«Почистити» судини від атеросклеротичних бляшок неможливо»
Лікарка розповіла, чим небезпечний атеросклероз, як йому запобігти та виявити ще на етапі відсутності будь-яких симптомів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/446089/sertse.jpg)
«Серце — наш друг, який піклується про нас 24 години на добу 365 днів на рік, роблячи наше життя можливим. Тож мусимо піклуватися про нього навзаєм», — каже лікар-кардіолог вищої категорії з досвідом роботи понад 20 років Анна Солощенко. Розмова на тему «Життя без інфарктів: кроки до здорового серця» транслювалася на фейсбук-сторінці Центру громадського здоров`я.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/11/likar.jpg)
«Спочатку погані новини. Більшість людей у розвинутих країнах помирає від серцево-судинних захворювань. При цьому перше місце у структурі інвалідності й смертності займають інфаркти та інсульти. Ймовірність інфаркту або інсульту залежить від спадковості, способу життя, показників тиску, глюкози крові, холестерину та багатьох інших факторів.
Перейдімо до хороших новин.
1) Ніколи не буває запізно. Найкращий день для початку профілактики — сьогодні.
2) 80% випадкам інфарктів та інсультів можна запобігти за допомогою вчасно розпочатої профілактики.
3) Сучасні ліки для профілактики вже давно не відповідають прислів’ю «одне лічать, інше калічать». Навпаки, вони чинять органопротекторну дію", — запевняє лікарка.
— Розкажіть, будь ласка, про найпоширеніші міфи, які стосуються здоров’я і в які люди продовжують вірити.
- «Судини можна «почистити». Не існує диво-ліків, які б могли «почистити» судини, у котрих уже відклався холестерин і утворилася атеросклеротична бляшка. Під наглядом досвідченого лікаря, за допомогою певних препаратів і корекції способу життя ви можете зупинити цей процес або максимально його сповільнити, проте не зробити судини знову чистими. Тому найкраще починати профілактику, коли атеросклерозу ще немає;
- «у старшому віці вже небезпечно кидати курити, починати займатися спортом тощо». Це — не так;
- «є вікові норми тиску, пульсу, холестерину». Часто чую від пацієнтів: «Для мого віку 140/90 мм рт. ст. — це нормальний тиск» або «це — нормальний рівень глюкози» чи «нормальний холестерин». Але якщо у молодому віці судини ще якось можуть певний час витримувати підвищення цих показників, то у старшому, похилому і навіть середньому можуть з цим завданням і не впоратися;
- «у мене підвищений тиск, але я чудово при цьому почуваюся. При нижчому мені погано». Судини головного мозку — великі «консерватори». Вони звикають до того тиску, який є найчастіше. Якщо людина тривалий час ходить з підвищеним тиском, вона до нього звикає і справді чудово при цьому почувається. Але це не означає, що у такої людини не трапиться інфаркт чи інсульт. Тож не важливо, як почуваєтеся, — показники тиску необхідно завжди утримувати на позначці 130/80 мм рт. ст. або нижче.
— Які найпоширеніші причини інфарктів та інсультів?
— На перше місце я б поставила куріння. Не треба себе заспокоювати, що «я курю мало — одну цигарку на тиждень». Це не має значення. Навіть одна цигарка на тиждень наближає вас до інфаркту або інсульту, оскільки ушкоджує судинки, в яких починають відкладатися бляшки.
Також факторами ризику є:
- малорухливий спосіб життя;
- неправильне харчування;
- підвищення глюкози крові (>5,6 ммоль/л);
- підвищення загального (>5 ммоль/л) та «поганого» холестерину, тобто ліпопротеїдів низької густини (>2,5 ммоль/л). Ліпідограму можна виконати у будь-якій лабораторії (кров з вени береться натще);
- підвищення артеріального тиску понад 130/80 мм рт. ст.
— Чого ми не знаємо про інсульт та інфаркт?
— 1) Профілактикою інсультів займаються кардіологи. Коли у людини, на жаль, вже стався інсульт, — неврологи.
2) Левову частку інсультів викликає миготлива аритмія. Дуже багато людей за постійної або проксимальної (тієї, яка виникає періодично) форми миготливої аритмії приймають аспірин і думають, що вони захищені від інфаркту-інсульту. Але аспірин у цьому випадку не працює.
3) Що робити, якщо у вас — гіпертонічний криз і ви очікуєте на «швидку»? Звичайно, люди намагаються знизити тиск якимось підручними засобами. Але тиск не можна знижувати різко (більш ніж на 40 мм рт. ст.), оскільки це може призвести до інсульту.
4) Причиною інфаркту найчастіше є атеросклеротична бляшка, яка виростає у коронарних судинах (тих, по яких кров тече до нашого серцевого м’яза).
— Яка профілактика інфарктів та інсультів є найбільш дієвою?
1) Своєчасне звернення до кардіолога. Завжди кажу про це своїм пацієнтам і пишу у своєму блозі, що звертатися до кардіолога треба не тоді, коли вже є якісь скарги (звичайно, коли є скарги, тоді треба якнайшвидше прийти до кардіолога), а тоді, коли симптомів ще немає. Якщо вам 35 або більше років, потрібно піти до досвідченого, профілактично орієнтованого кардіолога, щоб оцінити свої ризики, перевірити, чи є фактори, про які ми говорили, які у майбутньому можуть призвести до інфаркту чи інсульту, та скоригувати їх або за допомогою правильного способу життя, або, крім здорового способу життя, за допомогою профілактичних препаратів.
