Як росія гендлює національностями в Криму
В Криму російська окупаційна влада ліквідувала свободу слова, зібрань, вираження думок, на півострові тисячі засуджених і покараних штрафами й арештами з політичних мотивів, всі національні діаспори розділені на «дружні» і «недружні» до влади, а колаборантські медіа в Криму пишуть про «міжнаціональну злагоду», про «досвід» і «перспективи» міжнаціональних стосунків
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532189/img2595.jpeg)
Днями в Сімферополі відбувся «круглий стіл» з претензійною назвою «Від відродження — до єдності та процвітання». Він був присвячений дивній події - 11-й річниці підписання володимиром путіним горезвісного указу «Про заходи з реабілітації вірменського, болгарського, грецького, італійського, кримськотатарського і німецького народів, а також про державну підтримку їх відродження та розвитку», який він видав відразу після анексії Криму в 2014 році. В цьому указі практично нічого не відповідає дійсності. По-перше, він виданий тоді, коли кримськотатарський народ вже отримав всю необхідну підтримку на повернення та облаштування від України за спеціальною державною програмою. А росія ж, як відомо, в 90-х роках підписала, але відмовилась від виконання відомої Бішкекської угоди з допомоги кримським тарарамам в поверненні і облаштуванні в Криму, і це лягло на плечі самої України.
По-друге, в Криму живуть не вірменський, болгарський, грецький і німецький народи, а їх обмежені діаспори, і вони також вже були реабілітовані законодавством і владою України, і в основному облаштувалися в Криму з допомогою України, не чекаючи путінського указу. До речі, як і інші «народи» в Криму живуть не «російський народ», а лише діаспора росіян, і про їх відродження і розвиток Україна дбає на рівні з усіма іншими представниками народів. До того ж слова про те, що росія буде реабілітувати і забезпечувати «відродження і розвиток» вірменського, болгарського, грецького, італійського і німецького народів (!) звучать фальшиво, бо ці народи розберуться самі як саме їм відроджуватись і розвиватись на своїй батьківщині. І хто повірить в те, що росія буде «відроджувати» і «розвивати» цілі німецький, грецький, болгарський, вірменський та інші народи?
По-третє, до чого тут «італійський народ»? Як відомо, Італія в другій світовій війні належала до агресивного блоку, і з Криму були виселені лише одиниці італійців, але володимир путін під впливом свого друга Берлусконі, розпивши колекційну пляшку історичного вина в Ялті, включив і їх в указ, хоч вони, як відомо, і не претендують на «відродження та розвиток» в Криму.
І тоді виникає логічне запитання: з Криму в 1944 році були під одну гребінку депортовані також особи без громадянства, турецькі піддані, роми, проститутки, різні «антисоціальні елементи» — то чому володимир путін пропустив їх в указі і не «реабілітує», не «відроджує» та не «розвиває» вже всіх постраждалих? Більше того, згідно з фашистською національною політикою третього рейху, з Криму були «депортовані» вже не вивезенням, а шляхом розстрілу (!) євреї та кримчаки, і росія не дбає тепер про їх реабілітацію та відродження, і тільки в Україні прийнято законодавство про визнання кримських татар, кримчаків та караїмів корінними народами України, розвиток їх мови та культури. Президент України активно підтримує ініціативи представників корінних народів щодо збереження пам’яті та популяризації культури, зазначила на нещодавній зустрічі з активом корінних народів Криму представник президента в АРК Ольга Куришко. Вона акцентувала на важливості не лише збереження пам’яті, але й активної роботи над залученням молодого покоління до процесів відновлення та популяризації культурної спадщини цих народів.
В росії ж в цей час триває розгул шовінізму, русифікації та приниження всіх не російських культур. Як писав днями сайт ForPost, в країні стало нормою, наприклад, відмова в прийомі на роботу людям азійської зовнішності, дійшло до того, що прямо в оголошенні про набір кадрів зазначають «лише для слов’ян», що дискримінує людей не слов’янської раси. В зв’язку з цим якийсь з судів в москві заборонив такі оголошення, але в обговоренні кадровики пишуть, що вони і без оголошення зможуть вирізнити азіатів та відмовити їм на інших підставах. В росії діє правило: азіат — значить терорист!
Серед «національно-культурних автономій», як називають в росії національні об'єднання громадян, влада виділяє «дружні» і «не дружні». «Не дружні» це ті, які не підкоряється русифікації та бережуть свою ідентичність. Серед дружніх — вірмени, які відзначаються колаборацією з окупаційною владою. Проте, й до них ставлення специфічне. Нещодавно в Сімферополі і відбулися «пам'ятні заходи», присвячені «110-м роковинам геноциду вірмен в Османській імперії 1915 року». Але критики цього заходу нагадують, що в 1944 році, коли Росія піддала ні в чому не винних вірмен депортації, це було таким же геноцидом вірмен як і в Османів. Але за заході критика лунала тільки в бік Туреччини, і ні слова про російський геноцид вірмен.
Більше того, на прикладі національних діаспор в Криму росія зібралася в черговий раз переписати історію. Так, не визнавши кримських татар корінним народом в Криму, росія готується замість них проголосити корінним народом… греків Криму. Хоча з історії відомо, що чорноморські, чи понтійські, греки — це зовсім не ті греки, які мали в Криму свої поліси в античний період, але такими «дрібницями» росія, коли їй треба, охоче нехтує. Крім того, вже багато разів доведено, що етногенез кримськотатарського народу відбувся саме в Криму, що і дає йому право на статус корінного, а греки як народ формувалися поза Кримом.
В березні в Сімферополі провели конгрес, «присвячений християнському, візантійському та грецькому корінню в історії півострова» на тему «Християнство, Візантія, греки: етногенез Криму в контексті Тавриди». Таким чином, росія протиставляє нинішніх кримських греків кримським татарам, відшукавши для незгодних нових претендентів на звання корінного народу. володимир путін з цього приводу заявив, що «греки були в Криму раніше за всіх нас з вами…» Але «були раніше» — це ж не фактор корінного походження.
Однак, в роботі з національними спільнотами росія має яскраво виражений практичний інтерес. Греки Криму на вимогу влади розробили проєкт під назвою «Під єдиним прапором. Участь народів Криму у СВО», тобто в війні з Україною. Найголовніше, що окремі політики і активісти в Греції толерують російські наміри залучити греків на війну. Сайт Крим. Реалії (проєкт Радіо Свобода) пише, що «в січні 2023 року, в одному з центральних готелів Афін відбулися спільні установчі збори двох грецьких політичних рухів: ДІКЕА на чолі з колишнім міністром енергетики Греції та керівником крайнього лівого флангу правлячої партії СІРІЗА Панайотисом Лафазанісом, який пропагував літери «V» та «Z» на власних проросійських плакатах, та «Всегрецького руху греко-російської дружби» на чолі з Іоаннісом Коцаїлідісом — давнім другом кримських колаборантів «народних дипломатів» від «русского міра».
До війни проти України росія радо залучає і інші національні об'єднання. Наприклад, кримські ЗМІ пропагують діяльність якогось Івайло Мартінова, з позивним «болгарин», який є найманцем, «перелітним гусаком», воював в Україні та волонтерив на користь росії. Він громадянин Болгарії, який вирушив воювати в Україну. Він каже, що «прийшов допомагати російським братам». А те, що «брати» — агресори і міжнародні злочинці його не хвилює.
Схоже росія готується мобілізувати на війну не лише росіян, а й як допомогу північним корейцям ще й представників з діаспор кримських національних товариств, і громадян «дружніх» держав, кинути на фронт всіх своїх «друзів».