Штолен – хіт різдвяних ласощів
Кекс символізує загорнуте у пелюшки немовля Ісуса
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426218/8130481w590.jpg)
Крім традиційної різдвяної випічки — пампухів, плетінки, калачів, книшів., українські господині випікають і європейські ласощі до свята — штолени, панетони, ромові баби… Цього року ароматні кекси з горіхами і сухофруктами у тренді! Порядні господині вже загорнули духмяні штолени у пергамент, щоб «дозріли», і подадуть до столу на католицьке Різдво. Та можна спекти їх до Різдва, яке ми святкуватимемо у січні.
Історія штолена (нім. stollen або christstollen) почалася з 1329 року — кекс дарували єпископу. Оскільки готували під час посту, він був пісним. Тісто для штолена робили з вівса, борошна і води. Але у 1430 році курфюрст Ернст Саксонський і його брат герцог Альбрехт звернулися до Папи Миколи V з проханням дозволити використовувати для випікання штолена вершкове масло замість ріпакової олії. Папа не дозволив, і штолен залишався пісним. Лише у 1491 році глава Католицької церкви Іннокентій VIII дозволив у своєму «масляному декреті» вживати під час посту вершкове масло і пити молоко. Правда, була вимога: належало вносити певну суму на користь Церкви. Пекарі почали готувати штолен з доброю порцією вершкового масла. Так пісний вівсяний кекс перетворився на відомий нині штолен. Згідно з традицією, на вигляд штолен має нагадувати загорнуте в білосніжну пелюшку немовля Ісуса. Штолен — кекс довгастої форми з великою кількістю прянощів, родзинок, горіхів, цукатів. Додавати у різдвяний штолен подрібнені цукати, горіхи і родзинки придумав придворний пекар Генріх Драздо з саксонського містечка Торгау. Для штолена готують важке дріжджове тісто, а для кожного виду цієї випічки є певні пропорції. Наприклад, для кекса з цукатами на 10 кг борошна додають не менш ніж 3 кг вершкового масла і 6 кг лимонних та апельсинових цукатів. Найбільша кількість масла — у дрезденському штолені, і це найпопулярніший різдвяний кекс. Назву «Дрезденський оригінальний штолен» запатентовано, тому так називають лише кекси, які приготували в Дрездені або його околицях. У дрезденського штолена своя цікава історія. Вперше його згадують у 1474 році, а з 1500 року дрезденський штолен регулярно продають на різдвяному ринку у Дрездені — Штріцельмаркті. У 1560 році з’явилася особлива традиція, згідно з якою дрезденські пекарі мали передавати князям величезні різдвяні кекси вагою 36 фунтів. Нині у другу передріздвяну неділю грудня в Дрездені організовують свято, на яке готують гігантський штолен.
Існує безліч різновидів штоленів: сирний, маковий, мигдальний, горіховий, марципановий. Є навіть шампанський штолен — родзинки для кекса вимочують у шампанському.
В Австрії у штолен часто додають в’ялені вишні, сушені абрикоси й ананаси. На відміну від німецького, в австрійському штолені немає мускатного горіха. В іншому вони дуже схожі. Чим довше лежить штолен, тим яскравішій і багатший його смак. Тому кекс слід готувати за кілька тижнів до Різдва.
Німецький штолен
Родзинки, цукати і суміш горіхів покласти у миску (не металеву), залити ромом на 12 год, можна до 48 год. Відкинути на друшляк, обсушити і обваляти в борошні. У глибокій мисці змішати молоко з білим цукром, всипати дріжджі і 5 ложок просіяного борошна; вимішати до однорідності, накрити плівкою і залишити в теплі на 20 хв. Лимонну цедру подрібнити. Ванільний стручок розрізати уздовж, вишкребти насіння і змішати з розм’якшеним маслом. Додати в опару решту борошна, коричневий цукор, ванільне масло і жовтки; вимісити гладке тісто. Всипати суміш цукатів, родзинок і горіхів, цедру і сіль. Вимісити на посипаній борошном стільниці. Покласти тісто у глибоку миску, накрити рушником і поставити в тепло на 2 год. Тісто розкачати у формі овала. Ребром долоні зробити поздовжнє поглиблення посередині овала і загнути праву половину тіста на ліву так, щоб вона трохи заходила за середину. Викласти тісто для штолена на деко, вистелене пергаментом, накрити рушником і залишити в теплому місці на 1 год. Випікати штолен у розігрітій до 170- 180 °C духовці близько 1 год. Через 40 хв можна накрити фольгою, щоб не підгорів. Дерев’яна паличка, встромлена в кекс, має бути сухою. Масло для покриття розтопити. Додати насіння з ванільного стручка, перемішати. Змастити гарячий штолен, вийнятий з духовки, ¼ кількості масла, посипати через дрібне ситечко цукровою пудрою. Зачекати, поки утвориться скоринка, і повторити ще тричі.
Австрійський штолен
Сирний штолен