Щоб насушити кілограм борщу, потрібно десять кілограмів свіжих овочів
Журналістка «ВЗ» побувала на «Львівській волонтерській кухні», де серед інших працює хлопець з Норвегії
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/456281/volonter27837164725089261559073777164729763196717420n.jpg)
«Львівська волонтерська кухня» розпочала свою діяльність ще у 2014 році, коли росія окупувала частину Донбасу. Волонтери започаткували унікальну ініціативу: сушили овочі та запаковували їх у набори, з яких можна було зварити суп або борщ у польових умовах! Усе це надсилали на фронт. З того часу не зупиняються. Коли розпочалася повномасштабна війна, лише збільшили виробництво. Почали виготовляти ще й тушкованки! Журналістка «ВЗ» навідалася до волонтерської кухні.
Усередині як у вулику! Жінки пакують мед у коробки, чистять і нарізають печериці, розкладають у пакети макарони, сушені овочі… Пані Людмила у мирному житті екскурсовод, а у воєнному – волонтерка. Запитую, хто допомагає їм з продуктами? Бо гриби мають не дуже товарний вигляд…
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/04/volonter_278353108_1049338712371402_5375193729691965152_n_1.jpg)
– Благодійниками вважаю тих, хто дає незіпсутий товар, – каже пані Людмила. – А коли він не продається, і його треба утилізувати, то це «на тобі, небоже, що мені негоже». Але ми раді навіть такому. Бо ті об’єми супів-борщів, які виготовляємо, нереально зробити власними силами. Якщо нам дають такі помідори, перець чи гриби, дякуємо! Перебираємо, чистимо. Але зараз нам страшенно бракує капусти, буряку, моркви, цибулі. Тема номер один – енергетичні батончики з сухофруктами. (Для енергетичних батончиків потрібні: родзинки, журавлина, курага, чорнослив, інжир, фініки, арахіс, фундук, грецькі горіхи, чищене насіння гарбуза і соняшнику. Якщо військові не можуть, наприклад, зварити суп (немає таких умов), з’їдають такий енергетичний батончик, і ситі. – Авт.).
Пані Людмила розповідає, що на кухні задіяно близько двох тисяч волонтерів! Багато львів’ян сушать овочі вдома або печуть вдома…
– Якщо нам бракує продуктів, ми їх купуємо, – веде далі волонтерка. – Добре, коли люди нам і фінансово допомагають. Хоча останні три роки нам казали, що «наша кухня неактуальна», «вам що, немає чим зайнятися?!». Завдяки тому, що ми не зупинилися, вдалося збільшити обсяги виробництва у десять разів! Якби не було запасів овочів, це зробити було б неможливо. Щоб насушити кілограм борщу, потрібно десять кілограмів свіжих овочів. У перші дні повномасштабної війни всі оговтувалися… А потім за день відправляли на фронт по 1500-2500 упаковок сушених наборів! Те, що робимо ми, адаптоване під українську кухню. Це те, що звикли їсти українці.
Читайте також: Сушимо овочі для борщу
– Колись волонтери мені розповідали, що у вас великі рахунки за світло…
– Якщо зайдете на нашу сторінку і почитаєте наші звіти, будете вражені сумами за електроенергію. За місяць війни за світло ми заплатили 25 тисяч грн! Завдяки пожертвам, які надходять на наш рахунок, даємо раду. До повномасштабної війни щонеділі пекли випічку і продавали біля Гарнізонного храму. Завдяки цій виручці утрималися на плаву. Нині до волонтерської роботи долучаються переселенці. Хтось плете сітки, хтось у нас чистить та нарізає овочі. Зараз роботи небагато, бо кінець сезону, закінчуються овочі. Але не припиняємо працювати.
Пані Людмила показує, як у духовці, у невеличкій кімнатці, сушаться картопля і помідори.
– Армія має бути ситою! Щоб солдат на передовій не думав про те, що хоче їсти. А щоби міг тримати зброю і нас захищати.
Поруч, у гаражі обласного департаменту освіти, дівчата пакують овочі. Волонтерка пані Оля показує мені медівники, паски, «бізежки», які напекли господині. Все це поїде на фронт. На поличках – упаковки з супами-борщами. Бачу на одній з них «ліниві голубці».
– Це готові голубці, – пояснює пані Оля. – Закручуємо рис з фаршем у листок. А тут посічена капуста. Хлопці кидають у воду (пакет розрахований на 5 літрів), проварюють, додають тушкованку і мають ліниві голубці! Ось бачите – тут є рис з усіма сушеними овочами: баклажан, кабачок, морква, цибуля, перець, помідор. У кожній упаковці – спеції.
Читайте також: «Готуємо страви турецької кухні. Людям смакують»
– А як це все потрапляє на фронт?
– Усі волонтери між собою знайомі з 2014 року. Бригади приїжджають, забирають. Або хлопці, які їдуть на ротацію, приїжджають, забирають.
Допомагає львівським волонтерам і 25-річний Володимир, який народився у Львові, але уже 22 роки живе у Норвегії. Хлопець фасує енергетичні батончики і розповідає про себе (поки розмовляли, він кілька разів бігав розвантажувати картоплю). Володя закінчив у Норвегії історичний факультет, але працювати вчителем не захотів. Працює у місцевому магазині. З ним на волонтерській кухні у Львові працює його тітка – пані Ірина. Разом з іншими волонтерками вона фасує овочі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/04/volonter_278337272_1166522474094138_2598282965658129831_n.jpg)
– Коли війна почалася, було соромно сидіти вдома, дивитися новини, – каже Володя. – Я люблю Норвегію, але душа і кров у мене українські. Усі мої друзі знають, що я з України. Щось треба було робити!
– Коли ухвалили рішення, що треба їхати до Львова?
– Мої рідні розповідали, що у місті постійні сирени і вони ховаються у бомбосховищі. Я попередив шефа, що їду в Україну. Радий, що знайшов «кухню» і маю можливість у такий спосіб допомагати фронту. Волонтери отримують гуманітарну допомогу з Литви, Німеччини, Польщі: борошно, сіль, цукор, олію, приправи... Чоловічих рук тут бракує. Треба постійно щось важке переносити.
– Ви так гарно спілкуєтесь українською мовою, – роблю йому комплімент.
– Це завдяки мамі, я з нею постійно розмовляю.
Наразі назад у Норвегію хлопець не поспішає. Каже, тут більше потрібний…
Читайте також: У конюхівських ґаздинь свій фронт