«Трамп не виганятиме українських біженців зі США, але соціальні виплати потрохи припиняють»
Українська волонтерка Андріана Смаль, яка живе у Вашингтоні, розповіла як нині живеться українцям в США
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531806/ukraina.jpg)
З початку повномасштабного вторгнення рф у США знайшли прихисток близько пів мільйона українських переселенців. З них понад 200 тисяч прибуло за соціальною програмою Uniting for Ukraine, яку прийняли навесні 2022 року. Це офіційні цифри Департаменту внутрішньої безпеки США, повідомляє CBS. З приходом на президентську посаду Дональда Трампа та перших кроків його неоднозначної міжнародної політики, чимало українських переселенців шукають у США способи легалізації: одруження, отримання візи на постійне проживання через програми талантів від «Зеленої картки» тощо. Міграційні юристи, які працюють з українськими ВПО та допомагають з легалізацією, беруть за свої послуги 15−30 тисяч доларів. І це не межа — деякі юристи правлять 40−50 тисяч.
«Легалізація українців, які з 2022 року мешкають у США за програмою Uniting for Ukraine, довгий і виснажливий процес. І дуже дорогий, — каже у коментарі для „ВЗ“ волонтерка та підприємниця з України Андріана Смаль (мешкає у Вашингтоні з березня 2022 року). — З кінця січня, коли Трамп розпочав обов’язки глави держави, українці мають жахливий „менінгіт“: що далі буде, які документи готувати для легалізації. Багатьом просто нікуди в Україну повертатися. Дональд Трамп не виганятиме українських біженців зі США, але соціальні виплати потрохи припиняють. Багато наших пішли на роботу, бо врізають соціальні гарантії. Працюють переважно в сфері обслуговування: кафе, ресторани тощо. За програмою Uniting for Ukraine фінансової допомоги в деяких штатах уже немає, або вона суттєво скорочена».
Запитую, скільки платили українським біженцям в різних штатах. Моя співрозмовниця каже, що найбільше українцям платили у штаті Каліфорнія — 1400 доларів за особу. За ці кошти можна було орендувати скромну однокімнатну квартиру. У Нью-Йорку — 800 доларів, не давали безкоштовного житла, у Бостоні - 800−900 доларів на дорослого, а на дитину — 75% від суми допомоги на дорослого. Щоправда, тут дають медичне страхування та соціальні картки на продукти харчування.
«Можна зуби безкоштовно полікувати»
«Найжирніше» українським біженцям живеться у Норвегії, — продовжує моя співрозмовниця. — Там платять 1700 євро на особу, плюс забезпечують повний соціальний пакет — безкоштовна оренда житла, меблів, дітям — навчання у школах та садочках, безкоштовні планшети та канцтовари. Хто не хоче працювати, їдуть у Норвегію, там багато «плюшок». Їх дають і при церквах, і різні волонтерські міжнародні організації. Єдиний мінус Норвегії - клімат, не кожен витримує".
Також у Норвегії нашим ВПО дають медичний соціальний пакет — останніх двох з половиною років ця скандинавська країна з населенням 5,6 мільйона жителів, прийняла близько 85 тисяч українських біженців. У Осло наголошують, що ця кількість — значно вища порівняно кількістю біженців, яких прийняли сусіди Норвегії.
До вересня минулого року влада Норвегії надавала статус тимчасового захисту всім без винятку українцям, не беручи до уваги те, з якого саме регіону походять заявники. Жителів із заходу України припинили приймати, бо там безпекова ситуація не настільки критична, як в інших регіонах України. Така кількість біженців створює додаткове навантаження на житловий фонд Норвегії, заклади охорони здоров’я, на школи й дитсадки.
Де ВПО вигідно відкривати бізнес?
«Українські біженці, які хочуть працювати і відкривати свій бізнес, найчастіше обирають для проживання Іспанію, Польщу, Словаччину, Бельгію та Грецію, — каже Андріана Смаль. — Середній стартовий капітал, який потрібен для бізнесу — від 150 тисяч євро. Зазвичай тут відкривають кафе та Інтернет-хаби.
В Іспанії високий попит на туризм, ресторани популярні та приносять прибутки. Плюс Іспанії для початку свого бізнесу — річне пільгове оподаткування".
Від початку повномасштабної війни Іспанія прихистила понад 226 тисяч українських громадян. Країна надає статус тимчасового захисту українцям до 4 березня 2026 року, але цей термін можуть продовжити.