Новорічне частування: меню «Доброго господаря»
До зустрічі Нового року зазвичай ретельно готуються, тому варто завчасно визначитися зі стравами, які будуть прикрашати святковий стіл
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426925/111111.jpeg)
Прийдешній рік Білого Металевого Бика, тому це варто враховувати при складанні святкового меню. Бик — тварина, яка любить пожувати, часто і багато їсть. Дуже доречними будуть страви з овочів і круп. У той же час навряд чи варто подавати на новорічний стіл яловичину і телятину. Швидше, тут підійдуть інші види м’яса.
Салат «Віночок»
1 склянка вареного рису, 200 г крабових паличок, 1 яблуко, 2 помідори, 50 г твердого сиру, 1 пучок свіжого кропу, 1 пучок зеленої цибулі, майонез, сіль, перець.
Крабові палички нарізати середніми шматочками, кілька штук відкласти для оформлення свічок. Також нарізати кубиками помідори і яблука, з’єднати їх з крабовими паличками. Додати в салат варений рис, перемішати. Натерти сир і додати його в салат.
У центр тарілки поставити пів літрову банку або широку склянку. Викласти салат по колу, формуючи коло. Трохи притиснути долонею до стінок банки. Подрібнити зелену цибулю і третину кропу. Посипати коло зверху. Решту невеликими гілочками викласти по колу. З відкладених крабових паличок зробити свічки: розрізати паличку на 2 частини, ножем зробити невеликий надріз з одного боку. З помідора вирізати «вогонь» і вставити його в отвір. Верх салату прикрасити горошком і шматочками помідора.
Оселедець під шубою з яблуком
2 курячі яйця, 2 перепелині яйця, 2 буряки, 3 картоплини, 2 морквини, 1 ріпчаста цибулина, 230 г філе слабосоленого оселедця, 1 кисло-солодке яблуко, 200 г майонезу, сіль, чорний мелений перець — до смаку, зелень — для прикрашання.
Курячі і перепелині яйця зварити окремо (перші — 10 хв після закипання, другі — 5 хв). Охолодити. Перепелині залишити для прикрашання, курячі подрібнити. Духовку нагріти до 180 °C. Буряки ретельно вимити щіткою і загорнути у фольгу. Викласти на деко і запікати близько 1 год. Потім очистити і натерти на грубій тертці. Картоплю і моркву зварити. Коли охолонуть, очистити і нарізати маленькими кубиками.
Цибулю дрібно посікти. Оселедець нарізати маленькими кубиками. Яблуко без шкірки і серцевини з насінням натерти на грубій тертці. Можна змішати з лимонним соком, щоб не потемніло.
На широку пласку тарілку викласти шарами: картоплю, посолити, поперчити і змастити невеликою кількістю майонезу — оселедець і ріпчаста цибуля, змастити майонезом — морква і буряк, кожен шар змастити майонезом. Зверху розкласти натерте яблуко. Змастити майонезом верх і боки салату.
Оселедець під шубою з яблуком накрити харчовою плівкою і поставити в холодильник на 8 год. Перед подачею плівку зняти, верх салату прикрасити перепелиними яйцями і зеленню.
«Конфеті»
На 16 «конфеті»: 4 філе курячих грудок, 150 г твердого сиру, 1 солодкий перець, невеликий пучок кропу і петрушки, сіль, 0,5 склянки майонезу, 4 ст. ложки кунжуту.
Натерти на тертці сир. Перець і зелень дрібно посікти. Все перемішати і посолити до смаку.
Відбити курячі грудки, змастити майонезом і залишити на 40 хв. Згодом посолити. На кожну грудку викласти рівним шаром начинку і скрутити рулетом. Загорнути кожен рулет у фольгу і запікати при 180 °C 40 хв. Розгорнути фольгу, посипати грудки кунжутом і запікати ще 15 хв. Кожну готову грудку розрізати на 4 частини.
Закусочний пиріг «Ялинка»
500 г листкового бездріжджового тіста, 150 г замороженого шпинату, кріп і петрушка, 3 зубчики часнику, 1 варене яйце, 50 г ріпчастої цибулі, 150 г твердого сиру, 2 ст. ложки олії, 1 яйце — для змащування, 1−2 дрібки солі.
Шпинат розморозити, відтиснути руками зайву рідину, дрібно посікти. Цибулину нарізати кубиками. У пательні розігріти ложку олії, викласти цибулю і тушкувати до м’якості. Потім додати шпинат, обсмажити разом кілька секунд.
