Зір у дитини формується до 5−6 років
Коли потрібно перевіряти зір у дитини? Від народження! Декого може здивувати відповідь офтальмологині львівської «Клініки Зору Павлів» Софії Павлів, але це саме так. За допомогою різних методів обстеження та сучасних приладів наші офтальмологи мають можливість оцінити зір навіть 3-місячної дитини. У Софії Павлів ми отримали також відповіді на інші запитання, що стосуються зору у дітей
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/531833/sofiia-pavliv.jpg)
— Від якого віку треба перевіряти зір у дитини?
— Перший огляд у дитячого офтальмолога відбувається ще в пологовому будинку або в перші місяці життя. У чому полягає його важливість? У такому віці можна встановити наявність чи відсутність косини, схильність дитини до короткозорості чи далекозорості та інші моменти.
У разі, якщо зміни зору будуть помічені у дитини (у віці до 14−15 років), лікар може запропонувати ефективне апаратне лікування без хірургічного втручання.
Якщо скарг немає, рекомендуємо відвідувати окуліста 1 раз на рік.
Наголошу: зір дитини формується з перших днів життя і продовжує розвиватися впродовж років. Саме тому важливо перевіряти формування рефракції, гостроту зору та інші показники і комплексно контролювати здоров’я очей від народження. Регулярні перевірки зору допоможуть вчасно помітити порушення. Навіть якщо дитина не скаржиться, приховані проблеми можуть впливати на навчання та розвиток.
Важливо піклуватися про зір дитини змалку. Це дає можливість запобігти ускладненням у майбутньому; корегувати зір без оперативного втручання. Апаратне лікування допомагає уникнути прогресування проблем.
— Цікаво, як відбувається розвиток зору у дітей?
— Розпочнемо з новонароджених (0−1 місяць). Немовлята не можуть чітко бачити на великій відстані. Їхній зір обмежений до 20−30 см. Це дозволяє їм добре розрізняти обличчя матері. Вони можуть спостерігати лише за контрастними кольорами — чорним, білим, червоним.
- До 1−3 місяців малюк починає фокусувати погляд на яскравих об’єктах і стежити за рухомими предметами. Зір поступово вдосконалюється, і дитина вже може помічати предмети на відстані до 60 см.
- У 3−6 місяців дитина активно стежить за об’єктами на відстані до 1 метра. Починає розрізняти більше кольорів, зокрема синій, жовтий і зелений.
- А от у 6−9 місяців уже починає формуватися стереоскопічний зір — здатність бачити об’єкти у трьох вимірах, тобто сприймати глибину. Дитина вже чітко бачить всі предмети навколо себе.
- Коли малюку 9−12 місяців, зір його стає більш подібним до зрілого. Дитина може чітко розрізняти дрібні деталі на відстані до 3 метрів.
- В 1−2 роки зір дитини стає більш точним, і малюк може добре орієнтуватися в навколишньому середовищі. У цей період можна помітити, чи не має дитина проблем із зором, таких як косоокість чи інші аномалії.
- У 3−5 років зір майже як у дорослих, але все ще може змінюватися. Діти можуть чітко бачити на великій відстані, читати та зосереджуватися на дрібних деталях.
- У віці 5−6 років відбувається фінальне формування зору, і він досягає рівня, подібного до дорослого. У цьому віці дитина вже повинна мати хороший зір, здатний адаптуватися до різних умов освітлення та відстаней.
За розвитком зору у дітей важливо не тільки спостерігати, а й перевіряти його стан на кожному етапі.
— З якими очними хворобами найчастіше стикаються діти?
— Справжнім викликом для дітей та підлітків у сучасному світі стала міопія, або короткозорість. Згідно з останніми дослідженнями, кожна третя дитина шкільного віку стикається з цією проблемою.
Назву кілька причин «епідемічного» зростання міопії серед молодшого покоління:
- природу замінили споглядання екранів. Смартфони, планшети, ноутбуки та телевізори стали невід’ємною частиною життя сучасних дітей. Постійне зорове напруження на близькій відстані призводить до перевантаження очних м’язів, що з часом може викликати міопію;
- менше часу на свіжому повітрі. Саме природне освітлення й погляд на віддалені об’єкти допомагають зору «відпочивати» та розвиватися правильно;
- тривалі зорові навантаження. Діти проводять більше часу за книгами та екранами, ніж за активними іграми. Очі постійно працюють на близькій відстані, що створює ризик виникнення і прогресування короткозорості;
- генетика та спадковість. Якщо батьки страждають від міопії, ризик для дитини значно зростає.
— І традиційне запитання — зір у дитини і комп’ютер? Чи можуть діти отримати комп’ютерний зоровий синдром?
— Надмірне використання екрана пов’язане з симптомами явища, яке ще називають синдромом комп’ютерного зору (CVS).
І хоча загальновизнано, що комп’ютери, планшети та телефони не завдають остаточної шкоди зору, вони викликають деякі неприємні побічні ефекти.
Це також часто називають «цифровим напруженням очей».
Дослідження показали, що показники цифрового напруження очей у дітей щороку зростають.
— Як батьки можуть захистити очі дитини від шкоди, яку завдає занадто багато часу перед екраном?
— Насамперед — стежити за дотриманням екранного часу.
Американська академія педіатрії рекомендує проводити перед екраном не більш ніж 2 години на день для більшості дітей шкільного віку.
По-друге — не раджу пропускати огляд у дитячого офтальмолога і регулярно проходити офтальмологічні огляди, навіть якщо дитина не носить окулярів.
— Ви згадали про окуляри. Що потрібно знати про них батькам?
— Найчастіше говоримо про окуляри для дітей у шкільному віці. Школа — це не лише нові знання та друзі, а й значне навантаження на зір. Батьки, безсумнівно, прагнуть, щоб їхня дитина отримувала максимум від навчання, тому важливо звернути увагу на стан її зору.
Батьки не повинні забувати, що саме вони — найкращий союзник у підтримці здоров’я дитини. Саме вони можуть переконати у цьому своїх дітей. Адже окуляри допоможуть:
- покращити навчальні досягнення. Якісний зір дозволяє дитині краще сприймати інформацію на уроці, читати і писати без труднощів;
- зменшити втому очей. Окуляри з правильними лінзами допомагають знизити навантаження на зір, що особливо важливо під час тривалого використання комп’ютера чи роботи з підручниками;
- формувати правильну поставу. Якщо дитина не бачить добре, вона може нахилятися вперед або заплющувати одне око. Окуляри допоможуть уникнути проблем з поставою.
Отож, як бачимо, правильно підібрані окуляри можуть суттєво вплинути на навчання та комфорт дитини у школі і поза її межами.
Раннє виявлення проблем і корекція зору допоможуть дитині отримувати максимальну користь від навчання та бути впевненою у своїх силах. Дуже важливо звернутися до лікаря-офтальмолога, щоб поставити правильний діагноз і обрати ефективне лікування.
Записала Анна Врублевська.