Чим загрожує понаднормовий холестерин
Причиною розвитку атеросклерозу є холестерин – з нього в судинах формуються бляшки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/448356/kholosteryn.jpg)
Однією з найбільш поширених хвороб цивілізації медики називають серцево-судинні захворювання, які є частою причиною інвалідності чи смерті людини у працездатному віці. Їх спричиняє пошкодження атеросклерозом стінок кровоносних судин. Люди з ураженням судин серця страждають від важких болів за грудиною – стенокардії, яка нерідко закінчується інфарктом міокарда.
Атеросклероз може вражати кровоносні судини мозку, тоді розвиваються мозкові порушення, аж до інсульту. Якщо вражаються судини, що несуть кров до м’язів ніг, від нестерпного болю людина не може ходити, розвивається гангрена. Побутує помилкова думка, що атеросклероз не потрібно лікувати – з ним можна просто вживатися. Насправді атеросклероз – ворог, який може вдарити практично в будь-яке місце організму, оскільки, руйнуючи кровоносну систему, проникає у все тіло.
Значно підвищують ймовірність розвитку захворювань, пов’язаних з атеросклерозом у будь-якому віці, так звані фактори ризику. Найнебезпечніші з них – підвищення рівня холестерину у крові та артеріального тиску, куріння, цукровий діабет, підвищений рівень глюкози у крові і надлишкова маса тіла – ожиріння. Дія одного фактора підсилює дію іншого, тому особливо небезпечне їх поєднання. Якщо ж знизити рівень кожного фактора ризику, то загальна ймовірність набути серцево-судинні захворювання реально зменшиться, а розвиток атеросклерозу сповільниться.
Причиною розвитку атеросклерозу є холестерин – з нього в судинах формуються бляшки. Бляшка спочатку звужує просвіт судини, а потім може його перекрити. Загалом холестерин – необхідний людині хімічний компонент, оскільки входить до складу оболонок-мембран всіх клітин організму, нервової тканини. З нього утворюються жовчні кислоти, потрібні для травлення, і багато гормонів. Але холестерин залишається безпечним, поки його рівень у крові – в межах норми.
Кардіологи всього світу дотримуються думки, що кожна людина, старша за 20 років, повинна знати свій рівень холестерину, щоб його контролювати. Для цього треба регулярно робити аналіз крові на рівень загального холестерину і його фракцій (ліпідний спектр). У крові людини холестерин переноситься разом із білками – такі комплекси отримали назву ліпопротеїдів (низької щільності ЛПНЩ – «поганий», високої щільності ЛПВЩ – «хороший»). «Поганий» сприяє формуванню атеросклеротичних бляшок, «хороший» – затримує їх ріст, видаляє надлишок холестерину з тканин. У людей, які контролюють рівень свого холестерину, спостерігається на 30-40 відсотків менше серйозних ускладнень з боку серця і судин і на 30 відсотків менше смертей від будь-яких інших причин. Отже, розгорнутий аналіз крові на ліпіди дає відповідь на питання про рівень холестерину. Якщо планка завищена, то це – серйозний привід звернутися до лікаря. Рівень холестерину можна знизити і тримати в нормі, якщо змінити свій спосіб життя – виконувати прості правила: харчуватися здоровою збалансованою їжею, відмовитися від шкідливих звичок, зокрема куріння, і більше рухатися.
Це не означає, що вам доведеться сидіти на жорстких дієтах чи пітніти у спортзалі. І у випадку з холестерином працює принцип «все повинно бути в міру». Головне – відмовитися або максимально знизити споживання насичених (твердих) жирів, особливо тваринного походження. Це жирні м’ясо та молочні продукти, вершкове масло, сири, субпродукти, здобна випічка. Мінімізуйте цукор у чистому вигляді. Оптимальними будуть варені або запечені без жирів курка, риба; хліб і макарони з борошна грубого помелу; відварені яйця (не більше двох на тиждень); велика кількість овочів і фруктів; бобові культури; багатий клітковиною геркулес. Більше рухайтеся, ходіть пішки, наприклад, по сходах в офісі і вдома, робіть півгодинні прогулянки, танцюйте, займаючись домашніми справами.
Якщо у людини немає факторів ризику (гіпертензія, ожиріння, куріння, цукровий діабет, вік і т.ін.) або вже діагностованого кардіоваскулярного захворювання, то норма загального холестерину становить до 5 ммоль/л, холестерину, ліпопротеїнів низької щільності (ХЛНЩ) – до 3, ХЛВЩ: у чоловіків – більш ніж 1 і у жінок – більш ніж 1,2 ммоль /л, тригліцериди – до 1,7 ммоль /л. Але як тільки з’являється ще будь-який фактор, то норми будуть значно меншими. Я хотіла б особливо підкреслити, що норма холестерину для кожної людини індивідуальна, залежно від факторів спадковості, способу життя та інших показників. Тож всі ці чинники потрібно розглядати своєчасно і комплексно – як співвідношення хорошого (високої густини) і поганого (низької щільності) холестерину, так і рівень глюкози, і кров’яний тиск, і всі раніше згадані чинники ризику. Тому навіть якщо показники холестерину у межах норми, слід довіритися спеціалістові, оцінити ситуацію та індивідуально визначити ризик захворювання. Важливо провести якісне обстеження – зробити кардіограму, ехокардіографію серця, навантажувальний тест на велоергометрі, необхідні лабораторні обстеження, і після цього лікар може поставити точний діагноз, визначити рівень небезпеки, за потреби – призначити лікування. Тому якщо говорити, з якого віку слід починати піклуватися про себе, – то ніколи не зарано. Зважаючи на те, що підвищений рівень холестерину протягом тривалого часу може не завдавати жодного дискомфорту, важливо ці проблеми констатувати своєчасно.
Олена Чорній, кардіолог, лікар вищої категорії.
Читайте також: «Почистити» судини від атеросклеротичних бляшок неможливо»