Зелена тарілка: очищає організм від шлаків, сприяє травленню
Весняну їжу легко впізнати насамперед за зеленим кольором, це важлива і головна домінанта. Все починається з перших паростків зелені і закінчується солодкуватою спаржею чи хрустким молодим огірком, відкриваючи літо
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531516/zelen.jpg)
Зелень має багато корисних властивостей, що містять велику кількість вітамінів і мікроелементів, клітковини, що сприяє кращому травленню їжі, очищає організм від шлаків. Вона містить багато антиоксидантів, і ще в ній мало калорій, тож їсти її можна тим, хто хоче схуднути. Свіжу, сушену зелень додають до різних страв як приправу. Корисних речовин, яких потребує організм людини, у зелені значно більше, ніж в інших продуктах, таких як м’ясо, риба, хліб.
Колись, багато років тому, найбажанішою першою зеленню були пучки петрушки, зеленої цибулі і кропу, накришивши які і змішавши зі збитими яйцями, отримували найвищою мірою сезонну страву. Тоді навіть не усвідомлювали, наскільки в тренді буде цей спосіб харчування через двадцять п’ять років. Сьогодні такий омлет називають фритатою. Його готують з різними начинками до сезону.
Зелень добре товаришує з яйцями не лише в омлетах, а й у салатах та запіканках. Не забувайте про молодий шпинат і черемшу. Крім салатів, вони чудові у пирогах та запіканках. З ними дивовижна хоч ізраїльська паштида, хоч французький тарт. А ще ними можна начиняти картопляні зрази та м’ясні рулети. Способів застосування цієї прекрасної зелені не злічити.
Красуня спаржа може бути витонченою або товстенькою. Як із будь-яким делікатним овочем, до неї застосовують принцип — чим менше процесів готування, тим краще. Сезон її недовгий, тож обов’язково треба порадіти і розділити з нею весну.
А ще ревінь — також дуже весняний продукт. Хороший у компотах, соусах, киселях та пирогах.
Складайте свою весняну зелену тарілку, і нехай ваша весна буде смачною!
Салат зі шпинатом та помідорами
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%20%D0%B7%D1%96%20%D1%88%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BC.jpg)
200 г шпинату, 250 г томатів чері, 100 г редиски, 200 г огірків, 2 ст. ложки олії, 100 г червоної салатної цибулі, 50 г зеленої цибулі, ½ лимона, 1 ст. ложка кунжуту, 1 авокадо — за бажання, сіль і перець — до смаку.
Овочі і зелень промити. Зняти з авокадо шкірку овочечисткою. Розрізати плід уздовж, розділити половинки, злегка повертаючи їх, вийняти кісточку.
Шпинат викласти у миску. Додати нашатковану чвертькільцями цибулину, перекласти у салатник. Якщо використовуєте звичайну ріпчасту цибулину, нарізати її і трохи посолити, дочекатися виділення соку і відтиснути. Редиску нарізати тонкими (1,5−2 мм) кружальцями, якщо вона невелика. Велику розділити навпіл і нашаткувати. Додати до шпинату і цибулі. Якщо огірок гірчить, зняти шкірку. Нарізати його скибочками завтовшки 3 мм і додати у салатну миску.
Розрізати помідори чері навпіл і відразу додати у салат. Замість чері можна використовувати коктейльні помідори або стиглі томати інших сортів. Великі помідори нарізати на 6−8 часточок, а потім кожну розрізати упоперек.
Половинки авокадо нарізати кубиками завбільшки близько 10 мм. Авокадо можна замінити свіжим ананасом або моцарелою.
Зелену цибулю нарізати упоперек завдовжки 10 мм, додати у миску. Кунжут підсмажити до золотистого відтінку на сухій пательні, постійно помішуючи. Вичавити у салат сік половинки лимона, додати сіль і чорний перець, влити оливкову або кукурудзяну олію. Готовий салат перемішати двома ложками та відразу подавати.
Можна подати салат зі шпинату як гарнір, до м’ясних страв, смаженої риби, печінкового паштету, омлету або яєчні.
Суп зі щавлю і шпинату
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D1%89%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D1%8C.jpg)
200 г шпинату, 200 г щавлю, 50 г черемші, 700 г молодої капусти, 400 г картоплі, 1 цибулина, 3 яйця, 40 г вершкового масла, 2 л м’ясного бульйону, 2 гілочки петрушки, 3 гілочки кропу, сметана для подачі - до смаку, сіль, чорний мелений перець.
Шпинат, щавель і черемшу ретельно промити холодною проточною водою та обсушити. Нарізати тонкою соломкою і скласти у друшляк. Кілька разів облити окропом і залишити до використання.
З качана молодої капусти зняти верхнє листя. Розрізати навпіл і вирізати качан. Листя нашаткувати. Картоплю очистити, вимити й нарізати маленькими кубиками. Цибулю очистити і посікти. Яйця зварити, охолодити.
У каструлі з товстим дном розтопити масло і смажити цибулю до золотистого кольору 5 хв. Влити бульйон і довести до кипіння. Додати нарізану картоплю і варити 15 хв на малому вогні. Посолити до смаку. Покласти у бульйон із картоплею капусту, варити 5 хв. Додати шпинат, щавель і черемшу. Довести до кипіння, варити 7 хв. Поперчити і, за потреби, ще трохи посолити. Накрити і залишити на вимкненій плиті на 10 хв.
Петрушку та кріп вимити й посікти. Яйця очистити й розрізати на половинки. Суп розлити у тарілки, додати яйця, сметану і подрібнену зелень.
Кількість щавлю, шпинату та черемші можна брати у довільних пропорціях, а також замінювати одну зелень іншою. Якщо немає черемші, просто додати до супу кілька вичавлених зубчиків часнику (на останньому етапі приготування).
Зелена фритата
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D1%84%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0.jpg)
1 пучок крес-салату, 1 пучок руколи, 1 пучок шпинату, 1 пучок зеленої цибулі, 4 яйця, сіль і чорний мелений перець — до смаку, твердий сир.
Покласти нарізану зелену цибулю у пательню і обсмажувати до м’якості. Додати нарізану зелень і готувати, доки вона злегка не зів'яне. Збити яйця зі сіллю, перцем і натертим на грубій тертці твердим сиром, найкраще пармезаном. Влити у пательню. Готувати на середньому вогні, поки знизу не запечеться.
Потім поставити під гарячий гриль на кілька хвилин, доки не підніметься. Відразу подавати.