Передплата 2025 «Добрий господар»

Обіцяв — не зробив: аудит інавгураційної промови Зеленського через 6 років

Вже не з інавгураційної промови одна дуже яскрава і не виконана обіцянка. 18 квітня 2019 року, під час участі в програмі «Право на владу» на телеканалі «1+1», тодішній кандидат у президенти Володимир Зеленський заявив: «Якщо я коли-небудь у житті порушу закон, я піду сам». Він порушував Закон неодноразово

До 6-річчя президентства зробив об’єктивний підсумок виконання обіцянок з інавгураційної промови Зеленського.

1. Єдність нації

Зеленський: «Кожен із нас – президент. Не 73%, які за мене проголосували, а всі 100% українців.». Це не моя, це наша спільна перемога. І це наша спільна відповідальність.»

Оцінка: Не виконано.

Коментар: Замість єдності бачимо яскравий поділ на «своїх» та «чужих». Відбуваються переслідування опозиції, відключаються телеканали непідконтрольні владі, накладаються незаконні санкції, порушуються сотні абсурдних кримінальних проваджень, які нічим не закінчуються. Влада регулярно звинувачує своїх критиків у «роботі на ворога».. Суспільна єдність після нападу у 2022 році існувала лише на рівні мобілізації проти ворога, а не завдяки діям Банкової.

2. Мир на Донбасі/Припинення війни

Зеленський: «Наше перше завдання – припинення вогню на Донбасі. Мене часто питали: а на що ви готові заради припинення війни? Дивне питання. А на що ви готові заради життя своїх рідних і близьких? Я готовий на все, аби наші герої більше не гинули. Я не боюся ухвалювати складні рішення, не боюся втратити власну популярність, рейтинги... Якщо потрібно – без вагань втрачу свою посаду, тільки щоб настав мир.»

Оцінка: Не виконано.

Коментар: До повномасштабного вторгнення у 2022 році не було досягнуто жодного прориву в перемовинах. Політика замирення путіна дала протилежний результат. Перемир’я 2020-го лише тимчасово формально зменшило інтенсивність вогню. Після вторгнення 2022 року — питання миру стало залежним від зовнішніх факторів, проте передумов до дипломатичного прориву за 5 років так і не створено. Долю України почали вирішувати без України на прямих переговорах президента США та росії.

3. Повернення полонених

Обіцянка: «І я дуже вас прошу: зробіть все, щоб наші герої більше не гинули. Я дуже цього прошу. І перший крок до цього – повернення наших полонених».

Оцінка: Частково виконано

Коментар: У 2019–2020 роках було проведено кілька успішних обмінів. Проте системного механізму звільнення полонених не створено. Після 2022 року обміни відбуваються, але не завдяки дипломатичному прориву Банкової, а з ініціативи сил оборони, гуманітарних організацій та за підтримки партнерів.

4. Єдність мов, регіонів, ідентичностей

Зеленський : «Єдність – не в гаслах, а в реальних діях. Ми маємо стати справжньою єдиною нацією. І це наш шанс. І ми повинні ним скористатися.»

Оцінка: Не виконано

Коментар: Навпаки, після 2019 року влада та нардепи-слуги часто загострювали мовні та культурні суперечності, зокрема через підтримку законопроєктів Максима Бужанського, через маніпуляції на тему «російськомовних українців», тощо. Фактична політика — замість об'єднання — підміна термінів та створення образу «ворогів всередині».

5. Скасування недоторканності, боротьба з незаконним збагаченням

Зеленський:«Ухваліть закон про скасування депутатської недоторканності, кримінальну відповідальність за незаконне збагачення...»

Оцінка: Частково виконано, але з маніпуляціями

Коментар: Формально — недоторканність зняли, але залишили механізми, які фактично блокують відкриття справ проти депутатів – питання порушення кримінального провадження проти депутатів тепер вирішує одноосібно генпрокурор. А кримінальну відповідальність за незаконне збагачення спочатку скасували рішенням КСУ, а потім відновили у м’якій формі, непридатній для реального переслідування топ-корупціонерів. Практичного ефекту – нуль. Народні депутати слуги народу, яких спіймали на незаконному збагаченні не покарані.

6. Виборчий кодекс/Пропорційна система

Зеленський: «...ухваліть Виборчий кодекс із відкритими списками.»

Оцінка: Не виконано

Коментар: Вибори 2019 року відбулися за старою мажоритарно-пропорційною системою. Новий кодекс з відкритими списками ухвалили тільки наприкінці 2019 року, але з численними «запобіжниками», які залишили ручне керування партійними списками. Місцеві вибори 2020 року засвідчили: реального оновлення виборчого процесу не сталося. Наразі влада починає готувати ґрунт для повернення повністю пропорційної системи для повоєнних виборів.

7. Відмова від культу особи

Зеленський: «Я дуже вас прошу – не вішайте моїх портретів у своїх кабінетах. Бо gрезидент – це не ікона, не портрет. Повісьте туди фотографії своїх дітей. І перед кожним рішенням дивіться їм в очі.»

Оцінка: Не виконано (навпаки – культ створено)

Коментар: Зеленський став головним обличчям усіх телемарафонів, кампаній, міжнародних звернень. Кожен крок влади супроводжується PR-матеріалами про «особисту участь президента». Усі успіхи приписуються «особисто Зеленському», а всі провали — «росії, Порошенку, Заходу, комусь іще». Випущені сотні фотографій, портретів, картин і навіть скульптур-погруддя Зеленського. Типовий культ особи у гібридно-демократичній оболонці.

Підсумок виконання обіцянок:

  • Виконано 0
  • Частково виконано 2
  • Не виконано 5

І вже не з інавгураційної промови одна дуже яскрава і не виконана обіцянка. 18 квітня 2019 року, під час участі в програмі «Право на владу» на телеканалі «1+1», тодішній кандидат у президенти Володимир Зеленський заявив: «Якщо я коли-небудь у житті порушу закон, я піду сам».

Він порушував Закон неодноразово: "забував" декларувати доходи від ОВДП, його укази про скасування указів Порошенка, були успішно оскаржені у Верховному суді і Зеленський програв апеляцію, як у випадку з Горковенком. Але за владу продовжує триматися!

Більше того збирається балотуватись на 2 термін. Оце так обрали!

Джерело