Знайомтесь, фенхель!
Чай з його насіння допоможе від застуди і покращить зір
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/424920/fenhel.jpg)
Коли купувала на базарі зелень, продавчиня запропонувала мені пучок, дуже схожий на кріп.
— Спробуйте фенхель, мені дуже подобається. Правда, вдома у мене він не всім до смаку. Якщо його правильно готувати, засмакує неодмінно.
Тож взяла пучок зелені та кілька цибулин на пробу і приготувала нові страви для родини.
Фенхель і справді нагадує звичний для нас кріп, тому його ще називають аптечним кропом. Та розрізняють два види фенхелю — звичайний і овочевий, з якого готують різні страви. У фенхелю виразний анісовий запах і хрустка соковита м’якоть. У цієї рослини їстівне все — цибулина, стебло, листя і насіння.
Родом фенхель із Близького Сходу. Найбільшу популярність здобув у Стародавньому Римі, де його цінували не лише за смак, а й лікувальні властивості. Уже у I столітті історик Пліній писав про властивості фенхелю, який зміцнює зір. Римляни вішали овоч над дверима, вірячи, що він захистить їх від злих чар. У наступні століття фенхель зробив блискучу «кар'єру» в середземноморській кухні. В епоху Відродження він став популярним на території Франції та Німеччини, був важливим компонентом раціону небагатих жителів іспанських міст і сіл. У нас фенхель ніколи не був надто популярним. Можливо, настав час його оцінити?
Дезінфікуючі властивості насіння фенхелю доведені наукою. Настій допомагає від кашлю, безсоння, шлункових болів, його застосовують також для освіження дихання і промивання очей. Фенхель чудово стимулює обмін речовин. Якщо пожувати насіння фенхелю, коли мучить голод, апетит відразу ж зникне. А чай з листя чи насіння допоможе знизити вагу. Насіння фенхелю є хорошим засобом від застуди. Ефірна олія добре захищає печінку від токсинів. Відвар фенхелю допомагає від болів у горлі і захриплості голосу. Колись фенхель неодмінно додавали у чорний чай.
Усі частини фенхелю можна використовувати для приготування різних страв. Соковите стебло, схоже на цибулину, варять, запікають, кладуть у супи і рагу. Обсмажуючи або запікаючи, важливо залишити його ледь хрустким. Розрізане на четвертинки і обсмажене в арахісовій олії, стебло є хорошим гарніром до гусака чи індички.
Листочки, що нагадують кріп, додають у салати і маринади, використовують як приправу до м’ясних і рибних страв, а також для приготування соусів і омлетів. У кухнях Близького Сходу фенхель — одна з основних приправ. Суцвіття фенхелю використовують для консервування овочів. А насіння — як пряність та ароматизатор у приготуванні абсенту, ароматизації ковбас і кондитерських виробів.
Закуска
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/11/fenhel_zakuska.jpg)
4−5 цибулин свіжого фенхелю, 5 грейпфрутів, 150 г м’якоті гарбуза, 60 мл оливкової олії, білий перець, 1 ч. ложка грубої морської солі, 3−4 стеблинки зеленої цибулі.
Фенхель нарізати на тонкі пластини за допомогою слайсера або спеціального ножа. Грейпфрут філірувати (вийняти м"якоть без шкірки), зберігши отриманий сік. Гарбуз почистити, нарізати дуже тонкими пластинами.
У центр тарілки по колу викласти гарбуз і перемішаний з грейпфрутом фенхель, полити сумішшю оливкової олії і перцю. Декорувати соком грейпфрута, сіллю і цибулею.
Свинина з фенхелем
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/11/fenhel_svununa.jpg)
Дрібка кмину, морська сіль, 10 горошин чорного перцю, 30 г вершкового масла, 1 кг свинини (вирізки або філе без кістки), 6 зубчиків часнику, 1 фенхель.
Перемішати щедру дрібку кмину, жменю морської солі і 10 подрібнених горошин перцю горошком. Свинину згорнути у рулет і перев’язати ниткою в декількох місцях. Обваляти в суміші перцю, солі і кмину. У важкій пательні (яку можна поставити в духовку) розтопити вершкове масло і обсмажити свинину з двох боків до золотистої скоринки. Додати часник, тонко нарізаний фенхель і лаврове листя. Накрити кришкою і запікати свинину близько 1,5 год у розігрітій до 180 °C духовці.
Перед тим як нарізати на порції, готовій свинині дати постояти близько 20 хв. Подавати можна з вареним рисом.
Запіканка
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/11/fenhel_zapikanka.jpg)
1 червона цибулина, 1 цибулина фенхелю, 1 середній цукіні або кабачок, 2 зубчики часнику, 400 г білої консервованої квасолі, 2 ст. ложки оливкової олії, цедра і сік ½ лимона, 150 г козячого сиру або бринзи, 200 мл сільської сметани, 50 г твердого витриманого сиру, краще пармезану, сіль, чорний мелений перець.
Цибулю очистити, нарізати. Фенхель вимити і нарізати тонкими кільцями. Цукіні нарізати кубиками. Часник очистити і подрібнити. Квасолю відкинути на друшляк, промити.
Обсмажити в 1 ст. ложці олії на середньому вогні цибулю, часник, фенхель, лимонну цедру впродовж 10 хв. Додати цукіні і готувати ще 5 хв. Покласти квасолю, приправити сіллю, перцем і прогріти 3 хв. Влити лимонний сік, перемішати і зняти з вогню.
Вогнетривку форму змастити маслом і викласти в неї овочеву масу. Сир нарізати на маленькі шматочки. Залити овочі сметаною, посипати натертим пармезаном і козячим сиром. Запікати 15 хв.