«Покійник взяв мене за руку…»
27-річний Олег Карпа з Дрогобича — танатопрактик: у морзі готує тіла померлих до поховань. Бальзамує їх, робить макіяж, укладку волосся… Також навчився реставрувати понівечені тіла після важких ДТП. Надає їм естетичного вигляду. Готує в останню путь і загиблих військових… За його словами, це робиться в першу чергу для близьких родичів померлого, аби зберегти їхнє психічне здоров’я. Адже вони пам’ятають, якою людина була за життя.
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/532584/tanatopraktyk.jpeg)
«Мав ставити маркування зеленкою на нозі покійника»
— Випадково потрапив на роботу у морг, — розповідає. — Якщо декілька років тому мені хтось сказав би, що буду працювати з покійниками, я б не сприйняв це всерйоз. Пов’язував своє життя зі спортом — займався тхеквондо. У мене чорний пояс. Став інструктором у цьому виді спорту. Планував тренувати діток. Та тренерська робота у нас не оцінюється гідно. Працював офіціантом, охоронцем і навіть карамельє (людина, яка виготовляє карамельні вироби. — Авт.). Працював на грузинській випічці.
Побачив вакансію танатопрактика випадково. Звернув увагу, що не потрібно мати медичної освіти. Якби одразу написали в оголошенні всі мої обов’язки, я би не пішов на цю роботу (усміхається. — Авт.). У вакансії було вказано, що я мав ставити маркування зеленкою на нозі покійника.
Мені дали певний час, щоб я походив у морг, як не як це не типова робота… Мені вистачило двох днів, щоб почати працювати.
Звернув увагу на те, що є багато випадків після ДТП, коли тіла потребують реконструкції. Тіла з зони бойових дій «приходять» у неестетичному вигляді. Але фізично займатися цим нікому. Почав заглиблюватися у цю професію, зв’язувався з відповідними спеціалістами за кордоном, які могли б поділитися своїм досвідом.
— Якими є ваші обов’язки?
— У морзі людина, яка допомагає патологоанатому, або судово-медичному експерту, називається молодшим медбратом, або санітаром. Санітар робить бальзамування тіла, не дає йому видозмінюватися певний період часу, щоб люди могли попрощатися з близькою людиною. Танатопрактик займається більш глобальною підготовкою тіла. Не тільки бальзамує, миє, одягає, а робить реконструкцію тіла, макіяж. Наприклад, жінка хворіла на рак, сильно схудла, обличчя змінилося. За допомогою певних технік можна візуально омолодити її! І це не медична, а суто технічна робота.
— Розкажіть про косметику, яку ви використовуєте. Знаю, вона містить формальдегід.
— Окрім формальдегіду, має багато інших речовин. Звичайну косметику, якою користуються візажисти, також можна використовувати у підготовці тіла. Звичайна косметика лягає поверхнево на шкіру (тобто не вбирається). І не зупиняє видозміни тканин самого тіла. Завдяки тим розчинам, які є у танатокосметиці, шкіра її вбирає, і тим самим призупиняє зміну обличчя.
Якщо похорон відбувається у той самий день, можна намалювати обличчя і звичайною косметикою. Танатокосметика є частиною бальзамування самого тіла. Вона дозволяє зробити людину такою, якою була за життя.
— Є родичі, які відмовляються від такої послуги?
— Я людям пояснюю, для чого це робиться. Наприклад, якщо потрібно, щоб тіло пролежало трішки довше, або коли воно у неналежному стані. Є люди, які категорично відмовляються від цього. Вони кажуть: «Вона в житті ніколи не малювалася, то після смерті їй тим паче цього не потрібно!». Це їхнє право. У таких випадках роблю бальзамування обличчя, щоб на певний період часу воно залишалося таким, як є.
— А коли померлий — чоловік, ви теж використовуєте танатокосметику?
— Роблю бальзамування обличчя. Гоління — само собою. Військовим косметики не наношу. Стараюся за допомогою певних технік відновити овал обличчя.
— Якщо дуже пошкоджена голова, зможете її відновити?
— Американські фахівці наочно показали, що це можливо зробити.
Бачу, якими фатальними є наслідки ДТП, це картина не для слабкодухих. Для родичів побачити у такому вигляді близьку людину — важке випробування. Тому реконструкція тіл — відповідальна і невід’ємна частина цієї роботи. Я уже відновлював очне яблуко, кістки черепа… На це потрібно багато часу, але результат того вартий.
Були випадки, коли нам привозили тіла після ДТП з-за кордону з дуже неакуратними швами. Закордонні колеги навчили мене, як зробити так, щоб швів на обличчі не було видно. Щоб форма обличчя була, як у початковому вигляді.
Часто родичі приводять дітей на похорон. Востаннє на нього подивися, останній раз з ним попрощайся… Це для дорослих важко, а для дітей може бути психологічною травмою на все життя. Вважаю, медичні навчальні заклади мають навчати танатопрактиків. В умовах війни це вкрай потрібно.
«Тіло може видати характерний звук»
— Дехто вважає, що померлому все одно, як він буде виглядати…
— Це робиться не для померлих, а для близьких людей. Для того, щоб вберегти їхній психічний стан.
