Візовий режим з Росією: і хочеться, і колеться...

Українська влада вагається, бо не впевнена, чи виграє від цього виду санкцій.

І без того напружені відносини України з  Росією минулого тижня мали всі шанси стати ще більш натягнутими. 6 жовтня Верховна Рада планувала розглянути питання про запровадження візового режиму з найбільшим своїм сусідом — у відповідь на його загарбницьку політику, шантаж, провокації, які вчиняє Кремль стосовно Києва. Однак, попри підготовлений проект відповідної постанови і внесене питання у порядок денний, ініціатор цієї ідеї — спікер українського парламенту Андрій Парубій — так і не поставив на голосування питання про візи для громадян РФ. Наївно думати, що про це він забув або ж депутатам не вистачило робочого часу. Швидше за все, корективи у наміри внесли політичні чинники, політична доцільність...

Намір поставити наші міждержавні відносини на більш прагматичну основу в Андрія Парубія та 18 його колег-нардепів визрів ще на початку лютого, коли вони підготували проект документа, який скасовував Угоду від 16 січня 1997 року між урядами України та Росії про безвізові поїздки громадян обох країн. Ініціативу встановити візовий режим з країною-агресором підтримав тоді профільний комітет. Але на розгляд сесійної зали це питання ні взимку, ні весною, ні влітку так і не винесли. Було побоювання, що розсварена коаліція не знайде потрібної кількості голосів для ухвалення постанови. Провал голосування був би великим іміджевим ударом. Тож питання відклали... Актуальним воно стало в останній тиждень, коли Федеральна служба безпеки Росії з надуманих причин заарештувала у Москві власкора агенції «Укрінформ» Романа Сущенка. Андрій Парубій вважав такі дії з боку Росії новим імперським викликом. І вважав, що Україна має дати на ці недружні, м’яко кажучи, дії належну відповідь. Пропозицію про скасування безвізового режиму з Росією, крім “Народного фронту”, підтримали “Самопоміч”, Радикальна партія, “Батьківщина”. У партії Тимошенко виступали за те, щоб взагалі розірвати дипломатичні відносини з Росією, вийти зі СНД (аналогічну ідею висловлював і міністр закордонних справ України у часи президентства Ющенка Володимир Огризко). Категорично проти висловилися лише в “Опозиційному блоці”.  

Коли справа майже дійшла до голосування, у коаліції несподівано дали задній хід. У фракції “Блоку Петра Порошенка” сказали, що не готові тиснути кнопки “за”, позаяк така постанова боляче вдарить по мільйонах наших заробітчан, які їздять заробляти на хліб насущний саме в Росію. Міністр закордонних справ Павло Клімкін закликав підійти до цієї проблеми обережно, вдумливо, зважити всі плюси і мінуси, щоб не наламати дров. За його словами, потрібно прораховувати і наслідки симетричної відповіді Росії. А з нею, пообіцяв прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков, його країна не забариться. В українському МЗС передбачили, що Росія захоче максимально ускладнити видачу своїх віз українцям. До того ж підбиватиме наших краян-роботяг до того, щоб вони приймали російське громадянство...    

Схоже, на ці застереження (а, можливо, було і прохання самого президента)  зважив спікер Верховної Ради. Андрій Парубій врешті погодився з тим, що у фракціях слід детальніше обговорити це питання. Іншими словами, візове питання знову відклали у довгий ящик. 

Синхронно з “генеральною лінією партії” коливалися і вітчизняні політичні експерти.  Тарас Березовець спочатку виступав проти запровадження візового режиму. Обґрунтовував це тим, що він спричинить появу в Україні нових консульських установ Росії. А вони, мовляв, є шпигунськими центрами країни-агресора на території України. Крім того, за словами Березовця, російських віз вимагатимуть прикордонники РФ для українців, які в’їжджатимуть в окупований Крим з українськими паспортами. Якщо ж ми на таке погодимося, то тим самим визнаємо півострів російським... Ще однією проблемою, на думку експерта, буде вкрай складний бюрократичний процес видання та перевірки віз...  

Проте згодом пан Тарас кардинально змінив свою позицію. “Питання введення візового режиму з РФ, - заявив він, - це, першою чергою, питання нашої національної безпеки. В усякому разі, який-небудь захист, щоб до нас не їхали всі підряд...  І не треба тут казати про заробітчан. Хочете заробляти — є Польща, яка відкрила  мільйон вакансій для українців. Як тут не згадати класика з його “геть від Москви!”.    

Коментар для «ВЗ»

Олександр ПАЛІЙ, політолог

 Вважаю, що аргументи прихильників візового режиму сильніші. Серед позитивів такого рішення - різке ускладнення легального в’їзду в Україну для терористів. Щоб гарантувати безпеку нашої країни, можна було би відмовляти у в’їзді цілим категоріям росіян: колишнім військовим, членам різних прокремлівських  “хунвейбінських” організацій, членам “Єдиної Росії” та ін.

Буде час між подачею прохання про візу і в’їздом з’ясувати, хто і для чого в Україну їде. Раніше цього часу нашим спецслужбам бракувало, і в Україну легально в’їжджали нелюди на кшталт Гіркіна, Мотороли та інших. 

Противники візового режиму наводять той аргумент, що Росія в обмін на легальний в’їзд і на “возз’єднання родин” вербуватиме українців. Проте така загроза є і тепер. Нам важливіше звести до мінімуму всі контакти з росіянами. Якщо постраждають інтереси тих, хто працює на окупанта, - то так їм і треба!