Грибочки у сметані з… цезієм

Покупців на ринках застерігають не купувати «дарів лісу» із Волині.

На міських ринках — у розпалі грибний сезон. «Хіт продажів» — білі гриби.

…Житель Старосамбірського району привіз на продаж до обласного центру близько 10 кілограмів білих грибів. Чоловік розклав свій крам по торбинках «за якістю» — молоді грибочки  по 150 гривень за кіло, середні за розмірами — по 120 грн./кг, а решту — по 100 грн./кг. Гриби-лисички продає за 40 гривень за літр, або ж по 100 грн./кг. Пані Люба, львів’янка, торгується, проте продавець ціни не знижує: «То ж вам не якісь волинські, а справжнісінькі білі гриби із наших лісів». Перепитую у продавця, що ж не так з волинськими грибами. Чоловік пояснює: «Якщо хочете добрих грибочків до столу, чи замаринувати, то оминайте продавців із Волині — там якусь біду у грибах знайшли». Жартома запитую, як же розпізнати, чи продавець зі Старосамбірщини, чи з Волині, якщо жодних документів вони не мають. Продавець серйозно пояснює, мовляв, львівську говірку із волинською не переплутаєш.

І справді, покупцям слід бути обачними — у грибах із сусіднього регіону, Волині, виявили небезпечні радіонукліди. Зокрема у сушених грибах із Камінь-Каширського району вміст цезію-137 аж зашкалює і перевищує норму у п’ять (!) разів. Небезпечними також називають «дари лісів» із Любешівського та Маневицького районів Волині. Про це повідомив Волинський обласний лабораторний центр.

Тож говірка говіркою, а якими грибочками смакуємо, купуючи їх на ринках Львова, і чи перевіряють цю продукцію перед тим, як вона потрапляє на стіл до городян? «Здійснити перевірку наші інспектори можуть за зверненнями громадян. Єдине, мають бути вказані всі контактні дані, адже без цього ми не отримаємо погодження центрального органу виконавчої влади на позапланову перевірку, — розповів «ВЗ» в. о. начальника управління Держ­продспоживслужби у м. Львові Андрій Диба. — А ось на планові перевірки діє мораторій, тому зараз ми їх не проводимо. Зрештою, лабораторії на самих ринках контролюють продукцію. А  купувати будь-що на стихійних ринках категорично не радимо».

Мешканці й самі приватно можуть звернутися у лабораторії, щоб перевірити, наскільки якісний продукт придбали. Щоправда, за це доведеться викласти кошти із власної кишені. До прикладу, визначення радіонуклідного складу у «дарах лісу» у Львівському обласному лабораторному центрі, що на вулиці Круп’ярській, обійдеться у понад дві сотні гривень. Результати обіцяють надати у межах тижня.

А тим часом медики закликають городян не легковажити власним здоров’ям і дотримуватися правил приготування грибів. «Якщо у грибах є перевищення вмісту радіонуклідів, то хворим на цукровий діабет, виразкову хворобу чи захворювання нирок їх споживати не варто - це б’є по слабких місцях, — пояснює «ВЗ» головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я ЛОДА з дієтології Надія Матчук. — Якщо ви придбали гриби на базарі, слід їх добре вимочити у воді, почистити верхню шкірку, прокип’ятити і злити цю воду. Тоді гриби не завдадуть шкоди».