— Ви працюєте з формальдегідом, це токсична речовина. Як захищаєтеся?
— Носові рецептори у мене вже приглушені. П’ю багато молока, оскільки воно виводить токсини з організму. І, звичайно, використовую маски.
— Які у вас стосунки зі страхом? Як ваша психіка справляється? Щодня бачите померлих людей…
— Мабуть, моя психіка адаптувалася. До мене привозили померлих родичів. Маю відділяти особисте від роботи. Дивлюся на тіло як на роботу. Маю привести тіло до максимально естетичного вигляду. Не маю права піддаватися емоціям, оскільки це може вплинути на результат роботи.
— Звідки взявся міф про бороду і нігті, які ростуть після смерті?
— Я від бабці чув, що після смерті у покійника може вирости борода. Звичайно, це неправда. Кров не циркулює. Зупиняється виробництво нових клітин, які потрібні для росту бороди чи нігтів. Шкіра у покійника починає зсихатися, і волосся виходить назовні. Створюється візуальний ефект, начебто виросла борода. Так само з пальцями. Пальці починають зсихатися і здається, що ніготь начебто підріс.
— Але ви розповідали, що рука покійника може стискатися…
— Це скорочення м’язів. Залежно від умов (клімату), де перебуває тіло, скорочення м’язів може відбутися. В народі кажуть: «Закам'янів». Це — посмертне скорочення м’язів. Трупне заклякання під час роботи треба розім’яти… Через мінімальне скорочення м’язів покійник може або поворухнути рукою, або навіть, у мене таке було, взяти за руку і легенько стиснути.
— Налякалися?
— Щодо стискання я знав… Мене не попередили, що тіло може видати характерний звук. О, тоді я злякався… Зробив декілька кроків назад і не зрозумів, що це таке. Я підійшов до людини, з якою працював, і сказав, що «труп заговорив»… Він почав сміятися. Каже: «Йдемо подивимося, хто там до тебе заговорив?».
Коли я переставляв тіло для підготовки, за руку потягнув у свій бік. Повітря, яке було у легенях, вийшло назовні, і він (покійник. — Авт.) видав характерний звук: «У…». Я цього не очікував… Зараз уже на це не реагую. Як кажуть, у магію вірить той, хто не знає фізики.
— Як вам вдається залишатися спокійним? Це ж постійний адреналін…
— Це вам здається, що у цій роботі багато адреналіну, бо це щось незнайоме. Коли працюєш не один рік, це переходить у рутину. Але треба мати здорову психіку. Бувають різні випадки, що можуть сильно вплинути на непідготовлену людину, яка таке побачить. Потрібно мати стійкість до сторонніх запахів. У моргу є специфічний запах, до якого треба звикнути. Коли я тільки почав працювати, ходив у душ по 3−4 рази на день. Мене переслідував цей запах. Минуло два тижні, і мої рецептори до цього запаху адаптувалися.
— Це запах смерті?
— Це запах, який ні з чим не сплутаєш.
Сестра покійної попросила дістати у померлої золотий зуб
— А як ви ставитеся до того, що душа ще деякий час може бути біля тіла. Чи стикалися ви з чимось містичним?
— У питання душ та релігії не вникаю. З містикою не стикався.
Мене часто питають, чи сняться мені покійники? Якось прийшла жінка і попросила покласти в труну червону хустину, бо покійниця їй наснилася… Мені пощастило працювати з мудрими людьми, які пояснили мені, чому людина сниться. Як на підсвідомому рівні наш мозок на це реагує. Ставлюся до цього скептично. Але завжди дослухаюсь до побажань родичів. Головне, щоб вони були у спокійному моральному стані. Якщо їм від цього стане легше, я покладу хустку у труну.
— А було щось незвичне, що хотіли покласти у гріб?
— Був випадок, коли сестра покійної попросила дістати у померлої золотий зуб (усміхається.- Авт.). У таких проханнях я, звичайно, відмовляю.
Я побачив, що люди до горя ставляться по-різному. Не всі болюче переживають смерть, часто лицемірять… Для мене це стало більшим шоком, ніж працювати з мертвими людьми.
— Чи приходили до вас по «мертву» воду?
— Приходила жінка, яка хотіла влаштуватися у морг на роботу, щоб працювати з покійниками. Коли їй відмовили, сказала, що хоче купити «мертвої» води… Чув, що люди чимось таким займаються, але не вірив у це… Поки не побачив цей «екземпляр» наживо. Так само чув про шнурки з повішення, що на них чаклують. У селах люди стараються чим швидше заволодіти цими шнурками…
— Як ваші батьки поставилися до вибору професії? І як жінки реагують?
— Жінки реагують з цікавістю (Олег не одружений. — Авт.). Мама і тато були шоковані. Думаю, будь-яка мама була би шокована, якби її син ні з того ні з сього вибрав би таку специфічну професію. А ось моя старша сестра мене підтримала. Сестра викладає англійську мову.
— Хочу запитати про ваші татуювання. Видно, що у вас їх багато: на шиї та руках…
— На грудній клітці у мене промальовані ребра так, як вони розташовані анатомічно. Так само і кисті рук… Також у мене «забита» спина. Отримую від татуювань естетичне задоволення. Вони стали частиною мене.