Передплата 2025 ВЗ

Хидирлез в Києві пройшов вперше за роки війни

В минулу неділю в Києві, в культурному просторі Squat 17b, вперше від повномасштабного вторгнення російських вояків в Україну відбувся Хидирлез — кримськотатарське свято весни, що знаменує початок нового аграрного циклу, відновлення зв’язку зі спільнотою та землею

Фото Андрія Бородавчука
Фото Андрія Бородавчука

Микола Семена

В святкуванні приходу весни взяв участь голова меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Він відтворив традицію викочування калакаю, традиційного обрядового хліба кримських татар. За народним повір'ям, якщо калакай при викочуванні впаде правильно — спіднім боком до низу — то цей випадок вважається щасливим і сповіщає високий цьогорічний врожай, а якщо верхнім боком до низу, то це сповіщало б про рік недороду. Глядачі зустріли викочування калакаю бурхливими оплесками, бо він впав правильно, тобто сповістив багатий рік.

Рефат Чубаров сказав, що він «переконаний, що ці тижні, місяці, цей рік будуть щедрими. Але понад усе ми очікуємо звільнення Криму, возз'єднання зі своїм народом. І ми впевнені, що це обов’язково відбудеться, тому що всі ми заради цього працюємо».

Постійна представниця президента України в АРК Ольга Куришко сказала, що в Україні «Особливо важливо підтримувати традиції корінного народу України, коли Крим окупований, щоб зберегти зв’язок з півостровом та неперервність кримськотатарської культури, щоб вона вкорінилася в нових умовах, розширила поле взаємодії та стала частиною публічного й міжкультурного діалогу».

Хидирлез як свято весни і початок сільськогосподарського року з 90-х років щорічно проводився в Криму. Тепер же український Хидирлез став переплетінням кримськотатарських традицій і української творчості. Учасники свята мали змогу послухати виступи гуртів Євшан-Зілля і Станція Сиваш; спів кримського співака Фемі Мустафаєва, гру Джеміля Комурджи й Ансамблю кримськотатарської музики у складі Ділявера Османова, Шевкета Зморки та Ернеса Османова; а також сети 3-х диджеїв: Reshat, Elmar та SAWRAS;

Учасники свята відвідати лекцію про кримськотатарську культурну спадщину від голови правління ГО «АЛЄМ» Есми Аджієвої та Олексія Савченка, дослідника історії та культури кримських татар, куратора і провідного співробітника Скарбниці Національного музею історії України;

Всі учасники свята мали можливість за донат скуштувати приготовлені тут же на вогнищі плов, каву на піску, пахлаву, ельву та печиво кураб'є, приготовані власноруч кримськотатарською жіночою ініціативою «Qadın Divanı».

На благодійному ярмарку були представлені вироби кримськотатарського кераміста Рустема Скибіна, студії «Aqyar Сeramics», мерч від медіаініціативи «Crimea Daily», «SHUM.RAVE» та інших. Учасники свята долучитися до відкритого тренування з традиційної кримськотатарської боротьби Куреш від Федерації спортивної боротьби АР Крим, доєдналися до майстер-класу з розпису тіла хною, до написання листів кримським політв'язням у межах ініціативи «Листи до вільного Криму». Всього учасники свята зібрали 106 500 гривень благодійних внесків для обʼєднаної ініціативи «Кримський фронт» на 3 Mavic 3T для бійців ГУР МО.