Квашена капуста значно корисніша за свіжу: рецепти
Настав час квасити капусту. Її можна просто перетерти з сіллю або залити розсолом: холодним або гарячим (заварний спосіб). Також нарізати капусту можна по-різному: від традиційних довгих смужок до квадратиків (пелюсток) і, звичайно, цілою головкою, що зручно, наприклад, для приготування голубців. Попри всю розмаїтість форм і способів, результат завжди чудовий
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/423157/kapustakvashena.jpg)
Саме квашена капуста значно корисніша, ніж свіжа. Процес заквашування, який відбувається внаслідок бродіння молочнокислих бактерій, збагачує свіжу капусту новими корисними речовинами, вітамінами, необхідними для нормальної життєдіяльності. Адже з'їдені щодня 100 грамів квашеної капусти містять необхідну норму вітаміну С, значно підвищують імунітет людини, позитивно впливають на роботу шлунково- кишкового тракту, печінки, допомагають у загальному очищенні організму.
Народна медицина приписує квашеній капусті просто магічні цілющі властивості. Рекомендують вживати квашену капусту і її сік за будь-яких захворювань, починаючи від застуди і закінчуючи такими важкими захворюваннями, як епілепсія і бронхіальна астма. Надзвичайно корисна вона для чоловіків. Щоденне вживання квашеної капусти може значно підвищити потенцію і зберегти її до літнього віку.
Квасять осінню капусту. Ідеальна — після невеликих морозів. Вона стає ще соковитішою. Найкращий сорт «Слава», у неї великі головки, вона ніби приплюснута, біла і соковита.
Смак традиційної квашеної капусти можна поліпшити не лише морквою (до речі, якщо натерти її на тертці, колір кінцевого продукту буде рожевий, а якщо нарізати — капуста буде природного білого кольору), а й ягодами (журавлиною, брусницею); фруктами (яблуками, сливами); грибами (солоними і маринованими); іншими овочами (перцем, селерою…); спеціями (кмином, гострим перцем, гвоздикою, лавровим листям, хроном…). Зазвичай додаткових продуктів беруть стільки ж, скільки й солі.
Сіль, безумовно, один з найголовніших інґредієнтів квашеної капусти. За малої кількості солі капуста вийде м’якою і рихлою, а за великої — дуже солоною, і процес заквашування буде довшим. Потрібно близько 200 г солі на 10 кг капусти — це оптимальна формула.
В умовах міської квартири дубові бочки з квашеною капустою виглядатимуть безглуздо, та й зберігати їх ніде. Тому краще використати скляну, глиняну або, вже на крайній випадок, емальовану тару. Для кулінарів-початківців: алюмінієвої, оцинкованої і бляшаної тари краще уникати, бо молочна кислота, яка виділиться під час квашення капусти, вступає в реакцію зі стінками посуду, що не лише псує смак, а й може наразити на небезпеку здоров’я.
Стінки тари для заквашування можна змастити для смаку і захисту від шкідливих бактерій медом, олією, оцтом або спиртом, втім, можна обійтися і без цього.
Щоб капуста вийшла хрусткою:
- не потрібно сильно переминати її з сіллю, можна просто акуратно змішати всі інґредієнти;
- не варто нарізати капусту надто дрібно;
- можна додати до неї трохи кори дуба або кореня хрону — дубильні речовини з них перейдуть у капусту і не дадуть їй розм’якнути;
- добре утрамбовувати нарізану капусту в тарі або покласти на неї гніт;
- не переморожувати капусту.
Щоб була смачною:
- потрібно регулярно знімати піну, що утворюється;
- потрібно проколювати квашену капусту дерев’яною паличкою. По-перше, так вона прокваситься рівномірно, а по- друге, вийдуть гази, що накопичилися, і бродіння буде більш послідовним, а смак насиченішим;
- можна додати до капусти трохи огіркового розсолу або кислого фруктового соку.
Щоб капуста довше зберігалася:
- потрібно зберігати її в прохолодному місці за температури близько 0 °C під накритою кришкою;
- можна накрити капусту зверху тканиною, змоченою у спирті, щоб уникнути появи цвілі, або щоразу свіжим капустяним листям;
- у підвалі і в холодильнику, за умови герметичності тари та дотримання температурного режиму від 0 до +4 градусів, продукт залишається придатним до вживання в їжу до 5−8 місяців;
- за кімнатної температури продукт зіпсується за 3 дні;
- за температури +10 градусів капуста простоїть не довше, ніж 10−15 днів.
Квашена капуста — продукт універсальний: вона і основа для салатів, до того ж з усілякими інґредієнтами — від овочів до м’яса і риби, придатна для рагу, супів, борщів, капусняків. Смачними з нею виходять пироги, кулеб’яки, вареники і навіть млинці. А капустяний розсіл у ранковому напої допоможе зняти похмільний синдром.
Класична квашена капуста у банках
Капусту очистити від верхнього брудного сухого листя, нашаткувати або тонко нарізати ножем.
Моркву очистити і натерти на грубій тертці або нарізати ножем.
Капусту змішати в мисці з морквою. Використовувати емальований або скляний посуд. Додати кам’яну сіль, можна використовувати дрібного помелу, але придатну для засолювання, не йодовану. Чистими руками перетерти овочеву нарізку з сіллю, поки овочі не пустять сік, а сіль не розчиниться.
Заздалегідь приготувати банки — вимити з содою, кришки прокип’ятити. Банки простерилізувати на водяній бані, у мікрохвильовці або в духовці.
Капусту щільно вкласти у банки, кожен шар приминати ложкою або товкачем. Відразу в банці має з’явитися сік, який має покриватити вміст повністю.
Банки наповнити не по вінця, залишити простір для соку, що виділятиметься. Зверху банки з капустою накрити марлею або прикрити кришками. Щоб під час квашення сік не стікав на стіл, банки поставити у глибокі миски і залишити за кімнатної температури на 3 доби. Потрібно проколювати капусту у банках виделкою з довгими зубчиками до дна, щоб виходили гази, що у ній скупчуються, інакше смак у заготовки вийде з гірчинкою. Потім накрити тугими кришками банки і поставити на зберігання у прохолодне місце.
Хрустка квашена капуста у розсолі
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/10/kapusta_kvashena3.jpg)
2 кг капусти, 1 морквина, 1 літр води, 1 ст. ложка цукру, 2 ст. ложки солі.
Капусту нашаткувати, моркву натерти на грубій тертці.
Змішати воду з сіллю і цукром.
Вимішати капусту з морквою і вкласти в ємність, ущільнити і залити маринадом, ще раз ущільнити і покласти зверху гніт. Накрити. Залишити на 3 доби за кімнатної температури.
Розкласти у банки, ущільнити так, щоб капусту покрив розсіл. Накрити кришками і перенести у прохолодне місце. Така капуста добре зберігається цілу зиму.