Варене яйце дрібно посікти. Сир натерти на тертці. Зелень посікти ножем. Змішати шпинат, яйце, сир, зелень, вичавлений зубчик часнику. Посолити до смаку. Стільницю припорошити борошном. Розкачати рулон листкового тіста (завчасно розморозити) на квадрат 30×30 см. Вирізати трикутники — має вийти 1 великий трикутник і 2 маленькі. Перенести менші трикутники на пергамент (відразу викласти на деко). А потім з’єднати їх в один великий — це основа пирога. Зверху на основу викласти начинку, розрівняти. Притиснути ложкою, щоб начинка не розсипалася. Накрити великим трикутником. Гострим ножем зробити надрізи з відстанню між ними приблизно 3 см, залишаючи при цьому «стовбур». Скрутити в напрямку від себе кожен зроблений надріз. «Стовбур» позначити зворотним боком леза ножа (не загостреним). Змастити весь пиріг яйцем за допомогою пензлика. Випікати в духовці, розігрітій до 200 °C, 20 хв. Коли підрум’яниться, пиріг вийняти з духовки і ще гарячий змастити часниковою олією (1 ложку олії змішати з 1−2 зубчиками вичавленого часнику). Подати як гарячу або холодну закуску.
Курка в апельсиновому маринаді
1 кг нарізаної на порційні шматки курки, 2 апельсини, 4 ст. ложки соєвого соусу, 1 ч. ложка меленої паприки, перець червоний пекучий — до смаку, 3 зубчики часнику, дрібка зіри, 4 ст. ложки олії, 2 ч. ложки солі.
Ретельно вимити апельсини, обсушити і зняти цедру. Вичавити з апельсина сік і додати соєвий соус, спеції, посічений часник, сіль і олію. Вилити маринад на нарізану курочку і залишити маринуватися на 3 год або на ніч. Потім викласти у форму для запікання. Запікати у духовці при 200 °C 40 хв.
М’ясо по-французьки з картоплею
1 кг свинячої вирізки, 6−8 середніх картоплин, 4 великі цибулини, 150 г сиру, який добре плавиться, майонез «Провансаль», сіль, чорний перець, вершкове масло.
Змастити велику форму вершковим маслом, трохи посолити. Картоплю покласти у ледь киплячу підсолену воду на 10 хв. Обсушити, остудити і очистити. Нарізати картоплю кружальцями завтовшки 1 см. Викладіть її трохи навхрест шарами у підготовлену форму. М'ясо нарізати впоперек волокон шматками завтовшки 1,5 см. Відбити, посолити і поперчити. М’ясо викласти на картоплю. Цибулю очистити і нарізати півкільцями завтовшки 1 см.
У великій пательні розтопити 60 г вершкового масла, покласти цибулю і млоїти на малому вогні, помішуючи, 5−7 хв. Перекласти цибулю разом з маслом на м’ясо. Щедро змастити майонезом і поставити у розігріту до 170 °C духовку на 40 хв. Посипати м’ясо натертим сиром і повернути у духовку до утворення рум’яної скоринки, на 10 хв. Подавати гарячим. До майонезу можна додати вершки жирністю 20% або хорошу густу сметану в пропорції 1:1. Смак страви стане ніжнішим.
У м’ясо по-французьки можна додати печериці, нарізані тонкими пластинами. Розкласти їх по шару цибулі і вже потім покрити майонезом.
Торт «Наполеон» з яблуками
Тісто: близько 500 г борошна, 250 г охолодженого масла або маргарину, 1 склянка (250 г) сметани, 2 жовтки.
Крем: 0,5 л молока, 0,5−1 склянка цукру, 2−3 жовтки, 2 ст. ложки з гіркою кукурудзяного крохмалю, 1 пакетик ванільного цукру, сік лимона — до смаку, 250 г масла, 1−1,5 кг кисло-солодких яблук.
Тісто. Холодне масло натерти на грубій тертці у 2 склянки просіяного борошна, все перетерти на крихту, додати жовтки, сметану і решту борошна. Довго не місити, лише щоб сформувалася куля. Тісто обгорнути харчовою плівкою і покласти у холодильник на ніч, краще на добу.
Тісто вийняти з холодильника, обім’яти, зробити валик і розділити на 6−7 частин. Знову покласти у холодильник, накривши миску кришкою. Брати з холодильника по одній частині, тоненько розкачувати, викладати на деко 24×26 см (не змащувати його) та наколоти корж виделкою. Випікати при 180 °C до рум’яного кольору. Один корж подрібнити на крихти для оздоблення.
Крем. У каструлі з товстим дном розтерти жовтки, крохмаль, цукор, влити маленькими порціями склянку молока. Другу склянку молока закип’ятити і влити тоненькою цівкою у жовтково-молочну суміш, ретельно розмішуючи. Поставити на маленький вогонь, варити до загустіння, безперервно помішуючи. В кінці додати пакетик ванільного цукру. Готову масу накрити плівкою впритул до повного охолодження.
Збити масло кімнатної температури на пухку масу, додаючи по ложці заварний крем, до смаку додати сік лимона. Кисло-солодкі яблука твердих сортів почистити і нарізати тонкими пластинками, зварити у сиропі (2 склянки води, 1 склянка цукру, 1 ст. ложка лимонного соку) до м’якого стану, не переварити (!), вийняти на друшляк, щоб стекла рідина.
Формувати торт: корж — крем — яблука — крем — корж… Верх та боки змастити кремом, посипати крихтами з одного коржа. Щоб торт гарно нарізався та тримав форму, покласти легенький вантаж на кілька годин. Споживати торт необхідно хоча б через добу (краще через дві), щоб коржі зм’якли, гарно просочилися та поєдналися смаки.