Не переїдайте, багато пийте і спіть спокійно
Розмаїття, ситність, регулярність і доступність
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/510448/kharchuvannia.jpg)
Здорове харчування — частина здорового способу життя. І мова не про контроль калорій, а забезпечення організму повноцінним раціоном, від якого залежать самопочуття, зовнішній вигляд і тривалість життя.
Розмаїття. Моделі здорового раціону, розроблені вченими, — наприклад, Гарвардська тарілка — пропонують харчуватись максимально різноманітно і смачно. Спробуйте подумки розділити свою тарілку на чотири частини. Дві з них віддайте під свіжі або мінімально оброблені овочі (приблизно 60%) та фрукти. Ще одну займуть білкові продукти: м’ясо, риба, бобові, сир, горіхи. І четверта частина — цілозернові продукти, такі, як хліб та крупи. Жири достатньо використовувати у мінімальній кількості, наприклад, для заправляння салатів та приготування їжі.
Ситність. Об'єм їжі має бути таким, щоб після їди ви відчували приплив енергії, а не бажання трохи поспати чи занепад сил. Їжа має бути легкою та поживною — тобто містити максимум користі на кожну калорію.
Лікарі рекомендують щодня їсти не менш ніж 400 г овочів (не рахуючи картоплі та інших коренеплодів) та фруктів. Орієнтуйтеся на об'єм: за день потрібно 5 порцій плодів, кожна завбільшки як ваш кулак. Порція птиці, м’яса чи риби — також приблизно з кулак. Важливо використовувати неперероблені продукти, а ковбаси, сосиски та промислові напівфабрикати максимально обмежити. Намагайтеся варити на парі, тушкувати або запікати.
Щоденна норма зернових продуктів — до 225 г на день. Хліб варто вибирати з цілозернового борошна, а крупи — необроблені. У здобних булках із білого пшеничного борошна вищого ґатунку, шліфованому рисі чи манці майже немає корисних речовин, тому вони лише додадуть раціону порожніх калорій.
Також корисно щодня вживати дві порції молочних продуктів середньої жирності. Краще віддавати перевагу натуральним йогуртам, сиру та кисломолочним продуктам без цукру. Сіль варто обмежити до 5 г на день, а верхня межа споживання цукру — 50 г (включаючи той, що додають до страв та продуктів).
Регулярність. Класична схема режиму харчування передбачає 3−4 основні прийоми їжі та 1−2 перекуси. Але ця система підходить не всім, тому сміливо підлаштовуйте її під свої потреби та відчуття. Комусь комфортно їсти тричі на день, а хтось віддає перевагу 5−6-разовому харчуванню. Намагайтеся не допускати великих (понад 5 годин) перерв між їдою упродовж дня. І добре, якщо до чергового перекусу ви встигатимете злегка зголодніти.
Вечеряти краще за 2−3 години до сну, бажано чимось легким, тоді сон буде міцним і спокійним. А снідати — впродовж години після пробудження, після склянки теплої води та легкої розминки. Це важливо, щоб забезпечити організм енергією для продуктивного дня.
Доступність. З простих, зрозумілих, сезонних та — дуже бажано — місцевих продуктів можна скласти збалансоване меню, яке забезпечить усіма необхідними нутрієнтами. Спробуйте адаптувати свій раціон таким чином, щоб у вас (і всієї родини) увійшло у звичку їсти домашню їжу, а не перехоплювати щось не дуже корисне на бігу.
Харчування — важлива частина способу життя. Важливо звернути увагу на питний режим. Від нього залежить робота всіх ключових органів. Орієнтовна норма вживання води — 30 мл на 1 кг маси тіла. Мова саме про воду — молоко, соки чи смузі вважають їжею. Орієнтуйтесь на почуття спраги і завжди тримайте під рукою пляшку із чистою водою.
Ще один важливий фактор, від якого залежить здоров’я, — сон. Дорослим лікарі радять спати 7−9 годин. Лягати і вставати бажано приблизно в один і той же час. А засинати в ідеалі варто до опівночі - це важливо для правильного вироблення гормонів.
Салат з ківі та помідорами
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%20%D0%B7%20%D0%BA%D1%96%D0%B2%D1%96.jpg)
150 г ківі, 150 г помідорів чері, 1 ст. ложка соку лимона, 2 ст. ложки олії, 1 ч. ложка гірчиці (солодкої).
Насамперед приготувати заправку, змішавши солодку гірчицю, сік лимона та олію.
Вимити помідори та ківі, обсушити.
Чері нарізати на четвертинки. З ківі зняти шкірку і нарізати на шматочки завбільшки як четвертинки чері. Шматочки ківі та помідорів чері викласти у невеликі келихи та полити готовою заправкою. Сіль не потрібна.
Якщо готуватимете, наприклад, зі сливоподібних помідорів, то можна ківі і помідори нарізати часточками і подати салат на тарілці.
Салат чудово підходить для закуски на аперитиві. А також може бути використаний як гарнір до курячої грудки або індички.
Печеня з м’ясом у горщиках
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D1%8F.jpg)
400 г м’яса (свинини або яловичини), 6 картоплин, 1 велика морквина, 1 ріпчаста цибулина, 2-3 зубчики часнику, 300 г сметани, 1 пучок кропу, 2 ч. ложки міцної гірчиці, сіль і перець — до смаку, майоран — за бажання.
Нарізати м’ясо шматочками середньої величини, скласти в миску, посолити і поперчити, додати гірчицю. Можна додати м’ясну приправу. Перемішати м’ясо зі спеціями та залишити на 1 годину для маринування.
Обсмажити м’ясо на сухій пательні до появи рум’яної скоринки.
Нарізати кубиками моркву та цибулю. Почистити картоплю і також нарізати кубиками, більшими за моркву.
Картоплю, моркву та цибулю змішати, посипати майораном або іншою пряною травою, трохи посолити. На дно горщиків викласти підрум'янене м’ясо, зверху — овочі.
Змішати сметану, вичавлений часник, сіль та перець, а також подрібнений кріп. Перемішати.
Викласти соус у горщики на овочі. Поставити горщики в холодну духовку, виставити 190°C і запікати 1 год. Щоб у горщиках була підлива, за бажання налити у кожен по 50−75 мл води або бульйону. Можна й не доливати.
Через годину духовку вимкнути та залишити там горщики ще на пів години. Подавати у горщиках або викласти на тарілку і посипавши свіжою зеленню.