискати, щоб не розчавити. Медики не радять робити різких рухів, бо у вашому тілі може залишитися головка кліща. Також не варто «топити» кліща горілкою, олією, шампунем, бензином — як рекомендують деякі «знавці». Під час таких маніпуляцій кліщ може інфікувати організм, випустивши у нього свою слину з отрутою.

Ще одне табу: не можна кліща і місце його укусу припікати — наробите собі біди.

Витягають кліща ще петлею з нитки. Але краще не займатися самолікуванням — довіртеся фахівцям.

Домашніх тварин від кліщів захистять спеціальні нашийники, вакцини, пігулки, мазі, краплі, спреї, шампуні.

Кліщ, який занадився у шерсть собаки, нагадує велику ягоду. Фото ілюстративне.
Кліщ, який занадився у шерсть собаки, нагадує велику ягоду. Фото ілюстративне.

Важлива заувага: до і після профілактичних та лікувальних процедур у боротьбі з кліщами треба добре вимити руки милом.