Головне, щоб жінка вийшла з медичної установи здорова, зі здоровою дитиною
Лікар акушер-гінеколог Львівського обласного клінічного перинатального центру, кандидат медичних наук Ігор Федорощак допоміг з’явитися на світ близько 5 000 малюків. Бачив щасливі очі тисяч родин, знайомий із проблемами та труднощами, з якими довелося зустрітися батькам, очікуючи своє маленьке щастя. Фахівець погодився відповісти на низку поширених запитань, з якими найчастіше звертаються майбутні матері
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/530585/ihor-fedoroshchak.jpg)
— Ви займаєтеся підготовкою вагітних до пологів, супроводом пологів, надаєте консультації з питань планування сім’ї. Майбутніх матерів цікавить, коли треба починати шукати, обирати лікаря, медичний заклад для пологів? Як це робити?
— Є різні пацієнтки: одні йдуть до пологового на чергову зміну чи до конкретного лікаря, а є й такі, які, як то кажуть, йдуть із вулиці.
Зауважу — якщо жінка приїде народжувати в наш перинатальний центр народжувати, то їй в жодному разі не відмовлять.
Однак є багато причин для того, щоб вагітна знала лікаря заздалегідь, ще до родів, як лікар знав свою пацієнтку. Це особливо важливо тоді, коли пацієнтка має певні проблеми зі здоров’ям і можливі ускладнення під час пологів. Раджу зробити це від 30 тижнів вагітності. Однак кожне таке знайомство відбувається в кожному випадку індивідуально. Для прикладу, в мене є пацієнтки, які звертаються до лікаря вже від того моменту, коли дізналися, що вагітні. Тоді спостерігаємо за вагітністю впродовж усього періоду.
Переконаний, якщо є певні моменти зі здоров’ям чи вагітністю, то зручніше, щоб поруч був лікар, який знає, як діяти в розвитку тієї чи іншої ситуації. Це набагато краще, ніж коли пацієнтка приїжджає у медичну установу перед самим народженням, і лікар лиш тоді починає знайомитися з її медичною картою. А для цього. погодьтеся, не завжди є час.
Щодо вибору медичної установи, то важливо звертати увагу на те, щоб у закладі був весь комплекс послуг, тобто щоб усе та всі були на місці.
— Що ви радите вагітним брати зі собою в пологовий?
— Для зручності пацієнток, щоб полегшити вибір речей для пологів, медичні установи готують і вивішують такі списки на своїх сторінках. Для прикладу, такий список є на сторінці перинатального центру. За цим списком жінка може зібрати все необхідне.
Підготовкою такої сумки треба зайнятися вже з 30 — 34 тижня вагітності. Зустрічаючись з пацієнтками, я завжди наголошую, що краще, аби такі сумки були прозорими. Це потрібно з практичної точки зору, для зручності пошуку тієї чи іншої речі. Часом після пологів жінка не в стані відповісти, і щоб чоловік або чужі люди не витягували всі речі з торби, у прозорій їм буде легше знайти необхідне. Щодо посуду, то тут — за бажання, на власний розсуд. Я прихильник того, щоб мати власний посуд. Окрім того, коли пологи партнерські, то партнер повинен мати змінний хатній одяг.
Щодо сумішей, то мами, які ще не мають власного молока, можуть не переживати, — у нас є банк грудного вигодовування.
— Знаємо, що є така окрема категорія пацієнток, яка висловлює побажання — тільки кесарів розтин. Тож ваші поради: природні пологи чи кесарів розтин?
— Від того, у який спосіб народжена дитина, вона не є інакшою, і, відповідно, та жінка не є меншою мамою тієї дитини. У медичній картці ми пишемо пологи шляхом кесаревого розтину, тобто це теж пологи. І ми приходимо в установу по результат, а не процес. Я не дуже рекомендую кесарів розтин. Однак є ознаки, за якими його необхідно робити. Тож якщо виникають ті чи інші покази для кесарського розтину, ми стежимо за цим. Головне — позитивний результат, коли жінка виходить із медичної установи здорова, зі здоровою доношеною дитинкою, своїми ногами .
— Сучасна медицина пропонує багато методів знеболення пологів. Загальновідомо, що зараз найпопулярнішою є епідуральна анестезія.
— Так, найпопулярнішим та найбільш ефективним методом зараз є епідуральна анестезія. Однак він має як багато прихильників, так і противників.
За вказаного методу знеболення відбувається шляхом введення препарату в епідуральний простір поблизу хребетного каналу через катетер. Анестетик блокує біль, але жінка залишається активною і відчуває перейми. Після пологів катетер видаляється.
Епідуральна анестезія ніяк не впливає на тривалість першого періоду пологів. Другий період у середньому може тривати від 2 до 3 годин.
Знеболення не впливає на стан плода та може застосовуватись за передчасних пологів і навіть полегшувати їх для дитини.
Ризик виникнення болю у спині після пологів ніяк не пов’язаний з епідуральною анестезією і може виникати у жінок, яким її не проводили.
Щоправда, є протипоказання до епідуральної анестезії. Відтак її не можна проводити людям з:
- порушенням згортання крові, зниженим рівнем тромбоцитів;
- прийомом препаратів для розрідження крові. Залежно від дозування, прийом таких ліків потрібно припинити за 4−24 години до пологів;
- різними септичними інфекційними ускладненнями у матерів.
— Сьогодні дуже актуальна проблема безпліддя. Як часто сіи’ї звертаються із цим до спеціалістів, і як ті допомагають у її вирішенні?