2) Правильне харчування.
3) Регулярні фізичні навантаження. Пацієнти мене часто запитують, як правильно розрахувати інтенсивність фізичних навантажень, щоб не нашкодити і водночас допомогти собі. Це дуже просто зробити за допомогою пульсометра або фітнес-браслета. Коли займаєтеся спортом, варто орієнтуватися на пульс. Спочатку потрібно розрахувати максимальний пульс за формулою «220 мінус вік». Але під час тренувань досягати такого високого пульсу не потрібно — він може знадобитися нам лише у критичних ситуаціях, коли потрібно рятувати своє життя. Під час тренувань пульс потрібно тримати у діапазоні від 60 до 75% від максимального.
4) Тиск нижчий, ніж 130/80 мм рт. ст.
5) Загальний холестерин <5 ммоль/л, ліпопротеїди низької густини <2,5 та тригліцериди <1,7.
6) Глюкоза <5,6 ммоль/л.
На жаль, ще є такі лікарі, до яких можна прийти і сказати, що «мене ще нічого не турбує», а лікар запитає у відповідь: «Тоді чого ви до мене прийшли?». Таких із кожним роком менше. Сьогодні лікарі орієнтуються на профілактичну медицину. Що призначить досвідчений кардіолог, аби оцінити, чи можете ви захворіти на інфаркт чи інсульт і наскільки високим є у вас цей ризик? Ліпідограму. Цей аналіз складається з кількох показників:
- загального холестерину;
- «корисних» жирів (ліпопротеїдів високої густини). Якщо їх багато, це добре, бо це означає, що судини захищені від уражень. Якщо достатньо, не потрібно приймати біологічних добавок, які містять омега-3, а краще їсти більше морської риби та загалом дотримуватися середземноморської дієти, яка довела свою ефективність у профілактиці інфарктів, інсультів і раптової серцевої смерті;
- «шкідливих» жирів (ліпопротеїдів низької густини, ліпопротеїдів дуже низької густини і тригліцеридів);
- співвідношення «поганих» та «хороших» жирів (індексу атерогенності). Якщо він не у порядку, це також буде вказувати на ризик атеросклерозу.
— Звідки взагалі береться холестерин у крові?
— 20% потрапляє у наш організм з їжі. Найбільше його міститься у виготовлених промислово та придбаних у супермаркеті продуктах: ковбасах, копченостях, жирному м’ясі, майонезі. Проте не всі продукти тваринного походження є шкідливими. Можете дозволити собі на тиждень 1−2 ст. л. хорошого вершкового масла жирністю 82% і вище та 8 яєць. Завжди користуйтеся правилом «1:3». Якщо поклали на тарілку 100 г тваринної їжі, покладіть поряд 300 г рослинної. Вона збагачена клітковиною і наче губка втягне зайвий холестерин у кишечнику.
80% холестерину виробляє печінка. Це — її нормальна функція. Але іноді (тут спрацьовує фактор спадковості) печінка виробляє надлишок холестерину. Такі люди мають високий ризик інфаркту та інсульту. Тому не всі гіперліпідемії можна коригувати харчуванням. Якщо ваш холестерин підвищений на 20%, обговоріть із лікарем дієту. Якщо більше, на жаль, скоригувати це можна буде лише медикаментозно.
— Як дізнатися, чи є вже атеросклероз?
— Раджу піти двома шляхами. Перший — найбільш простий. Можете зробити доплер (УЗД) судин шиї і подивитися, чи є вже атеросклеротична бляшечка або бляшечки (лікар опише їх локалізацію та розмір, ступінь звуження просвіту судин), початкові прояви атеросклерозу або ж «чисті» судини (ознаки атеросклерозу відсутні).
У третьому випадку час розпочати профілактику, і найчастіше це буде немедикаментозна профілактика: правильне харчування, спорт, відмова від куріння, нормалізація маси тіла (індекс маси тіла, тобто співвідношення зросту до ваги повинен становити <25) і об’єму талії: у жінок вона має бути меншою, ніж 80 см, у чоловіків — меншою, ніж 94 см. На цьому етапі цього буде достатньо, щоб запобігти інфаркту та інсульту.
У другому випадку, коли лікар уже побачив місце під майбутню бляшку (є початкові формування), то може бути варіант як медикаментозної, так і немедикаментозної профілактики.
У першому доведеться приймати медикаменти. Здоровий спосіб життя також допоможе, але без медикаментів вже не обійтися. Люди, які мають атеросклеротичні бляшки, повинні постійно приймати аспірин і статини — препарати для зниження рівня холестерину.
Якщо пацієнт уже має певні скарги з боку серцево-судинної системи (задишку, відчуття стиснення, печіння за грудиною під час фізичного навантаження), то краще пройти обстеження, які покажуть, чи є вже бляшки у коронарних судинах — проби з фізичним навантаженням. Ви крутите педалі велосипеда або йдете по біговій дорожці. Одночасно лікар записує електрокардіограму, вимірює тиск і рахує пульс. Після цього дослідження з вірогідністю 95% лікар зможе сказати, є вже атеросклероз і проблеми з коронарними судинами чи ще немає.
Читайте також: Із лікарні виписали першу дитину, якій пересадили серце в Україні