У вас — кардит чи артрит? Згадайте, чи не кусав вас колись кліщ
Укуси комах можуть супроводжуватися неприємними наслідками. Трапляється, що й віддаленими
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/515979/ukusykomakh.jpg)
Літо традиційно вважається сезоном, коли є найбільший ризик бути покусаним чи ужаленим комахами. Але через зміни клімату членистоногі тваринки (так-так, комахи — це тварини!) не встигають заснути на зиму, тож залишаються активними протягом майже усього року.
Ужалення та укуси комах можуть спричинити алергічні реакції й місцеве інфікування, а ще — сприяти передачі деяких небезпечних захворювань. У яких випадках необхідно звернутися по медичну допомогу, розповіла лікарка-дерматовенеролог Лариса Косач.
Є комахи, які:
- кусають (наприклад, мурахи);
- жалять (оси, бджоли, шершні);
- ті, які п’ють кров (кліщі, чорні мушки, комарі, постільні блощиці, блохи).
Після укусу комара залишається місцева реакція у вигляді пухиря. Неприємно, але не так небезпечно, як укус оси чи бджоли. «Деякі люди надто чутливі до їхніх укусів, і у них може розвинутися не лише місцева реакція, а й загальна (анафілактичний шок). Як правило, така реакція спостерігається ще з дитинства, тож люди знають, що мають таку проблему», — пояснює лікарка.
Чорна мошка, кусаючи, виділяє токсин, який також спричиняє місцеву реакцію. У такому разі людина може навіть потребувати прийому системних антибактеріальних препаратів, оскільки укус цієї комахи викликає погіршення загального стану — лихоманку, озноб. Можуть навіть реагувати периферичні лімфатичні вузли.
Якщо з’явилися такі симптоми, потрібно звернутися до дерматолога чи інфекціоніста, та вчасно розпочати лікування. Не варто чекати, коли розвинеться флегмона (розлите гнійне запалення м’яких тканин зі швидким поширенням у прилеглі м’язи, сухожилля і жирову клітковину) чи абсцес (наповнена гноєм порожнина у м’яких тканинах, відокремлена капсулою).
«Оси залишають у тілі людини жало, яке треба витягнути, оскільки воно є токсичним і спричиняє місцеву реакцію. Крім того, є небезпека приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Тому бажано завжди добре оглядати місце укусу», — нагадує Лариса Косач.
Найбільш небезпечними серед кровопивць є кліщі, оскільки вони є носіями збудника бореліозу (хвороби Лайма). Місцева реакція виникає відразу після укусу, і якщо людина не звернеться вчасно до медичного закладу та не пролікується, то надалі у неї можуть розвиватися кардити (запалення серцевих оболонок), артрити (запалення суглобів). «Часто ми не знаємо, якої етіології. Але коли пацієнт у розмові з лікарем згадує, що колись давно його кусали кліщі, тоді нам уже легше вибрати правильну тактику лікування», — зазначає дерматовенерологиня.
«Якщо побачили на місці укусу кліща і ви далеко від медичного закладу, членистоногого бажано видалити, але з голівкою. Якщо цього не вдалося зробити (лише тулуб відпав), то голівку можна витягти приблизно так само, як ми витягуємо скалку зі шкіри, тобто стерильною голкою. Якщо медичний заклад десь поряд, краще звернутися туди, щоб медичний працівник правильно повністю витягнув кліща, — радить фахівчиня. — Це дозволить запобігти розвитку хвороби Лайма, й не потрібно буде призначати системні антибактеріальні препарати».
У випадках місцевих токсичних реакцій зазвичай турбують жар, відчуття печіння та набряк. Можна прикласти до цього місця щось холодне, після чого обробити кортикостероїдним кремом або маззю. «Це перша допомога, яку ви можете надати собі чи близьким, а вже потім у плановому порядку звернутися до медичного закладу по подальшу допомогу і спостереження», — нагадує експертка з лікування шкірних захворювань.