Полісся перетворюється на зону відчуження...

Наразі копачі бурштину зменшили видобуток в очікуванні нової спецоперації силовиків.

На Рівненщині відбулися гучні затримання посадовців у рамках спецоперації «Бурштин». Задіяли сотні оперативників, спецпризначенців та нацгвардійців, і навіть авіацію!  Влада усіляко намагалася демонструвати старателям, хто вдома господар. Проте знаючі люди  назвали цю спецоперацію «ритуальним жертвоприношенням», натякаючи, що головні організатори цього бізнесу залишилися в тіні.

 Старателі залишають такі ковбані, що корови тонуть 

При одній лише згадці про сонячний камінь у чорних старателів аж жижки трясуться. Заради нього готові на все. Землі плюндрують невиданими масштабами. Сотні гектарів зіяють канавами — ліси та лани нагадують поля битв, зрешечені бомбардувальниками. У вій­ні з мафією копачів природа безнадійно програє.

Ліси гинуть, а з ними — рослинний та тваринний світ. «Йдуть» з облюбованих територій ягідники, птаство і звірина. Залишається пустка. На луках, де погосподарювали старателі, такі ковбані, що корови, потрапивши у них, тонуть. Але що до чужої господарки чорним копачам? Вони давно забули, як це - тримати худібку, бо тепер тримають хіба лопати та помпи. А ще… зброю.

Влада не перший рік б’є себе в груди, що наводить у бурштиновому питанні лад. Але свіжі «діри» на карті лісів переконують в іншому. І ось на початку липня на Рівненщині таки завдали удару по голов­них «старателях» — організаторах прибуткового нелегального бізнесу.

Спецоперацію так і назвали — «Бурштин». На Рівненщину особисто прибули генеральний прокурор Юрій Луценко (уродженець цього краю, назвав бурштинове питання справою честі), військовий прокурор Анатолій Матіос та голова СБУ Василь Грицак.

Правоохоронці провели 123 обшуки за місцем роботи і проживання фігурантів справи, а також у їхніх родичів!  Було вилучено понад 160 тисяч доларів, 4,7 тисячі євро та 94,5 тисячі гривень. Окрім грошей, вилучили понад 1,5 тонни сонячного каміння різних фракцій, чорну бухгалтерію, схему розподілу коштів, офісну техніку, а також різноманітні прикраси (переважно із золота), кілька одиниць зброї з набоями до неї, зокрема кілька автоматів Калашникова, пістолет Макарова та мисливську рушницю.

За результатами спецоперації за підозрою в організації незаконного видобутку бурштину у Рівненській області було затримано кількох осіб. Серед них опинилися заступник прокурора Рівненської області Андрій Боровик, підполковник СБУ і керівник одного із районних відділів поліції краю. До кого не могли добратися суходолом, того «атакували» з повітря — гвинтокрилом літали у райцентр Дубровицю. Паралельно проводили обшуки й в інших регіонах. У Києві поліцейські затримали кримінального авторитета на прізвисько Ушатий, який був основним координатором кримінальної структури — займався об’їздом районів Рівненщини, ділив територію між старателями, а також збирав «данину». На Хмельниччині виявили підпільний цех з обробки каменю.  

«Бурштиновий» прокурор

Особлива увага була сконцентрована на затриманні Андрія Боровика. Свою десятирічну прокурорську кар’єру закінчив у наручниках. У кайданках пішов як заступник прокурора Рівненської області. Саме він  на своїй посаді мав займатися приборканням бурштинової мафії. Під час санкціонованих судом прослуховувань фігурантів цієї історії стало відомо, що ключову роль у схемі грає сам Боровик.

Масштаби вилученого під час обшуків вражають. Тільки у «бурштинового» прокурора під час обшуків вилучили, окрім мішків сонячного каменю, зброї та боє­припасів, золотих злитків і на солідну суму валюти, ще й унікальну колекцію годинників. Їх вартість, за неперевіреними даними, від ста тисяч доларів до кількадесяти мільйонів гривень! Мовляв, лише один із годинників Боровика коштує 17 мільйонів…

За словами Юрія Луценка, злочинці діяли за двома схемами. Перша — ділили бурштинову територію між копачами й заробляли на кожній помпі, якою мили цінну породу. Навіть вели табель відпрацьованого часу з прізвищами. Друга — добилися єдиної ліцензії для підприємства, яке оцінює незаконний бурштин, і розмістили його у центрі міста. Туди звозився вилучений бурштин з Волині, Житомира та Рівного. Таким чином зловмисники мали змогу крупні фракції сонячного каменю підміняти фактично сміттям. У кінцевому результаті за вагою все збігалося…

Волинь завмерла в очікуванні рейдів

— За рік бурштинові ділки заробляють стільки, скільки потребує військовий бюд­жет країни, — прокоментував генпрокурор Юрій Луценко.

Він додав, що без легалізації бурштину важко буде викоренити мафію. Бо вилучаються одні мотопомпи, на їхнє місце стають нові. Місцевий люд не готовий відмовитися від незаконного бізнесу, бо сонячний камінь годує тисячі сімей (але ж вартість лише одного годинника пана Боровика  дорівнює сукупному річному бюджету не однієї сотні рівненських родин!). Мовляв, з легальною роботою в регіоні важко, тому й ідуть у ліси.  Цікаве виправдання. Тільки якщо кожен візьме лопату чи помпу, завтра все Полісся перетвориться на зону відчуження…

А на Волині «бурштинове» затишшя. Останнім часом були лише дрібні затримання копачів, масово сонячного каменю тут не добувають. Можливо, завмерли в очікуванні нових гучних спецоперацій, якими пригрозив генпрокурор Волинській та Житомирській областям. 

Рівненська область