— Непліддям вважається ненастання вагітності під час відкритого статевого життя подружньої пари впродовж більше ніж одного року. Тобто коли люди живуть не застерігаючись понад один рік, то є проблема безпліддя. Проблем безліч. Однією з найпоширеніших є проблема жіночого репродуктивного здоров’я. Якщо нещодавно ми з вами переживали епідемію COVID-19, то зараз можна навіть сказати що у нас є епідемія безпліддя. Якщо відвідати одну з репродуктивних клінік міста, зокрема в нашому перинатальному центрі, можна побачити, скільки людей звертається до допоміжних репродуктивних технологій, або, як їх називають у народі, штучне запліднення. Проблема доволі розповсюджена і глобальна, а причин її безліч. Як акушер-гінеколог, назву інфекційні, імунні, аномалії розвитку жіночих статевих органів, гормональні розлади як щитоподібної залози, так і жіночих статевих гормонів. Поширений і чоловічий фактор безпліддя. Завжди до цього питання треба підходити комплексно, обстежувати пару в цілому.
Якщо проблема глобальна, то медицина розвинулася до такого рівня, що сьогодні є можливість допомагати подружнім парам у вигляді допоміжних репродуктивних технологій. Є різні види такої допомоги. Цим питанням доволі успішно займаються лікарі-репродуктологи.
— І знову — про пологи. Чи можете розповісти про найскладніші пологи у вашій медичній практиці?
— Пригадую, як до мене на знайомство перед пологами прийшла пара — жінці 44, а чоловікові — 46. Це була вже не перша вагітність, але жодних успішних пологів. Вагітність настала шляхом штучного запліднення. Двійня — біхоріальна біамніотична, коли двоє діток мають свою плаценту і свій плідний міхур. Хлопчик і дівчинка.
Жінка була дуже красива і прийшла на підборах. Я звернув увагу на цю деталь, бо моя мама розповідала мені, що, будучи вагітною мною, постійно ходила на підборах аж до самих пологів, поки успішно не задивилась на чужі фіранки і не впала на сходах. Я успішно перевернувся на сідниці, і мама народжувала мене в сідничному передлежанні. Але, як бачите, сідничні роди не є вироком — буває, що жінки народжують і через кесарів розтин, і природним шляхом.
Чоловік з жінкою були чітко переконані в тому, що народжуватимуть природно. Я їх у цьому рішенні підтримав, хоч і свідомо оцінював усі ризики. Завжди намагаюсь пологи, які мають певні ризики, проводити під епідуральною анестезією.
Ніколи не клеймую жінок віком, але: 44 роки, двійня… Сукупність усіх факторів збільшувала ризик, що щось може піти не так і закінчитись кесаревим розтином.
Щасливо, десь близько опівночі, ми спочатку народили хлопчика вагою 2,400 кг, і через пів години дівчинку — вагою 3 кг. Батьки були надзвичайно щасливі та дещо шоковані — зізнались, що самі не до кінця вірили, що вдасться народити природним шляхом і що я підтримаю цю їхню дещо таку фантастичну ідею. Жінка розповідала, що її подруги до кінця не вірили, що вона наважиться на такі пологи. Довго не вірили, що вона народила самотужки.
Таких моментів зі своєї практики можу пригадати чимало. Саме моменти, коли бачиш щасливі очі батьків на виписці, мотивують працювати.
— Після народження дитини жіночий організм проходить важливий етап відновлення. Як жінці у цей період підтримувати себе фізично та емоційно? На що слід звертати увагу, щоб уникнути ускладнень?
— Насамперед не варто забувати, що самопочуття матері не менш важливе, ніж здоров’я малюка!
Післяпологовий період у жінки триває 42 доби. Увесь цей час важливо дотримуватися основних принципів щодо повернення до фізичної активності. Цей процес має відбуватися поступово. Жінка повинна відпочивати і спати тоді, коли спить дитина. Щодо догляду післяопераційної рани або інших швів, то слід використовувати теплу воду, м’який рушник, уникати агресивних інтимних засобів.
Фізичне навантаження — теж поступове. До звичних фізичних навантажень можна повертатися після післяпологового огляду.
Перший післяпологовий огляд рекомендовано провести через 6 — 8 тижнів після пологів. Звісно, якщо з’являться такі симптоми, як підвищення температури, виникнуть певні зауваження до ділянок шва, неприємний запах післяпологових виділень або інші незрозумілі симптоми, треба звернутися до лікаря швидше.
Щодо виділень, то після пологів вони мають бути перші три доби більш інтенсивні, а потім поступово зменшуватися. До місяця після пологів вони мають припинитися повністю.
Якщо ж виділення не припиняються, а навпаки, стають інтенсивнішими, яскравими, кров’янистими, з дуже вираженим неприємним запахом, тоді слід негайно звернутися до лікаря.
Під час виписки чи на першому післяпологовому огляді з лікарем слід обговорити питання контрацепції, адже овуляція може відновитися раніше, і важливо володіти цією інформацією.
Окрім того, після пологів у жінок можуть виникати перепади настрою — так звана післяпологова хандра. Такий стан поступово зникне і не несе за собою жодних ризиків. Звісно, якщо виникають інші психологічні стани, особливо післяпологова депресія, жінці треба звернутися по допомогу. Закликаю: не соромтеся просити допомоги зовні. Жінка не повинна з усім впоратися сама.
Ще одне питання, яке заслуговує особливої уваги, — це харчування. Воно повинно бути збалансованим, багатим на залізо, кальцій, білки та клітковину. Жінка має вживати достатню кількість рідини, особливо, якщо годує грудьми.
Слід пам’ятати, що кожна жінка — унікальна, зі своїми станами, власним настроєм та індивідуальними проблемами.
Записала Анна Врублевська.