Передплатити Підтримати

Нове «вино» у нові ЦВКовські «міхи»

Серед кандидатів у Центрвиборчком немає жодного колишнього члена цієї інституції.

Чинний голова ЦВК Михайло Охендовський, якого просував “Опозиційний блок”, шансу всидіти у своєму кріслі не має.

Народним депутатам, які 6 лютого зберуться на “весняну” сесію, президент “підкинув свіжої роботи” – вніс (“такі, що відповідають усім критеріям”) кандидатури до складу Центральної виборчої комісії. Вони мають замінити нинішній склад ЦВК, 13 із 15 членів якого перепрацювали на два з половиною роки більше своїх семирічних повноважень. Цей крок глави держави оцінюють загалом позитивно. Але де в чому експерти побачили “порушення балансів”.

Претендентами на 13 вакантних крісел у Центрвиборчкомі стали 14 осіб – Алла Басалаєва, Наталія Бернацька, Михайло Вербенський, Ірина Єфремова, Ольга Желтова, Олег Конопольський, Світлана Кустова, Ольга Лотюк, Віталій Плукар, Євген Радченко, Надія Синиця, Тетяна Сліпачук, Леонтій Шипілов, Тетяна Юзькова. На “новеньких” претендують дев’ять жінок і п’ять чоловіків. Феміністи можуть бути задоволеними: гендерні квоти розподілено не те що рівномірно, а навіть на користь жінок. Такого раніше у ЦВК не було. Проте деякі політичні сили, які представлені у Верховній Раді, мають серйозні претензії, бо до списку кандидатів не внесли їхніх висуванців.

Петро Порошенко запропонував у ЦВК п’ять делегатів від парламентської фракції свого імені. Підтримав стількох же претендентів від “Народного фронту”, який доповнює правлячу коаліцію. У цьому списку є по одному фахівцеві від “Самопомочі”, Радикальної партії та депутатської групи “Відродження”. Не мають своїх “повпредів” фракції “Батьківщини” та “Опозиційного блоку”. Команда Юлії Тимошенко заявляла Жанну Усенко-Чорну і Андрія Євстігнєєва, а Юрій Бойко із соратниками – аж шістьох “достойників” (нинішніх членів ЦВК Михайла Охендовського, Юрія Данилевського, Олександра Чупахіна, Олександра Шелестова, а також новачків – Григорія Москаленка, Сергія Румпу). Після неприйнятних для “Батьківщини” розкладів лідер “білосердечних” скликала прес-конференцію і озвучила категоричну вимогу до президента: обов’язково внести і їхнього кандидата. «Я публічно звертаюсь до Порошенка з вимогою негайно виправити цю помилку, – заявила Тимошенко. – Це свідоме порушення закону про ЦВК, оскільки «Батьківщина» має перший рівень підтримки у суспільстві, про що свідчать вибори до ОТГ”. Тимошенко закликала спікера Верховної Ради Андрія Парубія повернути президентське подання.

Завершення політичних консультацій щодо ротації членів ЦВК позитивно оцінила громадянська мережа “ОПОРА”. Водночас вона висловила розчарування тим, що політичні суб’єкти не досягли компромісу щодо формування збалансованого складу ЦВК. Каже, що така диспропорція не відповідає міжнародним стандартам, “створює ризик для суспільної легітимності майбутнього складу цієї комісії”.

Коментар для «ВЗ»

Євген МАГДА, виконавчий директор Інституту світової політики

Щодо “незбалансованості” списку кандидатів у ЦВК. Думаю, у такий спосіб Петро Порошенко чітко позначає своїх опонентів. Але ж і закон не передбачає представлення всіх фракцій та груп парламенту у Центрвиборчкомі...