Цьогорічний мед буде з гіркуватим присмаком
Через аномальні погодні умови в Україні загинула значна частина бджіл. Крім різкого зменшення виробництва меду, це негативно позначиться на урожаї овочів, фруктів, ягід, зернових, олійних культур
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532974/med.jpeg)
Травень у багатьох з нас асоціюється із квітучими садами, полями, романтичним гулом бджіл. На жаль, цього року таких приємних вражень обмаль — пізня весна шокувала морозами, снігом, затяжними дощами. Багато де обмерз медоносний цвіт, «божі комахи» не збирали ні пилку, ні нектару, через холод сиділи у вуликах. Їх самих потрібно було підгодовувати. Багато бджіл загинуло. То звідки ж взятися меду, яким споконвіку славилися українці, яким вони годували себе й іноземців (Україна — п’ятий експортер меду у світі)? Інша проблема — незапилені бджолами фруктові дерева, ягідники, сільськогосподарські культури. Без бджолиних «поцілунків» вони не дадуть того, на що сподіваємося. Єдина надія, що цього тижня до нас повернеться тепло і уцілілі, але виснажені бджоли все-таки візьмуться до роботи, що порожні вулики вдасться заселити новими роями…
«Через негоду із 40 бджолосімей залишилася одна…»
Василь Сидорович, сільський староста Мечищева, що на Тернопільщині, ось уже 25 років, зі шкільної лави, займається пасічництвом. Кожної весни його господарство приростало за рахунок упійманих роїв. Чотири роки тому він зняв з дерев і поселив у свої вулики 32 (!) рої, які вилетіли з материнського вулика у пошуках нових домівок, торік — 23. Нинішнього травня вдалося упіймати лише три рої. Бджіл стало значно менше. І це викликає велику тривогу.
— Дуже мало наших пасічників залишилося із бджолами, — із сумом каже пан Василь. — У західних областях України їх чисельність зменшилася на половину. У мене самого ситуація не така критична — за зиму відійшло лише шість вуликів із 45. В інших справи гірші. Мій колега-пасічник, який колись працював викладачем у Львові, мав таку ж, як я, пасіку, але зараз там залишився лише один вулик. В іншого колеги було 40 бджолосімей — тепер лише одна. Священник із сусіднього села виплекав 30 бджолосімей — зараз не має жодної. У моєму селі кілька років тому з’явилися ентузіасти, які хотіли розводити бджіл, думали, що це буде вигідна справа. Придбали сучасні пластикові вулики. А бджіл нині не мають. Із десяти пасічників у нас у селі залишилося лише двоє…
За спостереженнями мечищівського старости, основною причиною порожніх вуликів є різкий сезонний перепад температур, що суттєво впливає на самопочуття бджіл. Колись зими в Україні буди прогнозованими: у грудні випадав сніг, у березні він сходив, на зміну морозам приходило поступове потепління. До цього ритмічного календаря призвичаювалися і бджоли…
— А тепер все перемішалося! — спересердя вигукує пан Василь. — У грудні-січні ми мали плюсову температуру, відтак бджоли, відчувши «весняне» тепло, почали розмножуватися. А через кілька днів після того температура повітря різко впала. І це призвело до страшних наслідків. Щоб вигодувати свій молодняк, бджолам потрібна вода, по неї треба вилітати надвір. Бджоли покидали вулики — і на холоді гинули. Показовий факт: щороку до нас приїжджають пасічники зі східних областей — хочуть купити у свої господарства півтори-дві сотні виводків бджіл, бо ті добре приживаються і добре працюють. Але де їх тепер взяти? Щоб придбати бджолосім'ї, цьогоріч наші гості об'їздили всі навколишні села. Ледве назбирали…
Знищує пасіки й агресивна «хімія»
Інша причина різкого зменшення бджолиного «поголів'я» — безвідповідальність окремих аграріїв, які під час вирощування сільськогосподарських культур на масивних площах використовують шкідливі для комах хімпрепарати. Від їх вкрай агресивного впливу гинуть цілі пасіки, страждають навіть люди, домашня худоба — «Високий Замок» про це не раз писав. Пасічники скаржаться: навіть якщо їх заздалегідь і попередять про застосування «хімії», це не рятує. Обробіток «хімією» затягується часом на тиждень. Виходить, весь цей час треба бджіл тримати закритими у вулику. Але ж вони там загинуть!
Аграрії не завжди чесно повідомляють, яким саме препаратом оброблятимуть ту чи іншу культуру. Тому немає змоги перевірити, наскільки безпечною є ця речовина. Довести неправомірні дії горе-господарів складно. На відміну від великих агрогосподарств, пасічники не мають юристів, які могли б захистити їх. А наймати дорогих адвокатів немає змоги — бджолярі ледь виживають за рахунок своїх скромних прибутків від пасіки…
Ще одна проблема, яка шкодить бджолам, — їхні хвороби і шкідники. Пасічники старої формації переважно борються із так званим кліщем Варроа, захищаються від захворювань бджіл за старими методиками. Але зараз цих ворогів комах розвелося набагато більше. Хто вони і як воювати з ними, не всі господарі знають. Та навіть ті, що поінформовані про цю напасть, купивши ліки, не підозрюють, що вони неефективні, що їх підроблено…
Якщо «божі комахи» не запилять цвіту — не буде фруктів-овочів
Чому так багато емоцій довкола бджіл? А тому, що це проблема великої, можна сказати, державної ваги. Навіть — планетарної…
— У вашій газеті я недавно прочитав мудрі слова одного із пасічників: там, де є бджола, там живе людина! — каже Василь Сидорович (очевидно, староста мав на увазі публікацію «ВЗ» про воїна ЗСУ Романа Каришина, який у цивільному житті займався міжнародним проєктом захисту бджіл — І. Ф.) — Якщо не буде «божих комах», то не запилиться цвіт у наших садах, на полях і городах. І не буде огірків, помідорів, яблук, груш, вишень. Без бджіл не зародять належно ріпак і гречка. Урожай буде «на нулю!» Не буде і самого меду, цього надзвичайно корисного для людини продукту харчування, цих ліків.
Колись наші господині, щоб принадити бджіл на свої грядки для запилення цвіту овочів, скроплювали рослини підсолодженою водою. Але зараз, так виглядає, навіть якщо і кропити, не буде кому на них прилітати… На базарах зараз пропонують насіння самозапильних культур. Але ж то все штучне!
Український мед цінують на світових прилавках
За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), 400 тисяч українських пасічників традиційно виробляли щороку 66−77 тисяч тонн меду. Більше меду мали лише Китай, Індія, Аргентина, В'єтнам. Вітчизняну продукцію високо цінують за кордоном — туди кожного сезону експортували понад 10 тисяч тонн, найбільше купували наш мед поляки та німці. Та через війну і примхи «небесної канцелярії» ці показники різко впали. Урожай меду в Україні може бути найменшим за останні десять років. Це, поза сумнівом, негативно позначиться на обсягах іншої сільськогосподарської продукції, вирощування якої тісно пов’язано із життєдіяльністю бджіл. Її кількість зменшиться — а отже, різко зростуть ціни. До всіх наших українських клопотів додасться ще один, продовольчий, інфляційний…
Добре, якщо ці невеселі прогнози не збудуться. Багато що залежатиме від них, маленьких крилатих робітниць, яких заслужено називають «божими комахами». Сподівання на них і, як мовиться, на ласку Божу…