Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

«Самогубство може бути спробою втечі від болю…»

У Львові двоє неповнолітніх вистрибнули з 16-го поверху будинку. У вівторок, 29 квітня, о 18.20 на спецлінію 102 надійшло повідомлення від лікарів швидкої допомоги про двох осіб, які загинули від травм, отриманих внаслідок падіння з висоти, що сталось на вулиці Княгині Ольги у Львові

Фото: Поліція Львівської області
Фото: Поліція Львівської області

На місце події виїхала слідчо-оперативна група. Слідчі встановили: загинула 15-річна жителька Івано-Франківська та 15-річний львів'янин. Пара випала з балкона сходової клітки, розташованого на 16 поверсі житлового будинку. Як повідомили у поліції, вирішується питання щодо відкриття кримінального провадження за п.1 ч.2 ст.115 Кримінального кодексу України.

Як дізналася журналістка «ВЗ» з компетентних джерел, причина такого вчинку підлітків — «любов»…

Чому батьки мають бути уважними до почуттів своїх дітей? Про це в інтерв'ю для «ВЗ» розповіла психологиня Наталія Костюк.

— Можливо, діти не змогли впоратися з болем, який відчували, — каже Наталія Костюк. — Люди роблять подібне, коли відчувають, що не мають ресурсів його прожити. Дорослі часто знецінюють проблеми підлітків. Школа, стосунки, друзі, посварилися… Хіба це проблема?

Коли ми говоримо про підлітковий вік, для них головне — соціальна взаємодія. Приналежність до чогось, до когось. Коли хлопець і дівчина мають почуття одне до одного, відповідно, вони показують, що хочуть бути разом. Це може бути дійсно фантазія про вічне кохання, романтизація ідеї - разом назавжди…

Підлітковий мозок, який відповідає за контроль імпульсів, ще формується. Це робить підлітків особливо вразливими до емоційно-забарвлених рішень. Якщо у підлітків теплі стосунки, то вони ідентифікують себе як пару, чи як друзів. І якщо у них не було довірливих стосунків з кимось з дорослих, вони можуть стати одне для одного близьким середовищем.

На перший погляд, здається, що у такому віці підлітки ще не можуть так глибоко відчувати кохання… Тому батьки не надають цьому значення.

Буває, діти втікають з дому, порушують правила… Поводяться ризиковано, у тому числі, через кохання. Як правило, це спроба відстояти свою ідентичність, почуття самостійності і цінності стосунків. Оскільки бачать, що їх не розуміють… На них тиснуть.

Якщо батьки не визнають певних вподобань, або забороняють їхні вподобання, підлітки можуть чинити опір, як спосіб заявити, що я сам або сама знаю, що для мене важливо.

— Нерозділене кохання теж може призвести до трагічних наслідків?

— Якщо підлітки відчувають нерозділене кохання, можуть не справитися з цим болем. Самогубство може бути спробою втечі від болю…

Отже, батьки мають цікавитися життям дитини, спілкуватися. Дивитися, що дивиться дитина у смартфоні. В якому настрої йде до школи, в якому приходить зі школи. З ким дитина спілкується.

Іноді батьки кажуть: «це не любов», або «це дурня»… Можна сказати по-іншому: «Я бачу, що для тебе це важливо. Розкажи мені про це детальніше». Тобто бути підтримкою навіть у сумнівах. Пояснювати. Не забороняти без пояснень. Заборона без пояснень породжує бунт. Треба сказати: «Я бачу, що ця людина може тебе ранити. Мені хочеться тебе захистити».

— Як помітити ці переживання?

— У першу чергу — це замкнутість, ізоляція. Підлітки можуть навіть себе самопошкоджувати. Можуть писати листи прощання… Це і порушення сну, і втрата апетиту.

Якщо побачили щось подібне у поведінці дитини, скажіть: «Я бачу, що тобі боляче. Я — поруч». Батьки мають розвивати навичку — бути в контакті з підлітком.