Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Кашлюк не лише малоприємний під час перебігу, але і може забрати життя

Кашлюк. Захворювання вперше описано у Франції в 1578 році під назвою «химерний кашель». Епідемії кашлюку описані в XVI–XVIII століттях у Франції, Англії, Голландії, які мали тяжкий перебіг, супроводжувалися високою смертністю, особливо серед дітей

Починаючи з 1724 року, застосовується французька назва хвороби «коклюш/ кашлюк» («Coqueluche»).

У 1906 році французькі вчені Jules Bordet і Octave Gengou відкрили збудника хвороби Bordetella pertussis, паличку на честь відкривача часто називають паличкою Борде–Жангу.

Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу).

Назву “кашлюк” обрано не випадково, адже найпоширенішим і найнеприємнішим симптомом хвороби є саме затяжний нападоподібний спазматичний кашель.

Людина є заразною від початку катаральних проявів і до 28 дня захворювання без антибіотикотерапії та до 5 дня захворювання при вживанні антибіотиків.

Кашлюк надзвичайно заразний. Основний шлях передачі – повітряно-крапельний. Тобто заразитись можна від хворої людини, коли та чхає, кашляє чи розмовляє.

Сприйнятливість до кашлюка – до 90% у невакцинованих людей, інкубаційний період – час від зустрічі з хворобою до появи перших симптомів – зазвичай становить від 7 до 10 днів, але діапазон може коливатися від 4 до 21 дня.

Основним методом лабораторної діагностики є бактеріологічний, при якому проводиться посів досліджуваного матеріалу на оптимальні поживні середовища і виділення чистої культури з наступною ідентифікацією збудника. Сучасним і перспективним методом діагностики є полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) та метод імуноферментного аналізу ІФА.

Якщо кашель триває довше 14 днів як у дорослих, так і дітей є необхідність обстеження на кашлюк.

На початку хвороби симптоми можуть бути такі самі, як при звичайному ГРВІ: нежить, некритичне підвищення температури тіла (ця стадія називається катаральною). На цьому етапі запідозрити кашлюк досить важко. Далі, за 1-2 тижні, з’являється або стає більш нав’язливим, постійним, спазматичним кашлем, присутні характерні для кашлюку репризи (шумні вдихи, які супроводжуються свистом), можуть відбуватись зупинки дихання (апное), дитина починає синіти, напади кашлю можуть закінчуватись блюванням. Поступово (в середньому кашлюк триває 6-10 тижнів) кашель зменшується, стає менш частим і не таким виснажливим, як на початку хвороби.

У дорослих типовими симптомами є нападоподібний кашель, який може завершитись блювотою. Може виникнути зупинка дихання. Таких нападів може бути від декількох до 40-50 на добу. Проте, бувають і стерті форми, які важче діагностуються і хворий продовжує розповсюджувати збудник.
Серед ускладнень переважають: пневмонія, судоми, зупинка дихання, енцефалопатія, можливі переломи ребер і крововиливи.

Захист від кашлюку – це вакцинація.

Планово дитина вакцинується у віці 2-4-6-16 місяців безкоштовно. Надалі рекомендоване щеплення в 6 років за кошти батьків дитини.

Вакцинація як і перенесена хвороба не дає довічного імунітету. Захист триває до 10 років. Дуже важливо вакцинувати вагітних у терміні 16-32 тижні вагітності та дорослих, що будуть оточувати новонароджену дитину, щоб створити навколо ефект «кокон» поки дитина не буде вакцинована сама.

Працівники дитячих і пологових відділень повинні бути обстежені на IgG до Bordetella pertussis.

У разі відсутності антитіл обов’язковою є вакцинація!

Кашлюк не лише малоприємний під час перебігу, але і може забрати життя!!!

Це хвороба не лише дітей, А І ДОРОСЛИХ!!!!

Джерело